Warszawa

Problemy dotyczące jamy ustnej, gardła, nosa i uszu

Problemy dotyczące jamy ustnej, gardła, nosa i uszu

W okresie jesienno-zimowym warunki pogodowe bywają bardzo zmienne i przez to uciążliwe. Zwiększa się nasza podatność na różnego rodzaju zachorowania i infekcje. Nagłe ochłodzenia, silne wiatry, brak nasłonecznienia, deszczowa aura i szereg innych zjawisk nie sprzyjają budowaniu odporności. Z tego względu bardzo łatwo o wyziębienie bądź przegrzanie organizmu. Oprócz czynników pogodowych na niekorzyść naszego samopoczucia jak i zdrowia wpływa odżywianie, które w okresie zimowym bywa zubożałe i mniej wartościowe pod względem dostarczania witamin, skutkiem czego, zarówno czynniki atmosferyczne jak i stosowana dieta w znaczącym stopniu wpływają na stan naszego zdrowia. W konsekwencji łatwiej o przeziębienie, katar, czy bóle gardła.

 

Statystycznie małe dzieci przeziębiają się pięć lub sześć razy do roku. Do najczęstszych zachorowań zalicza się przeziębienia i grypę. Te pierwsze
są dla organizmu łagodniejsze i łatwiejsze do zwalczania. Przeważnie przechodzą po trzech lub czterech dniach. W przeciwieństwie do grypy, która jest infekcją górnych dróg oddechowych, a której objawy są znacznie poważniejsze. Do najczęstszych objawów grypy zalicza się: podwyższoną temperaturę, bóle mięśni, głowy, osłabienie organizmu, senność.


Nieleczone bądź niewłaściwe leczenie przeziębienia jak i grypy mogą doprowadzić do stanów zapalnych ucha, zatok czy płuc. Jak wobec tego radzić sobie z tymi dolegliwościami ?


W przypadku przeziębienia należy unikać kontaktu z innymi przeziębionymi osobami i spożywać dużą ilość napojów. W celu udrożnienia nosa można zastosować gumowy aspirator, tzw. gruszkę. Istotne jest również zwiększenie wilgotności powietrza w miejscu, w którym przebywa chory, poprzez np. rozwieszenie mokrych ręczników na kaloryferach czy użycie nawilżacza do powietrza w celu ułatwienia oddychania. Zaleca się też picie roztworu miodu/syropu, cytryny i ciepłej wody trzy razy dziennie. Nie zaleca się stosowania środków udrożniających takich jak krople czy spreje, gdyż mogą one pogłębić stan zapalny. Nie powinno się również stosować środków przeciwkaszlowych, gdyż te uniemożliwiają pozbycie się wydzieliny z gardła.


Grypę leczy się podobnie jak przeziębienie z tą jednak różnicą, że zaleca się podawanie domowych kropli do nosa lub ucha poprzez rozpuszczenie soli (pół łyżeczki) w ciepłej przegotowanej wodzie. Jeżeli objawy grypy nasilają się bądź nie ustępują przez kilka, dni należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Grypa jest szczególnie groźna dla małych dzieci (do drugiego roku życia lub przewlekle chorych). Po jej  przebyciu powinno się ograniczyć nadmierny wysiłek fizyczny przez ok. dwa tygodnie.


Konsekwencją przeziębienia czy grypy mogą być zaburzenia oddychania, które są szczególnie uciążliwe dla niemowląt, które nie potrafią opróżnić nosa i oddychać przez usta. Katar u małych dzieci może być przyczyną zapalenia ucha bądź zatok przynosowych. Zatkany nos utrudnia odżywianie, powoduje rozdrażnienie i bezsenność. Sposobem na radzenie sobie z nim może być: ułożenie dziecka na brzuszku, co umożliwi spływanie wydzieliny z nosa, podłożenie poduszki pod główkę tak, aby znajdowała się powyżej klatki piersiowej, robienie inhalacji – nalanie gorącej wody do garnka z odrobiną rumianku.


W okresie wzmożonej podatności na różnego rodzaju infekcje i zachorowania powinno unikać się przegrzania organizmu, kontaktu z osobami zainfekowanymi, dbać o zróżnicowaną i zbilansowaną dietę. Żyć w myśl zasady, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć, by każdy maluch mógł spędzić czas w zimowe, chłodne dni ciesząc się dobrym samopoczuciem ii zdrowiem.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć