Jesienią i wiosną często trafiają do gabinetów lekarskich pacjenci z ostrym wirusowym zapaleniem żołądkowo-jelitowym, potocznie zwanym „grypą jelitową”. Choroba ta przybiera bardzo różną postać, od prawie bezobjawowej z nudnościami i bólami brzucha aż do pełnoobjawowej, z wysoką gorączką biegunką, wymiotami i ogólnym osłabieniem.
Wirusy wywołujące biegunkę
Biegunki wirusowe wywoływane są najczęściej przez cztery typy wirusów – rotawirusy, norowirusy, adenowirusy i astrowirusy.
Rotawirusy w Polsce odpowiedzialne są za 20–50% ostrych biegunek. Zachorowania mają charakter epidemiczny, szczyt zachorowań przypada na okres od listopada do kwietnia, często choroba ta dopada całe rodziny.
W przypadku zakażeń adenowirusowych okres wylęgania jest dłuższy, wynosi od 8 do 10 dni. Najczęściej chorują dzieci najmłodsze, do ukończenia drugiego roku życia. Zakażenia te występują przez cały rok, bez typowej dla zakażeń rotawirusowych sezonowości.
Astrowirusy są odpowiedzialne za ostre biegunki u dzieci do ukończenia 7 roku życia. Okres wylęgania jest krótki, gdyż wynosi 24–36 godz. Obraz kliniczny jest podobny do biegunki rotawirusowej. Zachorowania mogą występować przez cały rok, ale szczyt przypada na okres jesienno-zimowy.
Do infekcji norowirusami może dojść drogą kontaktową poprzez kontakt z chorymi osobami, przedmiotami, drogą pokarmową poprzez zanieczyszczoną wirusem żywność lub wodę a także drogą kropelkową. Najczęściej do takich zakażeń dochodzi w zamkniętych środowiskach (szpitale, domy opieki, żłobki, kolonie oraz zakłady żywienia zbiorowego, stołówki, restauracje czy bary).
Norowirus jest bardzo zakaźny, choroba rozwija się w ciągu 1–2 dni od zakażenia, a objawy takie jak wymioty i biegunka pojawiają się nagle, może też wystąpić gorączka, bóle głowy i bóle stawów. U dorosłych osób choroba trwa krótko: 1–3 dni, natomiast u małych dzieci biegunka może trwać nawet do tygodnia. U jednej trzeciej pacjentów zakażenie może przebiegać bezobjawowo lub w postaci lekkiej.
Różnicowanie biegunek
W różnicowaniu biegunek wirusowych należy wziąć pod uwagę infekcje bakteryjne, błędy dietetyczne, przejedzenie, a także obecność pasożytów jelitowych. Biegunki mogą towarzyszyć innych schorzeniom, takim jak zapalenie ucha, zapalenie dróg moczowych lub występować w przebiegu anginy.
Leczenie naturalne biegunek wirusowych
Leczenie homeopatyczne w przypadku wirusowych infekcji jelitowych stosujemy wspomagająco w biegunkach, wymiotach, bólach brzucha, odwodnieniu i osłabieniu po przebytej infekcji tylko i wyłącznie po konsultacji z lekarzem.
Podstawowy lek w zapaleniach żołądkowo-jelitowych Arsenicum album jest wskazany wtedy, gdy u pacjenta występuje biegunka ze stolcami wodnistymi, piekącymi wymiotami, szybko postępującym osłabieniem, znacznym wyziębieniem, gorączką z potrzebą częstego picia zimnej wody.
Kolejny lek pochodzenia roślinnego Nux vomica zastosujemy przy takich objawach jak niestrawność połączona z biegunką i bolesnymi kolkami i wymiotami, po których pacjent czuje się dużo lepiej. Występują silne mdłości, a chory jest bardzo niespokojny i rozdrażniony.
Wskazaniami do zastosowania kolejnego leku roślinnego o nazwie Podophyllum są tryskające biegunki: obfite, żółtawe, o nieprzyjemnym zapachu, bóle brzucha przed i po oddaniu stolca, bolesne kolki z parciem na stolec, a poprawa w dolegliwościach następuje poprzez masaż brzucha. Charakterystycznym objawem jest osłabienie oraz znaczne wyczerpanie.
Lek Aloe podamy wtedy, gdy u chorego pojawi się obfita, śluzowa biegunka o konsystencji galarety, obfite gazy jelitowe, mimowolne oddawanie stolca zaraz po wypiciu napoju lub zjedzeniu pokarmu.
Biegunka ze znacznym odwodnieniem jest wskazaniem do przepisania pacjentowi leku pochodzącego z wysuszonej kory drzewa chinowego China rubra, kiedy u pacjenta występuje osłabienie z powodu utraty płynów, napięcie brzucha, silne wzdęcia oraz nadwrażliwość na dotyk.
W przypadku chorób o podłożu wirusowym podajemy uzupełniająco lek homeopatyczny o tym wskazaniu, a standardowo wymagane jest uzupełnianie płynów, podawanie preparatów probiotycznych oraz dieta prebiotyczna.
Włączenie leków homeopatycznych w terapii biegunek wirusowych znacznie przyspiesza zdrowienie pacjenta i łagodzi skutki tej choroby, dlatego warto je stosować u chorych w każdym wieku.
Oprac. lek. med. Ewa Wojciechowska