Choć rok 2020 dumnie panuje już w naszych kalendarzach od 20 dni, czas jeszcze choć na chwilę wrócić do roku poprzedniego. Przygotowaliśmy dla Was wyjątkowe podsumowanie grudnia, które jednocześnie jest książkowym podsumowaniem całego roku. Z każdego miesiąca wybraliśmy jedną (wyjątkową) książkę.
Zapraszamy na podsumowanie grudnia i całego roku!
Amy Krouse Rosenthal
David Roberts (Ilustr.)
Wyd.: Kindekulka
Do jakich sztuczek uciekają się dzieci, jeśli nie chcą iść spać? Pewnie wielu, a ich pomysłowość jest nieograniczona. Czy jednak któreś z nich wymyśliło, że jeśli nie mrugnie to nie pójdzie spać? Taką zabawę proponuje dzieciom autorka „Nie mrugaj”. Każde mrugnięcie skutkuje przewróceniem strony…
Pragniemy Was jednak uspokoić. Ta książka choć zaczyna się od propozycji niespania przez całą noc - kończy się bardzo przewrotnie :)
Dobrej zabawy!
Inne książki stycznia TUTAJ
Jessie Burton
Angela Barrett (Ilustr.)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
W typowych baśniach księżniczki czekają cierpliwie na swojego księcia. Ale ta książka nie jest typowa. Dwanaście bohaterek tej opowieści to pewne siebie i odważne kobiety. Polecamy tę książkę wszystkim fanom fantastycznych historii. Ciekawe czy odszyfrujecie ich wszystkie odwołania do baśni braci Grimm.
Inne książki lutego TUTAJ
Corrinne Averiss
Wydawnictwo: Wydawnictwo Zielona Sowa
Z reguły jest tak, że to dziadkowie robią coś dla swoich wnuków: bawią się z nimi, zabierają w bliskie lub dalekie podróże, przynoszą prezenty lub objaśniają świat. W tej książce jest inaczej. Wnuczka rusza w pogoń za utraconą przez babcię radością życia. Czy dziewczynce uda się odnaleźć radość, która nie chce zmieścić się w żadnym pudełku? Nie zdradzimy Wam zakończenia - przekonajcie się sami. Nie pożałujecie decyzji o przeczytaniu tej książki.
Inne książki marca TUTAJ
Ratujmy Ziemię. Wielka księga zabaw
Gaëlle Bouttier-Guérive
Wydawnictwo: Egmont
Druga książka o ekologii w naszym zestawieniu. Tym razem w formie zabawy autorzy książki dzieciom, a też i czytającym z nimi dorosłym, mówią o kondycji naszej planety i związanymi z tym zagrożeniami. Publikacja ma nie tylko walory informacyjne, ale dodatkowo pomaga w kształtowaniu właściwych postaw. Nauczymy się, jak czuć się odpowiedzialnym za otaczające nas środowisko. Polecamy, bo musimy pamiętać o ty, że od tego, co zrobimy dziś, zależy nasza wspólna przyszłość.
Inne książki kwietnia TUTAJ
Bunia kontra fakir. Mazurscy w podróży. Tom 1
Agnieszka Stelmaszyk
Wydawnictwo: Wilga
Kiedy na okładce widzimy nazwisko Agnieszki Stelmaszyk wiemy, że to będzie dobra książka. Ta reguła sprawdziła się i tym razem. Tytułowa Bunia to oczywiście pełna energii babcia, która wraz ze swymi dziećmi i jedenastoletnim wnukiem przemierza Europę. Co się dzieje podczas podróży? Nie zabierzemy Wam tej przyjemności - musicie przeczytać sami, ale gwarantujemy, że to bardzo dobra książka, która może stać się towarzyszem wakacyjnych podróży.
Inne książki maja TUTAJ.
Biblioteczka Montessori. Ciało człowieka
Eve Herrmann
Roberta Rocchi (Ilustr.)
Wydawnictwo: Egmont
Biblioteczka Montessori. Ogród
Eve Herrmann
Emmanuelle Tchoukriel
Wydawnictwo: Egmont
Biblioteczka Montessori. Ptaki Europy
Eve Herrmann
Emmanuelle Tchoukriel
Wydawnictwo: Egmont
Każdy rodzic lub nauczyciel nie powinien przejść obok tych książek obojętnie. W tym miesiącu możemy Wam zaprezentować trzy kolejne część z serii Biblioteczka Montessori: ciało człowieka, ogród, ptaki Europy. Każda z nich to pakiet kolorowych kart edukacyjnych oraz przewodników dla dzieci i dorosłych. Dzięki nim możliwe jest rozbudzanie naturalnej ciekawości dzieci, ich kreatywności, ale także ćwiczenie skupienia i samodyscypliny. Zapraszamy do wspólnej nauki, bo, dzięki tym zestawom, to czysta zabawa.
O maluchu w brzuchu, czyli skąd się biorą dzieci
Marta Maruszczak
Wydawnictwo: Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Dzieci nie znajduje się w kapuście, nie przynosi ich bocian. Przychodzą na świat rozwijając się wcześniej w brzuchu mamy. Ten dla nas, dorosłych, naturalny proces, dla dzieci jest jednocześnie fascynujący, jak i niezrozumiały. Trudne zadnie mają rodzice (dziadkowe lub inni dorośli) do których dziecko zwróci się z pytaniem: jak to się stało, że jestem na świecie? Na szczęście wydawnictwo Nasza Księgarnia wybawia nas z kłopotu. Dzięki książce „O maluchu w brzuchu” pozbędziemy się stresu związanego z dziecięcymi pytaniami, a nasze pociechy otrzymają odpowiednią porcję wiedzy podzielonej na 20 rozdziałów. Każdy poświęcony jest innemu zagadnieniu, np. jak zjawiłem się na świecie, dlaczego czasem rodzi się dziewczynka a a czasem chłopczyk oraz co to jest seks. Poza warstwą merytoryczną wartością książki jest również jej wygląd, czyli piękne kolorowe ilustracje, a także kartonowe kartki z zaokrąglonymi brzegami odpowiednie dla małych czytelników.
Inne książki lipca TUTAJ
Marta Altés
Wydawnictwo: Wydawnictwo Tako
Ile razy dzwonił Wam budzik lub budziła mama, tata, babcia, brat, syn czy córka, a wy mówiliście: "jeszcze pięć minut"? Pewnie wiele :) A zdażyło się Wam gnać przez dzień i robić wiele rzeczy w dużym pośpiechu, a i tak nie zdążyliście ze wszystkim? Na szczęście z pomocą przychodzą Wam dwa małe rozbrykane liski, które ze swoim tatą dzielą się sekretem na czas - jak to zrobić, żeby zawsze mieć go pod dostatkiem.
Inne książki sierpnia TUTAJ
Wiewiórczy zakątek. Bajka o mediach społecznoścowych
Adam Studziński
Monika Urbaniak (Ilustr.)
Media społecznościowe to z jednej strony niezwykle pożyteczne narzędzie służące do przekazywania wiedzy, utrzymywania kontaktów czy też robienia tysiąca innych dobrych rzeczy. Media społecznościowe są jednak również bardzo niebezpieczne, szczególnie dla dzieci. Teoretycznie, my jako dorośli, zdajemy sobie z tego sprawę, ale czy praktycznie wiemy, co to oznacza? Czy dobrodziejstwa internetu nie przysłaniają nam ogromnego niebezpieczeństwa? Aby czuć się bezpiecznie w czasie korzystania z mediów społecznościowych zachęcamy do przeczytania książki „Wiewiórczy zakątek” - chęć posiadania lajków (bardzo wielu lajków) jest tylko jednym z opisanych w niej zagrożeń jakie czyhają na naszych najmłodszych w wirtualnym świecie.
Inne książki września TUTAJ
Podręcznik dla superbohaterów. Tom 1
Elias Vahlund
Agnieszka Vahlund (Ilustr.)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Debit
Czasem stajemy bezsilni wobec trudnej sytuacji i chcielibyśmy mieć supermoce, które pomogą nam rozwiązać problemy. Lisa nie może może odnaleźć się w nowej szkole. Nękana przez bandę chłopaków ucieka do biblioteki. I nie od dziś wiadomo, że słowo pisane ma wielką moc. Oto na jednej z półek Lisa odnajduje podręcznik dla superbohaterów. Co się stanie jeśli przeczyta 101 porad jak wyćwiczyć super moc? Przekonajcie się sami, my już wiemy i czasem stosujemy w praktyce.
W takim atrakcyjnym dla dzieci anturażu autorzy tej książki przemycili bardzo ważną treść. Prawie każde dziecko styka się dziś z przemocą w szkole. Jeśli samo jej nie doświadcza, to jest jej świadkiem. Ta książka może stać się świetnym pretekstem do rozmowy o tym, co dzieje się między równieśnikami i być może dostarczy dzieciom języka, dzięki którym opiszą to co spotyka ich samych lub ich kolegów.
Inne książki października TUTAJ
Matt Haig
Wyd.: Wydawnictwo Zysk i S-ka
Czy mówienie prawdy może być kłopotliwe? Dla jednej wróżki takie właśnie jest.
Rymowana opowieść pokazuje, że słuchanie prawdy czasem jest bolesne. Czy da się z tym żyć? Ta osnuta na świątecznych symbolach, lekka opowieść daje odpowiedź na te pytania. Warto ją przeczytać, aby nie tylko przeżyć piękne święta, ale też nauczyć się czegoś ważnego.
Inne książki listopada TUTAJ