Warszawa

Pomysły na spędzenie czasu z dzieckiem na świeżym powietrzu

Pomysły na spędzenie czasu z dzieckiem na świeżym powietrzu

Jeszcze całkiem niedawno pogoda nie zachęcała do spacerów i wyjść na plac zabaw. Ale robi się już coraz słoneczniej i cieplej. Myślę więc, że warto już pomyśleć o tym, jak będziemy się bawić z naszym dzieckiem na przyszłych spacerach i wypadach do ogrodu.

 

Zabawa z piłką to pierwszy pomysł, jaki przychodzi mi do głowy. To fajny, zdrowy sposób na spędzenie czasu, ale - powiedzmy sobie szczerze - dość oklepany. Jasne, że wszystkie chyba dzieci lubią pograć w piłkę, ale są zdecydowanie lepsze sposoby na naprawdę interesującą zabawę na świeżym powietrzu.

 

1. Bańki mydlane
To świetny pomysł na to, by fajnie i aktywnie spędzić czas z dzieckiem. Potrzebujemy do tego jedynie dużej miski z wodą i trochę mydła – oraz czegoś, czym możemy zrobić bańki – sznurek, plastikowa obręcz, albo zwykła rurka do napojów rozcięta na końcu. A ile przy tym może być radości? Dzieci lubią zabawę z bańkami mydlanymi, o czym doskonale się możemy przekonać przy każdej kąpieli. A na świeżym powietrzu możemy pobawić się nimi w zupełnie innej, większej skali.

 

2. Złap swój cień
W piękny, słoneczny dzień, kiedy aż chce się wyjść z domu. Gdy na niebie jest słońce i nie widać ani jednej chmury, każdy z nas rzuca długi cień. Nie może być nic łatwiejszego od złapania go, prawda? Wystarczy drzewo, większy krzak albo dość wysoki element placu zabaw, by cień mógł się na nim oprzeć. A nasze dziecko trochę pogoni i trochę pomyśli, szukając odpowiedniego miejsca.

 

3. Trochę wody nie zaszkodzi...
Trochę, albo i całkiem dużo, powiedzmy sobie szczerze. Do takiej zabawy potrzebujemy jedynie kilkanaście balonów i trochę czasu, by napełnić je wodą. A potem wystarczy nam już tylko zorganizować bitwę na wodne bomby. Taka zabawa daje mnóstwo frajdy i radości, a przy tym gwarantuje doskonałe schłodzenie się w naprawdę upalny dzień. Czy może być coś lepszego?

 

4. Ogrodowe instrumenty
To kolejna świetna zabawa, która wymaga od naszego dziecka sprytu i spostrzegawczości. Jedynym wymaganiem jest wydobycie jak największej ilości różnych dźwięków. Przy takiej zabawie nasze dziecko ma całe pole do popisu: każdy listek, odpowiednio zwinięty, lub złożony, wyda przecież inny dźwięk. Można zgromadzić mnóstwo ogrodowych, „zielonych” instrumentów i każdy z nich będzie nieco inaczej grał.

 

5. Pomaluj swój ogród
Z pewnością każde dziecko ma w domu plakatowe farby. Oczywiście, w domu można rysować na kartkach, tworząc piękne obrazy. Ale można również... pomalować ogród, w dodatku bez używania pędzla. Przecież właśnie zamiast pędzla możemy użyć liści, łodyg kwiatów, czy gałązek. A co będzie naszą kartką papieru? Wszystko, co tylko jest wokół nas. Możemy przecież namówić nasze dziecko, by „podpisało” farbą swoje ulubione drzewo, lub pokolorowało leżące przy ścieżce kamienie.

 

To tylko pięć przykładów na kreatywną zabawę z dzieckiem w ogrodzie. Warto moim zdaniem czasem pobawić się trochę inaczej, niż pokopać w piłkę, czy pobawić się w piaskownicy. Dzięki takim zabawom nasze dziecko będzie częściej chciało wychodzić na świeże powietrze i bawić się w ogrodzie – a myślę, że nikogo nie trzeba przekonywać o tym, jak pozytywnie wpływa to na zdrowie, prawda? 

 

Tata Szymona tataszymona.blogujacy.pl

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć