Warszawa

10 zabaw na deszczowy dzień

10 zabaw na deszczowy dzień

Za oknem szaro, buro i deszcz? Ty i Twoje dziecko tkwicie w domu przez cały dzień? Jak sprawić by czas spędzany razem wyglądał o wiele ciekawiej bez konieczności włączenia telewizora? Oto 10 zabawnych zajęć, które pozwolą Wam dobrze się bawić.

 

oprac. Justyna Polak

 

1/11
1/11

1. Historia na szybko?


Zaproponuj swojemu dziecku stworzenie opowieści o wszystkim, na co tylko ma ochotę, z możliwością dobrego zakończenia, jak i złego. Jedno z Was rozpoczyna historię, a następnie druga osoba dopowiada kolejne zdanie i tak na przemian. Spisz całą historię na papierze, tak byś potem mógł znowu ją odczytać. Jest to świetny sposób na pobudzenie kreatywności nie tylko u swojego dziecka, ale także u siebie. Możecie później przedstawić tą historię reszcie rodziny i przyjaciołom.

2/11
2/11

2. Minimuzeum


Zagospodaruj trochę miejsca w garażu lub piwnicy dla dziecka tak, by mogło stworzyć swoje własne muzeum, a w nim wystawę. Pozwól mu wybrać odpowiedni motyw i zmieniaj go dla zróżnicowania zadania. Wystawa może dotyczyć szkoły, zawierać prace plastyczne, lub być zbiorem najciekawszych minimodeli samochodów czy gatunków dinozaurów. Pomysłów jest wiele, a każdy przedmiot może stać się inspiracją dla Twojego dziecka. Kiedy już skończy przygotowania i wszystko będzie dopięte na ostatni guzik, pozwól mu przedstawić swoje dzieło i zaprezentować je w wybrany dla niego sposób przed rodziną.

3/11
3/11

3. Zabawa w teatr


Pozwól swojemu dziecku być kimkolwiek tylko zechce. Napełnij pudełko rozmaitymi strojami i akcesoriami. Pozwól mu zmieniać kostium tyle razy, ile ma ochotę i sam również zaangażuj się w odgrywanie postaci. Ciekawe może okazać się również zadanie odegrania konkretnej roli.  Będzie to świetna zabawa i wyzwanie dla Twojego dziecka. Aby dodać nieco więcej zaangażowania z jego strony, stwórzcie własną scenografię i poczujcie się jak w prawdziwym teatrze.

4/11
4/11

4. Domowe, naukowe polowanie


Stwórz listę zadań do wykonania dla Twojego dziecka w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania.  Odpowiedź znajdzie np. w książkach czy czasopismach rozmieszczonych w domu lub pytając o nie innych członków rodziny. Kiedy zakończy poszukiwania i będzie znać odpowiedzi, zagwarantuj mu małą nagrodę. Kto wie, może w przyszłości te informacje okażą się przydatne?

5/11
5/11

5.  Zbudujcie fortecę z koców i poduszek


Znajdźcie razem i zgromadźcie w jedno miejsce wiele poduszek i koców. Za pomocą kanapy, krzeseł, wieszaków na ubrania i prześcieradeł stwórzcie własne królestwo. Gdy już zbudujecie swój pałac i będzie już wystarczająco ciemno możecie zawiesić w środku kolorowe światełka, które dodadzą Waszemu miejscu niezwykłego klimatu.

6/11
6/11

6. Stwórzcie własną muzykę


Zbierzcie wszystkie instrumenty, jakie macie w domu, a jeśli ich nie posiadacie, znajdźcie w domu potencjalne, które będą wydawały ciekawe brzmienia. Mogą to być przybory kuchenne takie jak garnki czy drewniane łyżki, a także długopisy, linijki, książki itp. Tak naprawdę wszystko wydaje dźwięki, więc wszystko może stać się inspiracją dla Twojego dziecka. Po zgromadzeniu potrzebnych przyborów, spróbujcie odtworzyć znane Wam utwory, których często słuchacie, lub stwórzcie własne. Będzie to świetna okazja dla wspólnej integracji.

7/11
7/11

7. Cienie na  ścianach


Wyłącz światła, zasłoń zasłony i za pomocą latarki pokazuj kształty cieni na ścianach rękami. Zaproponuj dziecku stworzenie kształtów zwierząt czy przedmiotów. Zobacz, kto wykona najciekawszy cień.

8/11
8/11

8. Własnoręcznie zrobione kartki i listy


Otrzymywanie kartek czy listów jest bardzo przyjemne, zwłaszcza, że mało kto wysyła je jeszcze w dzisiejszych czasach. Byłaby to szczególna przyjemność  dla naszych dziadków czy nawet młodszych kuzynów. Użyjcie znaczków, naklejek, brokatów, kolorowych bibułek i od serca stwórzcie kartkę, którą potem wyślecie do najbliższych. Jesteśmy pewni, że sprawicie im tym ogromną radość, a tym samym dziecko poćwiczy trochę pisowni.

9/11
9/11

9. Zabawa dla najbliższych


Stwórzcie playlistę Waszych ulubionych piosenek, a potem zorganizujcie w domu małą imprezę, na którą zaprosicie rodziców, dziadków i dalszych członków rodziny. Jest to świetna okazja do integracji i spotkania w gronie najbliższych, a tym samym dziecko poczuje się odpowiedzialne za samodzielne zorganizowanie własnej zabawy. Przed imprezą, możecie również wspólnie wymyślić taniec, który pokażecie w trakcie zabawy i wszyscy razem go wykonają. Zapowiada się świetna zabawa.

10/11
10/11

10. Zróbmy pizzę!


Pizza to danie idealne na każdą okazję, więc dlaczego nie zrobić jej samodzielnie i zaangażować dziecko w wymyślenie własnej wersji tego dania?  Pozwól mu własnoręcznie przygotować składniki, pokroić warzywa, nałożyć sos itd. Gwarantujemy, że Twoje dziecko będzie szczęśliwe. Tym samym jest to świetna okazja do zorganizowania uroczystej kolacji dla całej rodziny.
Istnieje wiele pomysłów na spędzanie wolnego czasu ze swoim dzieckiem i tutaj liczy się przede wszystkim kreatywność. Najważniejsze, abyśmy pamiętali, że dziecko potrzebuje naszej uwagi i obecności. Mimo że jesteśmy zmęczeni codziennym zabieganiem, zadbajmy o niezwykłą relację z dzieckiem.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć