Warszawa

Jak spędzać czas z dziećmi wiosną?

Jak spędzać czas z dziećmi wiosną?

Wiosną budzi się w Tobie chęć do życia? Ładna pogoda nastraja Cię pozytywnie i chcesz podzielić się tą energią z rodziną? Możesz to wykorzystać! Wspólne spacery doskonale wpływają na samopoczucie i pozwalają zacieśnić rodzinne więzi.

 

Obowiązki to nie wszystko


Martwisz się, że nadmiar obowiązków nie pozwala Ci na spędzanie czasu z dzieckiem? Ten problem dotyczy wielu współczesnych rodziców. Wszystko jest możliwe, jeśli tylko odpowiednio ustalisz priorytety. Przebywanie na świeżym powietrzu służy nie tylko dzieciom – aktywność poza domem i przełamanie codziennej rutyny na pewno pozytywnie wpłynie także na twoje zdrowie. Czas spędzony z pociechą, która już chodzi, a nawet biega, z powodzeniem zastąpi fitness i odchudzanie. Możesz więc odłożyć sprzątanie i zamiast tego pobawić się z dzieckiem – chwila relaksu pozwoli na lepsze wykonywanie codziennych zadań. Nie martw się, jeśli nie masz zbyt dużo wolnego czasu – psychologowie twierdzą, że nie liczy się ilość, ale jakość czasu, jaki poświęcamy dzieciom. Na wiosenny sport wystarczy nawet 20-30 minut dziennie. Śmiało możesz połączyć przyjemne z pożytecznym!

 

 

Gdzie zabrać dziecko?

 

  • Rajd rowerowy

Jeśli chcesz skupić się na sporcie, możesz zabrać malucha na rower. Po dłuższej przerwie od wysiłku fizycznego dobrze jest najpierw wzmocnić mięśnie nóg i zadbać o kondycję. Potem łatwiej już wsiąść na rower. Możesz przeznaczyć na „rozgrzewkę” pierwszy tydzień wiosny: codziennie spacerować z bliskimi przez pół godziny, a w weekend zabrać ich na rajd. Pamiętaj, że dla dziecka bardzo ważne jest określenie celu wycieczki!

 

 

  • Spacer

Spacer jest pozornie najprostszym rozwiązaniem. Jednak aby czerpać przyjemność ze wspólnej zabawy, musisz zainteresować czymś smyka. Najlepiej zabrać malucha na przechadzkę po lesie lub na łąkę. Wielką frajdę sprawi wam zbieranie roślin do zielnika. Przy okazji możesz nauczyć swoje dziecko odróżniać i nazywać różne owady i zwierzęta. Każda aktywność, szczególnie na świeżym powietrzu, podnosi poziom endorfin (hormonów szczęścia). Wspólne wyjścia pomagają pielęgnować relacje rodzinne. Jeśli masz daleko do miejsc oddzielonych od miejskiego gwaru i hałasu – nie poddawaj się. Zawsze możesz zabrać rodzinę do parku miejskiego. Tam również znajdziecie wiele atrakcji, a przede wszystkim spędzicie czas razem, bez ekranu telewizora czy komputera.

 

 

  • Zabawa na świeżym powietrzu

Uwagę dziecka można przyciągnąć na różne sposoby. Spokojne maluchy chętnie słuchają opowieści o świecie obserwowanym podczas spaceru. Jeżeli Twoje dziecko jest bardziej energiczne, warto zająć je w inny sposób. Możesz pozwolić mu jeździć na hulajnodze lub rolkach, organizować krótkie biegi np. od drzewa do ławki. Najlepsze są jednak wspólne aktywności. Wiele z nich możecie zrealizować nawet na małych przestrzeniach – doskonale sprawdzi się zabawa w berka, czy w chowanego. Możecie też całą rodziną udać się do parku linowego i wspólnie wspinać.

 

Jak się przygotować?


Dorosłych i dzieci obowiązują podobne zasady. Po pierwsze – zjedzcie pożywny posiłek przed wyjściem. Dzięki temu dziecko nie będzie podczas zabawy prosić o łakocie, a was w drodze powrotnej nie skuszą sklepy typu fast-food. Na wszelki wypadek dobrze wziąć ze sobą picie – najlepiej w termosie.

 

Po intensywnym wysiłku fizycznym często sięgamy po zimne napoje, jednak ciepła herbata (lub woda z sokiem) pozwoli utrzymać prawidłową temperaturę ciała i uniknąć przeziębienia. Dzieci warto ubrać w kilka warstw, które można zdjąć, zabrać ciuszki na zmianę i kilka paczek chusteczek.

 

Lepiej jeszcze nie rezygnować z czapki i nie przestawiać się na zbyt lekkie ubrania. Wiosną często wydaje się, że jest znacznie cieplej, niż pokazuje termometr. Niektóre rzeczy, jak chusteczki czy lekki sweter, możesz przygotować wcześniej, aby nie pakować się w pośpiechu. Wspólne wyjście ma być przyjemnością, a nie kolejnym punktem na liście zadań do wykonania.
 

Sprawdź też:

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć