Strefa rodzica » Artykuły » Biegunki wirusowe – leczenie naturalne

Biegunki wirusowe – leczenie naturalnepowiększ

Biegunki wirusowe – leczenie naturalne

Jesienią i wiosną często trafiają do gabinetów lekarskich pacjenci z ostrym wirusowym zapaleniem żołądkowo-jelitowym, potocznie zwanym „grypą jelitową”. Choroba ta przybiera bardzo różną postać, od prawie bezobjawowej z nudnościami i bólami brzucha aż do pełnoobjawowej, z wysoką gorączką biegunką, wymiotami i ogólnym osłabieniem.

 

Wirusy wywołujące biegunkę

 

Biegunki wirusowe wywoływane są najczęściej przez cztery typy wirusów – rotawirusy, norowirusy, adenowirusy i astrowirusy.

 

Rotawirusy w Polsce odpowiedzialne są za 20–50% ostrych biegunek. Zachorowania mają charakter epidemiczny, szczyt zachorowań przypada na okres od listopada do kwietnia, często choroba ta dopada całe rodziny.

 

W przypadku zakażeń adenowirusowych okres wylęgania jest dłuższy, wynosi od 8 do 10 dni. Najczęściej chorują dzieci najmłodsze, do ukończenia drugiego roku życia. Zakażenia te występują przez cały rok, bez typowej dla zakażeń rotawirusowych sezonowości.

 

Astrowirusy są odpowiedzialne za ostre biegunki u dzieci do ukończenia 7 roku życia. Okres wylęgania jest krótki, gdyż wynosi 24–36 godz. Obraz kliniczny jest podobny do biegunki rotawirusowej. Zachorowania mogą występować przez cały rok, ale szczyt przypada na okres jesienno-zimowy.

 

Do infekcji norowirusami może dojść drogą kontaktową poprzez kontakt z chorymi osobami, przedmiotami, drogą pokarmową poprzez zanieczyszczoną wirusem żywność lub wodę a także drogą kropelkową. Najczęściej do takich zakażeń dochodzi w zamkniętych środowiskach (szpitale, domy opieki, żłobki, kolonie oraz zakłady żywienia zbiorowego, stołówki, restauracje czy bary).

 

Norowirus jest bardzo zakaźny, choroba rozwija się w ciągu 1–2 dni od zakażenia, a objawy takie jak wymioty i biegunka pojawiają się nagle, może też wystąpić gorączka, bóle głowy i bóle stawów. U dorosłych osób choroba trwa krótko: 1–3 dni, natomiast u małych dzieci biegunka może trwać nawet do tygodnia. U jednej trzeciej pacjentów zakażenie może przebiegać bezobjawowo lub w postaci lekkiej.

 

Różnicowanie biegunek

 

W różnicowaniu biegunek wirusowych należy wziąć pod uwagę infekcje bakteryjne, błędy dietetyczne, przejedzenie, a także obecność pasożytów jelitowych. Biegunki mogą towarzyszyć innych schorzeniom, takim jak zapalenie ucha, zapalenie dróg moczowych lub występować w przebiegu anginy.

 

Leczenie naturalne biegunek wirusowych

 

Leczenie homeopatyczne w przypadku wirusowych infekcji jelitowych stosujemy wspomagająco w  biegunkach, wymiotach, bólach brzucha, odwodnieniu i osłabieniu po przebytej infekcji tylko i wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

 

Podstawowy lek w zapaleniach żołądkowo-jelitowych Arsenicum album jest wskazany wtedy, gdy u pacjenta występuje biegunka ze stolcami wodnistymi, piekącymi wymiotami, szybko postępującym osłabieniem, znacznym wyziębieniem, gorączką z potrzebą częstego picia zimnej wody.

 

Kolejny lek pochodzenia roślinnego Nux vomica zastosujemy przy takich objawach jak niestrawność połączona z biegunką i bolesnymi kolkami i wymiotami, po których pacjent czuje się dużo lepiej. Występują silne mdłości, a chory jest bardzo niespokojny i rozdrażniony.

 

Wskazaniami do zastosowania kolejnego leku roślinnego o nazwie Podophyllum są tryskające biegunki: obfite, żółtawe, o nieprzyjemnym zapachu, bóle brzucha przed i po oddaniu stolca,  bolesne kolki z parciem na stolec, a poprawa w dolegliwościach następuje poprzez masaż brzucha. Charakterystycznym objawem jest osłabienie oraz znaczne wyczerpanie.

 

Lek Aloe podamy wtedy, gdy u chorego pojawi się  obfita, śluzowa biegunka o konsystencji galarety, obfite gazy jelitowe, mimowolne oddawanie stolca  zaraz po wypiciu napoju lub zjedzeniu pokarmu.

 

Biegunka ze znacznym odwodnieniem jest wskazaniem do przepisania pacjentowi leku pochodzącego z wysuszonej kory drzewa chinowego China rubra, kiedy u pacjenta występuje  osłabienie z powodu utraty płynów, napięcie brzucha, silne wzdęcia oraz nadwrażliwość na dotyk.

 

W przypadku chorób o podłożu wirusowym podajemy uzupełniająco lek homeopatyczny o tym wskazaniu, a standardowo wymagane jest uzupełnianie płynów, podawanie preparatów probiotycznych oraz dieta prebiotyczna.

 

Włączenie leków homeopatycznych w terapii biegunek wirusowych znacznie przyspiesza zdrowienie pacjenta i łagodzi skutki tej choroby, dlatego warto je stosować u chorych w każdym wieku.

 

Oprac. lek. med. Ewa Wojciechowska


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: 10 największych lęków najmłodszych więcej » x
Zobacz » Artykuły
10 największych lęków najmłodszych

10 największych lęków najmłodszych

Najmłodsi wykazują wiele lęków, dlatego trudno jest czasem przekonać je do tego, że przy nas nic im nie grozi. Dzisiaj przedstawimy wam cenne wskazówki jak pomóc dziecku wyzbyć się jego największych lęków. więcej »
Czy kolejność urodzenia ma wpływ na osobowość dziecka?

Czy kolejność urodzenia ma wpływ na osobowość dziecka?

Jak kolejność urodzenia kształtuje charakter dziecka? Czy istnieją różnice pomiędzy jedynakami, najstarszymi a najmłodszymi dziećmi? Czy ma to wpływ na osobowość? więcej »
Poznajemy świat z Biblioteczką Montessori! Kolejne tytuły już dostępne!

Poznajemy świat z Biblioteczką Montessori! Kolejne tytuły już dostępne!

Wydawnictwo Egmont po raz kolejny wychodzi naprzeciw potrzebom nauczycieli, rodziców, a przede wszystkim dzieci, tworząc trwałe i piękne materiały edukacyjne. Są one stworzone zgodnie z zasadami pedagogiki Marii Montessori, dzięki którym dzieci mogą rozwijać swoje zainteresowania, pasje i zasób słownictwa, a także poszerzać wiedzę o świecie. więcej »
Europa w Polsce

Europa w Polsce

O Centrum Edukacji Artystycznej Muzylek Moni słyszeliśmy już niejednokrotnie - nie tylko ze względu na mnogość inicjatyw, jakie podejmują, ale także z racji tego, że są nasi - z Krakowa. więcej »
Witaminy dla dzieci - które są rozpuszczalne w wodzie, a które w tłuszczach?

Witaminy dla dzieci - które są rozpuszczalne w wodzie, a które w tłuszczach?

Rozwój dzieci przebiega w zawrotnym tempie! W związku z tym, potrzebne są im odpowiednie witaminy, które wesprą nie tylko codzienne funkcjonowanie, lecz także procesy zachodzące w dojrzewającym organizmie. Stąd też warto zaczerpnąć chociaż odrobinę wiedzy - które witaminy są szczególnie ważne i jakie znaczenie ma fakt, że niektóre z nich rozpuszczają się w wodzie, a inne w tłuszczach? więcej »
Obchody Światowego Dnia Mleka

Obchody Światowego Dnia Mleka

8 czerwca 2019 r. odbyły się obchody Światowego Dnia Mleka, którego inicjatorami były Centrum Tradycji Mleczarstwa-Muzeum Mleka w Grajewie i Miasto Grajewo. więcej »
Moda xxl - przygotuj się na lato!

Moda xxl - przygotuj się na lato!

Lato zbliża się wielkimi krokami, dlatego to ostatni dzwonek, by uzupełnić letnią garderobę. Nawet sukienki, spódnice, szorty, topy i koszulki przydadzą się każdej kobiecie bez względu na wiek i tuszę. więcej »
Historyjki o tym, jak Polacy wybrali wolność

Historyjki o tym, jak Polacy wybrali wolność

Historyjki o tym, jak Polacy wybrali wolność to trzecia książka z serii, której bohaterami są dwa sympatyczne zwierzątka - Historyjka i Historyjek, narysowane przez legendarnego Bohdana Butenkę. więcej »
20 zalet posiadania rodzeństwa

20 zalet posiadania rodzeństwa

Ten kto ma brata lub siostrę dobrze wie, że posiadanie rodzeństwa jest niezwykle piękne i cenne. Wspólne dorastanie, przygody, uczenie się od siebie nawzajem i to, że jeden na drugiego zawsze może liczyć czyni taką relację jedyną w swoim rodzaju. więcej »
Po co dziecku pluszowy miś?

Po co dziecku pluszowy miś?

Okazuje się, że niepozorna miłość do pluszowych misiów przynosi wiele profitów dla rozwoju dzieci. Przytulanie ich, zabieranie ze sobą podczas podróżowania czy nawet rozmawianie z ulubioną maskotką ma spory wpływ na to jak będą się rozwijać. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Po co dziecku pluszowy miś?

Po co dziecku pluszowy miś?

Okazuje się, że niepozorna miłość do pluszowych misiów przynosi wiele profitów dla rozwoju dzieci.  

Lato!

Gdzie nad wodę?

Gdzie nad wodę?

Uff... ale upał! Trochę wody dla ochłody? Sprawdźcie gdzie! Warszawskie i podwarszawskie plaże.  
20 zalet posiadania rodzeństwa

20 zalet posiadania rodzeństwa

Wspólne dorastanie, przygody, uczenie się od siebie nawzajem i to, że jeden na drugiego zawsze może liczyć czyni taką relację jedyną w swoim rodzaju.  
10 największych lęków najmłodszych

10 największych lęków najmłodszych

Najmłodsi wykazują wiele lęków, dlatego trudno jest czasem przekonać je do tego, że przy nas nic im nie grozi. Dzisiaj przedstawimy wam cenne wskazówki jak pomóc dziecku wyzbyć się jego największych...  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019