Strefa rodzica » Artykuły » Biegunki wirusowe – leczenie naturalne

Biegunki wirusowe – leczenie naturalnepowiększ

Biegunki wirusowe – leczenie naturalne

Jesienią i wiosną często trafiają do gabinetów lekarskich pacjenci z ostrym wirusowym zapaleniem żołądkowo-jelitowym, potocznie zwanym „grypą jelitową”. Choroba ta przybiera bardzo różną postać, od prawie bezobjawowej z nudnościami i bólami brzucha aż do pełnoobjawowej, z wysoką gorączką biegunką, wymiotami i ogólnym osłabieniem.

 

Wirusy wywołujące biegunkę

 

Biegunki wirusowe wywoływane są najczęściej przez cztery typy wirusów – rotawirusy, norowirusy, adenowirusy i astrowirusy.

 

Rotawirusy w Polsce odpowiedzialne są za 20–50% ostrych biegunek. Zachorowania mają charakter epidemiczny, szczyt zachorowań przypada na okres od listopada do kwietnia, często choroba ta dopada całe rodziny.

 

W przypadku zakażeń adenowirusowych okres wylęgania jest dłuższy, wynosi od 8 do 10 dni. Najczęściej chorują dzieci najmłodsze, do ukończenia drugiego roku życia. Zakażenia te występują przez cały rok, bez typowej dla zakażeń rotawirusowych sezonowości.

 

Astrowirusy są odpowiedzialne za ostre biegunki u dzieci do ukończenia 7 roku życia. Okres wylęgania jest krótki, gdyż wynosi 24–36 godz. Obraz kliniczny jest podobny do biegunki rotawirusowej. Zachorowania mogą występować przez cały rok, ale szczyt przypada na okres jesienno-zimowy.

 

Do infekcji norowirusami może dojść drogą kontaktową poprzez kontakt z chorymi osobami, przedmiotami, drogą pokarmową poprzez zanieczyszczoną wirusem żywność lub wodę a także drogą kropelkową. Najczęściej do takich zakażeń dochodzi w zamkniętych środowiskach (szpitale, domy opieki, żłobki, kolonie oraz zakłady żywienia zbiorowego, stołówki, restauracje czy bary).

 

Norowirus jest bardzo zakaźny, choroba rozwija się w ciągu 1–2 dni od zakażenia, a objawy takie jak wymioty i biegunka pojawiają się nagle, może też wystąpić gorączka, bóle głowy i bóle stawów. U dorosłych osób choroba trwa krótko: 1–3 dni, natomiast u małych dzieci biegunka może trwać nawet do tygodnia. U jednej trzeciej pacjentów zakażenie może przebiegać bezobjawowo lub w postaci lekkiej.

 

Różnicowanie biegunek

 

W różnicowaniu biegunek wirusowych należy wziąć pod uwagę infekcje bakteryjne, błędy dietetyczne, przejedzenie, a także obecność pasożytów jelitowych. Biegunki mogą towarzyszyć innych schorzeniom, takim jak zapalenie ucha, zapalenie dróg moczowych lub występować w przebiegu anginy.

 

Leczenie naturalne biegunek wirusowych

 

Leczenie homeopatyczne w przypadku wirusowych infekcji jelitowych stosujemy wspomagająco w  biegunkach, wymiotach, bólach brzucha, odwodnieniu i osłabieniu po przebytej infekcji tylko i wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

 

Podstawowy lek w zapaleniach żołądkowo-jelitowych Arsenicum album jest wskazany wtedy, gdy u pacjenta występuje biegunka ze stolcami wodnistymi, piekącymi wymiotami, szybko postępującym osłabieniem, znacznym wyziębieniem, gorączką z potrzebą częstego picia zimnej wody.

 

Kolejny lek pochodzenia roślinnego Nux vomica zastosujemy przy takich objawach jak niestrawność połączona z biegunką i bolesnymi kolkami i wymiotami, po których pacjent czuje się dużo lepiej. Występują silne mdłości, a chory jest bardzo niespokojny i rozdrażniony.

 

Wskazaniami do zastosowania kolejnego leku roślinnego o nazwie Podophyllum są tryskające biegunki: obfite, żółtawe, o nieprzyjemnym zapachu, bóle brzucha przed i po oddaniu stolca,  bolesne kolki z parciem na stolec, a poprawa w dolegliwościach następuje poprzez masaż brzucha. Charakterystycznym objawem jest osłabienie oraz znaczne wyczerpanie.

 

Lek Aloe podamy wtedy, gdy u chorego pojawi się  obfita, śluzowa biegunka o konsystencji galarety, obfite gazy jelitowe, mimowolne oddawanie stolca  zaraz po wypiciu napoju lub zjedzeniu pokarmu.

 

Biegunka ze znacznym odwodnieniem jest wskazaniem do przepisania pacjentowi leku pochodzącego z wysuszonej kory drzewa chinowego China rubra, kiedy u pacjenta występuje  osłabienie z powodu utraty płynów, napięcie brzucha, silne wzdęcia oraz nadwrażliwość na dotyk.

 

W przypadku chorób o podłożu wirusowym podajemy uzupełniająco lek homeopatyczny o tym wskazaniu, a standardowo wymagane jest uzupełnianie płynów, podawanie preparatów probiotycznych oraz dieta prebiotyczna.

 

Włączenie leków homeopatycznych w terapii biegunek wirusowych znacznie przyspiesza zdrowienie pacjenta i łagodzi skutki tej choroby, dlatego warto je stosować u chorych w każdym wieku.

 

Oprac. lek. med. Ewa Wojciechowska


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: 50 motywacyjnych zdań, jakie warto powiedzieć... więcej » x
Zobacz » Artykuły
50 motywacyjnych zdań, jakie warto powiedzieć swemu dziecku

50 motywacyjnych zdań, jakie warto powiedzieć swemu dziecku

Motywacyjnych zdań, jakie można powiedzieć do swej pociechy jest mnóstwo. Większość z nich jest prosta, jednak siła ich oddziaływania jest jednak ogromna. więcej »
Jak nauczyć dziecko gotować - z podziałem na wiek

Jak nauczyć dziecko gotować - z podziałem na wiek

Dzieci kochają pomagać rodzicom w kuchni. Kiedy można zacząć wprowadzać je w tajniki kulinariów? Okazuje się, że im wcześniej tym lepiej, bo może to się przełożyć nie tylko na ich pasję do gotowania w przyszłości. więcej »
II edycja akcji "Zmień siebie,daj siebie" w ramach projektu Kobiety dla Kobiety
Patronat CzasDzieci.pl

II edycja akcji "Zmień siebie,daj siebie" w ramach projektu Kobiety dla Kobiety

Akcja skierowana jest do wszystkich kobiet , które mają ochotę przejść metamorfozę pod okiem wykwalifikowanej kadry, trenerów, specjalistów z zakresu medycyny estetycznej, psychologów. więcej »
10 zabaw na deszczowy dzień

10 zabaw na deszczowy dzień

Jak sprawić by czas spędzany razem wyglądał o wiele ciekawiej bez konieczności włączenia telewizora? Oto 10 zabawnych zajęć, które pozwolą Wam dobrze się bawić. więcej »
Pierwsze, dziecięce zakochania!

Pierwsze, dziecięce zakochania!

Czy nasze pociechy naprawdę mogą się zakochać? więcej »
Czy wiesz, jak przygotować dziecko na pójście do przedszkola? Podpowiadamy kilka sprawdzonych sposobów

Czy wiesz, jak przygotować dziecko na pójście do przedszkola? Podpowiadamy kilka sprawdzonych sposobów

Pora na nowy etap w życiu naszego malucha ? przedszkole. Są dzieci, które śmiało i odważnie kroczą na spotkanie nowej przygody. Są i takie, które najlepiej czują się, trzymając rodziców za ręce. więcej »
Zamiast ze szkoły, ucieknij do innego wymiaru! "Władcy przygód" to idealny film na Dzień Wagarowicza.
Patronat CzasDzieci.pl

Zamiast ze szkoły, ucieknij do innego wymiaru! "Władcy przygód" to idealny film na Dzień Wagarowicza.

"Władcy przygód" opowiadają historię dwojga nastolatków - Franka i Izki - którzy łączą siły, aby pomóc przybyszowi z innego wymiaru powrócić do krainy Oblivio i udowodniają, że do odważnych świat należy i nie trzeba być superbohaterem, żeby przeżyć superprzygodę. więcej »
Dzieci a korzystanie z internetu

Dzieci a korzystanie z internetu

Coraz młodsze dzieci mają systematyczny kontakt z siecią. Nawet 2-latki potrafią bezbłędnie obsługiwać smartfon, a w nim serwis z treściami video YouTube. UNICEF podaje, że 1 na 3 użytkowników internetu to dziecko. Tymczasem wiele treści dostępnych w sieci nie jest przeznaczonych dla najmłodszych. Dlatego rodzic musi zadbać o zwiększenie bezpieczeństwa dziecka w internecie.
więcej »
Praca jako opiekunka do dzieci

Praca jako opiekunka do dzieci

Wielu rodziców pracuje do późnych godzin wieczornych i szuka osoby, która na stałe lub w niektóre dni i godziny zajęłaby się ich dziećmi. Taka praca jest popularna zarówno w Polsce, jak i za granicą, choć ma tam nieco inną specyfikę. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Kino na Czasie

To już kolejny weekendowy poranek w Multikinie. Nasze najmłodsze pociechy mają okazję obejrzeć film z ich ulubionymi bohaterami, miło spędzić czas, a w wybranych kinach skorzystać z dodatkowych...  

Wakacje na Czasie!

Jak wakacje, to tylko na rodzinnym kempingu!

Jak wakacje, to tylko na rodzinnym kempingu!

Oto pomysł na udany wypoczynek z dziećmi - najlepsze kempingi w Europie. Jeśli jeszcze nie masz planów na nadchodzące lato lub weekend majowy - koniecznie przejrzyj ofertę kempingów Vacansoleil.  

Na Czasie!

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Odchudzamy dzieci1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019