Warszawa

Książki na Czasie - Październik 2019

Książki na Czasie - Październik 2019

Za nimi piękny ciepły październik. Był czas na jesienne spacery, zbieranie kasztanów i liści. A czy znaleźliście czas na czytanie? Specjalnie dla Was zebraliśmy najlepsze nowości minionego miesiąca. Oto lista pięknych książek, jak październikowa pogoda w tym roku. Są wspaniałe opowieści dla młodych czytelników, są bogate w treści i doskonałe wizualnie publikacje popularnonaukowe oraz są książki poruszające ważne treści, jak zamartwianie się czy przemoc wśród dzieci.
Zapraszamy, bo zawsze warto czytać coś dobrego.

 

Zapraszamy za zestawienie ostatniego miesiąca!

 

Wszystkie nowości książkowe znajdziecie w:

DZIALE KSIĄŻKI - czasdzieci.pl/ksiazki


NOWOŚCI PAŹDZIERNIKA

 

Rachel Bright, Zmartwiozaur, wyd. Zielona Sowa

Wasze dzieci to mali „zamartwiacze”? Wszędzie widzą czające się niebezpieczeństwo, zagrożenie, przewidują klęski i niepowodzenia? Ta książka jest dla nich. Jej bohater organizuje piknik, ale ciągle martwi się, o wiele spraw. Co się stanie jeśli przygotował za mało jedzenia, co jeśli zgubił się w lesie, a co jeśli się potknie i upadnie.
Po jej lekturze dzieci mają szansą choć na chwilę uwolnić się od dręczących je przykrych myśli i poczuć pełnię szczęścia.

 

Wiek odbiorców: 3-5 lat

 

Mikołaj Pasiński
Gosia Herba, ART. Balonowa 5, wyd. Egmont

Kolejna w naszym zestawieniu książka dla przedszkolaków. Doskonała dla małych dzieci, bo krótkie opowieści wciągają i nie nudzą (a jak wiemy małe dzieci interesuje dosłownie cały świat i czasem trudno skupić się na opowiadanej lub czytanej historii). Starsze dzieci z kolei będą mogły przeczytać ją samodzielnie i cieszyć się z kolejnego czytelniczego sukcesu.
A czego dowiedzą się mniejsi i więksi czytelnicy? Że czytanie to super zabawa, bo mieszkańcy kamienicy przy ul. Balonowej 5 wszystkich wprawią w dobry humor. Są pomysłowi, czasem trochę zwariowani, ale… każdego dnia wieczorem spotykają się i dzielą swoimi radościami.
 

Wiek odbiorców: 3-7 lat

 

Marcin Mortka, Tappi i Kocyk Mocyk, wyd. Zielona Sowa

Chcielibyśmy, aby każde dziecko znało Tappiego i jego przyjaciół. Piękne opowieści, równie ważne co ilustracje, w których kryją się niespodzianki i ważne przesłania. Tym razem tematem staje się kocyk mocy, czyli rzecz, którą chcą mieć wszyscy. Jakie się skończy cała historia? Oczywiście tego nigdy Wam nie zdradzimy, ale powiemy, że lubimy Tappiego, za to jak pięknie uczy małych czytelników, co jest w życiu ważne.
 

Wiek odbiorców: 4-5 lat

 

Barbara Supeł, Staś Pętelka. Ferie w lesie, wyd. Zielona Sowa

Choć mamy jeszcze piękną jesień niektórzy myślą już o feriach lub inaczej zimowych wakacjach. Rodzinny wyjazd jest tematem książki o przedszkolaku Stasiu.
Dzięki przygodom bohatera mali czytelnicy mogą oswoić się z wieloma sytuacjami, jakie czekają na dzieci w nowym otoczeniu. Wycieczka do zimowego lasu, spotkanie z żubrami, przejażdżka wielkimi saniami czy ognisko na polanie to nie jest codzienność Stasia (i zapewne wielu dzieci), ale dzięki „Feriom w lesie” mogą je poznać i oswoić, a także nazwać i zrozumieć wiele emocji, jakie się z nimi wiążą.

 

 Wiek odbiorców: 4-6 lat

 

Megan McDonald, Hania Humorek. Pożeracze książek, wyd. Egmont

Jeśli po przeczytaniu tytułu sądzicie, że Hania i jej brat zjadają książki to chcemy Was uspokoić - oni je pasjami czytają. Wszystko po to, by wygrać konkurs czytelniczy i rywalizację z grupą dzieci z sąsiedniego miasteczka. Czy uda im się przeczytać tyle ile chcą? Czy wygrają konkurs czytelniczy? Na jakie szalone pomysły wpadnie Hania i jej brat.
Zachęcamy do dołączenia do grupy pożeraczy i przeczytania tej książki, choć pewnie fanów przygód Hani Humorek tu nie brakuje. Jeśli natomiast jeszcze jej nie znacie - szczerze zachęcamy do czytania. Zapewniamy, że dzieci w wieku wczesnoszkolnym pokochają ją całym sercem.


Wiek odbiorców: 6-8 lat
 

Dorota Suwalska, Miłka i owczarek koroniasty, wyd. Zielona Sowa

Ile to już książek opowiada o przygodach trójki przyjaciół, ale na każdą kolejną na naszych półkach znajdzie się miejsce? Czas zatem, aby do tego zacnego grona dołączyli Miłka, Kasiola i Marek.
Co ich wyróżnia? Oczywiście to, że mają szalone pomysły, a czytając ich przygody będzie się śmiać raz po raz. Ponad to książka zawiera ważne przesłanie ekologiczne i wskazówki jak prawidłowo opiekować się zwierzętami.


Wiek odbiorców: 6-8 lat
 

Elias Vahlund, Podręcznik dla superbohaterów. Tom 1, wyd. Debit


Czasem stajemy bezsilni wobec trudnej sytuacji i chcielibyśmy mieć supermoce, które pomogą nam rozwiązać problemy. Lisa nie może może odnaleźć się w nowej szkole. Nękana przez bandę chłopaków ucieka do biblioteki. I nie od dziś wiadomo, że słowo pisane ma wielką moc. Oto na jednej z półek Lisa odnajduje podręcznik dla superbohaterów. Co się stanie jeśli przeczyta 101 porad jak wyćwiczyć super moc? Przekonajcie się sami, my już wiemy i czasem stosujemy w praktyce.
W takim atrakcyjnym dla dzieci anturażu autorzy tej książki przemycili bardzo ważną treść. Prawie każde dziecko styka się dziś z przemocą w szkole. Jeśli samo jej nie doświadcza, to jest jej świadkiem. Ta książka może stać się świetnym pretekstem do rozmowy o tym, co dzieje się między równieśnikami i być może dostarczy dzieciom języka, dzięki którym opiszą to co spotyka ich samych lub ich kolegów.


Wiek odbiorców: 7-11 lat
 

Marcin Kalita, Krzysztof Piątek. Gole, które cieszą, wyd. Egmont

Wszystko zaczyna się od marzeń - mały Krzysiu marzył, aby być wielkim piłkarzem i grać ze swoim idolem Robertem Lewandowskim. Kim dziś jest ten mały chłopiec? To Krzysztof Piątek napastnik we włoskim klubie A.C. Milan oraz w reprezentacji Polski.
Co go wyróżnia? Jego „pistolety”, czyli charakterystyczna „cieszynka” po zdobyciu gola. A dlaczego warto przeczytać tę książkę? Po pierwsze pokazuje ona jak ważna jest w życiu motywacja oraz ciężka praca, a po drugie biografie sportowców są doskonałym postem między światem sportu (kochanym przez dzieci, bo nie tylko przez chłopców) oraz światem literatury (czasem przez dzieci nie kochanym). Taka biografia przeczytana przez fana piłki nożnej, który wcześniej biblioteki omijał szerokim łukiem, może stać się drzwiami do świata literatury, czemgo wszystkim serdecznie życzymy, tak jak Piątkowi kolejnych goli.

 

Wiek odbiorców: 7-13 lat
 

Michał Leśniewski, Ale komputery! Megabajtowe historie cyfrowe, wyd. Egmont

Patrząc na komputery myślimy o nich jako o nowoczesnych technologiach, a przymiotnik „nowoczesny” jeszcze bardziej podkreśla, że są one nowe, współczesne. Ale czy zdajemy sobie sprawę, że historia komputerów sięga połowy XX wieku (lub nawet wcześniej), czyli niektóre mogą mieć już ponad 50 lat… wszystko oczywiście nie jest takie proste, ale… krok po kroku wyjaśnia to wspaniała książka od wydawnictwa Egmont.
Często słyszy się również utyskiwania, że komputery (szerzej nowoczesna technologia) odciągają dzieci od czytania. Tym razem mogą przyciągnąć i stać się początkiem pięknej literackiej przygody.
Na koniec dodamy, że bardzo lubimy takie książki, bo dzięki nim w przepiękny i przystępny sposób zdobyć można niesamowitą i często przydatną wiedzę.

 

Wiek: 7-12 lat

 

Anna Kamińska-Mieszkowska, Na końcu języka. Frazeologizmy i przysłowia, wyd. PWN

Czasem jedno słowo może zmienić sens całej wypowiedzi. Wie to każdy, kto kiedyś źle zrozumiał jakieś polecenie lub pokłócił się o błahostkę. Języka uczymy się przez całe życie - zawsze znajdzie się wszak słówko, którego nie znaliśmy. Warto podkreślić, że język polski uznawany jest za jeden z najtrudniejszych języków na świecie. Jak zatem pomóc dzieciom w jego nauce? Tym bardziej, że nauka języka często źle im się kojarzy, ze względu na szkolne doświadczenia. Z pomocą przychodzi wtedy wydawnictwo PWN i ich publikacja o języku. Korzystajcie z niej, aby poznać nasz piękny język polski jeszcze lepiej i dobrze się bawić.

 

Wiek odbiorców: 7-13 lat

 

Rachel Ignotofsky, ART. Wspaniała PLANETA ZIEMIA i jej przyroda, wyd. Egmont

Poszerzanie wiedzy na temat naszej planety  Ziemi jest teraz bardzo potrzebne, a jednocześnie, co cieszy, bardzo popularne. Książka wydawnictwa Art Egmont wspaniale wpisuje się w ten trend. Pełna map, wykresów, rysunków i opisów krok po kroku prowadzi nas przez różnorodne ekosystemy: pustynie, lasy deszczowe, a nawet krople wody.
Pięknym dodatkiem do całości pełnej wiedzy są również porady dotyczących dbania o przyrodę.  Na koniec mamy dla Was ostrzeżenie. Od tej książki po prostu nie można oderwać wzroku (głównie dzięki wspaniałym ilustracjom Rachel Ignotofsky) - więc jeśli zaczniecie są przeglądać i czytać to długo nie będziecie mogli jej odłożyć na półkę.

 

Wiek odbiorców: 8-13 lat

 

Małgorzata Berezowska, Pan Taro w Krainie Śpiących Talentów, wyd. BIS

Ile zależy od talentu ucznia, ile od jego ciężkiej pracy, a ile od metod nauczyciela? Takie pytanie możemy sobie stawiać siadając do lektury książki o panie Taro. Jest on niezwykłym nauczycielem, który wierzy, że każdy uczeń ma jakiś talent i należy go wspierać. Aby zatem wesprzeć swojego ucznia wyrusza on w podróż śladami dawnych mistrzów. Czy to pomoże? Na pewno nikt nie spodziewał się rozwiązania :) my polecamy tę książkę szczególnie tym, którzy wątpią we własne siły jako uczniowie, ale też jako nauczyciele.
 

Wiek odbiorców: 9-12 lat

 

 

Pozostałe nowości października:

 

  • Bajkomat >>
  • Zły dotyk. Nie! >>
  • Zaginiona wyspa >>
  • Porwanie Prozerpiny. Mazurscy w podróży. Tom 2 >>
  • Nawiedzona kamienica >>
  • Hotel ostatniej szansy >>
  • Pluszowy Zajączek >>
  • Puk, puk! Otwórzcie drzwi! Tom 2 >>

 

 

Sprawdźcie nasze zestawienia nowości z ostatnich miesięcy - może coś przypadnie Wam do gustu ;)

 

 

Zapraszamy do subsktybcji naszego kanału na YouTube!
Znajdziecie tam m.in. wideorecenzje książek, inspiracje oraz nasze programy o książce dziecięcej!
ZOBACZ >>

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły książkowe

Warto zobaczyć