Książki dla dzieci » Wywiady » Dlaczego warto z dziećmi gotować, spacerować i lepić pająki

Dlaczego warto z dziećmi gotować, spacerować i lepić pająkipowiększ

Dlaczego warto z dziećmi gotować, spacerować i lepić pająki

W kilku słowach o tym, dlaczego warto z dziećmi gotować, spacerować i lepić pająki, czyli zapraszamy do przeczytania wywiadu z Renatą Kochan - autorką książki "Kreatywne dzieci" (wyd. Zysk i S-ka).

 

Renata Kochan - graficzka, arteterapeutka i pedagog. Absolwentka Wydziału Malarstwa i Grafiki ASP w Gdańsku i Arteterapii ASP w Warszawie. Ilustruje książki, prowadzi pracownie ceramiczną, maluje i fotografuje. Prowadzi warsztaty plastyczne i kreatywne dla dzieci, młodzieży, dorosłych oraz rodzin. Uważa, że znajomość historii sztuki bardzo przydaje się w życiu. Potrafi z liścia łopianu zrobić parasol, a z parasola suknię na bal. 

 

CzasDzieci.pl: Czym jest dla Pani kreatywność?


Renata Kochan: Kreatywne jest dla mnie to, co bardzo często robią dzieci. Eksperymentują, żeby poznawać świat, bez hamulców i uprzedzeń, które mają czasem dorośli. Mój syn, gdy był przedszkolakiem, po długim wakacyjnym pobycie na wsi w rogu pokoju zrobił „bałagan”  z klocków i zabawek zrzuconych ze wszystkich półek szafy. Zapytałam z oburzeniem: Co to jest? A on z dumą odparł: Zrobiłem kompostownik! Dotarło wtedy do mnie, że przede wszystkim to nie był zwykły „bałagan” ale pełna pasji i twórczości zabawa. Ta odpowiedz przestawiła w pewien sposób tor mojego myślenia a może nawet zlikwidowała tory a ukazała dolinę z wieloma przecinającymi się drogami, którymi można podążać. Kreatywne jest dla mnie wykorzystywanie nieoczywistych umiejętności z różnych dziedzin w odkrywaniu rzeczy pozornie z nimi nie związanych. Kreatywność podpowiada analogie, łączy nieoczywiste dziedziny, tworzy skojarzenia. Często potrzeba wzbudza kreatywność. Bez kreatywności nie byłoby rozwoju.


We wstępie pisze Pani o dobrej zabawie z dziećmi. Jak określiłaby Pani „warunki” tej dobrej zabawy?


Wydaje mi się, że żeby dobrze się bawić, trzeba przede wszystkim chcieć. Dobrze też mieć  jakąś ideę do zrealizowania, cel. I nie myślę tu o celu w kategoriach ludzi dorosłych,  lecz o idei – celu, który poprowadzi zabawę. Dzieci często tak się bawią, że zatapiają się całkowicie w wymyślonym świecie. Różne przedmioty zmieniają znaczenie i zaczynają pełnić istotne funkcje w nowych rolach np. pudełko po butach przestaje być pudełkiem a zaczyna być pojazdem lub domkiem. Dzieci zaczynają odgrywać sobą lub zabawkami różne role. Więc, jeśli pyta Pani  jak zapewnić takie warunki dzieciom, to powiedziałabym: nie przeszkadzać, nie dyrygować. Interweniować tylko w naprawdę kryzysowych momentach. A jeśli pytanie byłoby o dorosłych, jak fajnie mogą bawić się z dziećmi, najlepiej, żeby przypomnieli sobie, jak się czuli, gdy sami byli dziećmi. Kucnijmy i zrównajmy nasze oczy z oczami dziecka, nie wymądrzajmy się, eksperymentujmy, wąchajmy, sprawdzajmy. Angażujmy dzieci, im więcej będą robić, mówić, zadawać pytań - tym lepiej. My też możemy zadawać pytania a odpowiedzi dzieci często mogą być prawdziwą  niespodzianką.


A jeśli ktoś sądzi, że malowanie to tylko malowanie, a lepienie to tylko lepienie i woli by jego dziecko skupiło się na innych czynnościach, jak starałaby się Pani  przekonać go, że zajęcia plastyczne są równie ważne?


Możemy wrócić w tym momencie do pierwszego pytania o kreatywność. Tata pewnego chłopca, z zawodu bankowiec, nie bardzo widział sens w udziale syna  w zajęciach plastycznych i zapytał mnie co jego syn będzie z tego miał, bo przecież na pewno nie zostanie malarzem. Odpowiedziałam, że przede wszystkim, kto to wie, może i zostanie malarzem i na tym etapie nie warto tak ściśle formować jego drogi. Poza tym, doświadczanie twórczości przekłada się bezpośrednio na różne doświadczenia życiowe. Najprościej, dla przykładu podam jeden z tematów książki: żeby namalować pomarańczę należy zaobserwować jej kształt co wymaga koncentracji, namalować kulisty kształt co wymaga precyzji, stworzyć kolor pomarańczowy, co wymaga dedukcji i skojarzenia odpowiednich barw. A potem jeszcze wytrwałości w zmieszaniu ich tak, żeby były jak najbliższe oryginałowi. Wszystkie te zdobyte podczas malowania umiejętności przydają się później w szkole i w życiu. Skończona praca plastyczna przynosi  też w prosty sposób uczucie spełnienia, dosyć szybki efekt, z którego możemy być dumni. Co za tym idzie nasze poczucie wartości może wzrosnąć. Często też u dzieci, w ich twórczości pojawiają się treści, o których dziecko nie mówi. Możemy się dowiedzieć  o stanie jego emocji.  

   
Po raz pierwszy w tej książce spotkałam się z tak podkreślaną wagą wspólnego gotowania z dzieckiem. Może Pani powiedzieć coś więcej na ten temat?


Bardzo lubię gotować i nie będę tu oryginalna, gdy powiem, że dociera się do człowieka poprzez różne zmysły. A przy okazji gotowania dochodzi wręcz do eksplozji przeróżnych wrażeń. Wzrok przekazuje nam soczyste kolory i zaskakujące kształty np. papryki. Jedzenie może pachnieć, może nas kręcić w nosie jak po krojeniu cebuli. Nasze kubeczki smakowe przekazują mnóstwo odczuć. Nawet słuch jest zaangażowany, przypominam tu sobie odgłos łamanego rabarbaru…   I na koniec, powstaje wspólne dzieło, którym można się podzielić z innymi. Czego chcieć więcej? W książce poza zabawą w gotowanie pierogów i lepienie anioła z piernikowego ciasta, opowiedziałam historię portretu króla Rudolfa i zaskakującego sposobu namalowania go przez malarza Arcimboldiego. Taki portret można razem przygotować i razem go później zjeść. 

      
Muszę przyznać, że byłam zaskoczona po przeczytaniu tej książki. Spodziewałam się, że znajdę w niej inspiracje jak zrobić kwiaty z papieru, a odkryłam w niej zachętę do ulepienia ryby fugu i ptasznika. Skąd takie pomysły?


Pomysły w książce, jak zrobić rybę fugu lub pająka ptasznika zrodziły się z potrzeby oswojenia trudnych tematów. To jeden ze sposobów na przekroczenie np. bariery lęku. Bo jeśli boję się lub brzydzę pająka, to mogę o nim poczytać, dowiedzieć się, jak żyje co je a nawet go sobie zrobić z gliny i postawić na biurku. To naprawdę pomaga. A jeśli chodzi o kwiaty z papieru to super pomysł! Ostatnio robiłam z dziećmi takie na wzór żonkili. Okazało się, że można je otwierać i zamykać i już to było dla wszystkich odkryciem. Najlepsze pomysły przychodzą do mnie podczas z zabawy z dziećmi. Kontakt z dziećmi rozwija kreatywność w dorosłych.

 

Rozmawiała: Oliwia Brzeźniak


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Być kimś. O tym, jak osiągnąć cele w czasach,... więcej » x
Zobacz » Wywiady
Wywiad z Mikołajem Marcelą - autorem książki "Best Seler i zagadka znikających warzyw"

Wywiad z Mikołajem Marcelą - autorem książki "Best Seler i zagadka znikających warzyw"

Z autorem pierwszego kryminału vege dla dzieci rozmawiamy o miłości do warzyw, radości czytania i filmach Disneya. więcej »
Wywiad z prof. Jagodą Cieszyńską-Rożek

Wywiad z prof. Jagodą Cieszyńską-Rożek

Pani Profesor odpowiada na pytania, które zebrano od terapeutek, rodziców oraz internautów. Pytania dotyczą m.in. wczesnej nauki czytania, braku mowy oraz zaburzeń rozwoju. więcej »
Czy Babcocha od razu wylądała jak Babcocha? - rozmowa z Danielem de Latour

Czy Babcocha od razu wylądała jak Babcocha? - rozmowa z Danielem de Latour

Zapytaliśmy Daniela de Latour o proces powstawania Babcochy oraz o to czy, jako ilustrator, chciałby coś do książki Justyny Bednarek dopisać.
Co odpowiedział? Przeczytajcie sami! więcej »
Ulepiłam ją z życia - o "Babcosze" rozmawiamy z autorką - Justyną Bednarek

Ulepiłam ją z życia - o "Babcosze" rozmawiamy z autorką - Justyną Bednarek

Zauroczeni "Babcochą" (wydawnictwo Poradnia K) postanowiliśmy zadać jej autorce - Justynie Bednarek - kilka pytań. Jesteście ciekawi skąd imię bohaterki i czy spotkamy ją jeszcze w jakiejś książce? Zapraszamy do czytania! więcej »
Skąd się wziął "Pan Cylinderek"

Skąd się wziął "Pan Cylinderek"

Autorka "Pana Cylinderka" Margarett Borroughdame opowiedziała nam skąd wziął się pomysł na napisanie książki, co to wg niej są "wady" i "zalety" oraz czym dla niej jest czytanie. więcej »
W gramatyce kryje się magia

W gramatyce kryje się magia

Z autorką książki "Co robi język za zębami? Poprawna polszczyzna dla najmłodszych" rozmawiamy o tym, czym dla niej gramatyka, dlaczego zdecydowała się napisać tę książkę i co chciałaby usłyszeć od swojego czytelnika. więcej »
Plan na przyszłość - napisać książkę dla dzieci

Plan na przyszłość - napisać książkę dla dzieci

Z Wiola Wołoszyn - Matką Wariatką, czyli żoną i matką (jak sama mówi o sobie "dyrektorem domowego cyrku"), blogerką, logopedką i filologiem polskim, a teraz autorką książki "Jano i Wito w trawie" rozmawiamy o tym, jak się się stało, że zaczęła pisać dla dzieci. więcej »
Dlaczego warto z dziećmi gotować, spacerować i lepić pająki

Dlaczego warto z dziećmi gotować, spacerować i lepić pająki

W kilku słowach o tym, dlaczego warto z dziećmi gotować, spacerować i lepić pająki, czyli zapraszamy do przeczytania wywiadu z Renatą Kochan - autorką książki "Kreatywne dzieci. 21 przepisów na twórcze popołudnia" (wyd. Zysk i S-ka). więcej »
Być kimś. O tym, jak osiągnąć cele w czasach, kiedy wszyscy mają wywalone, opowiada Michał Zawadka

Być kimś. O tym, jak osiągnąć cele w czasach, kiedy wszyscy mają wywalone, opowiada Michał Zawadka

Chcę być kimś” to książka – pomost. Łączy pokolenia. Inspiruje. Motywuje. Nazywa rzeczy po imieniu. Wysłuchuje i reaguje. Po co? Po to, by młodym chciało się być kimś.

O tym, jak mówić do młodych, by nie chcieli mieć wywalone, opowiada Michał Zawadka. Pyta Ania Hacuś – Krawczyk
więcej »
Szymon Radzimierski. To jest podróżnik! Oto rozmowa Borneo inspirowana
Patronat CzasDzieci.pl

Szymon Radzimierski. To jest podróżnik! Oto rozmowa Borneo inspirowana

"Dziennik łowcy przygód" to nie tylko moc wspomnień z pięknego Borneo. To także garść inspiracji tak dla dzieci, jak i dorosłych. Wszak to o pasji podróżowania jest rzecz! I to świetna!
Dziś rozmawiamy z autorem "Dziennika łowcy przygód" - Szymonem Radzimierskim. więcej »

Książki dla dzieci

Recenzje książek

Jak sprawić, aby dziecko było dwujęzyczne?
Recenzja rodzica (Aleksandra Struska-Musiał)

Jak sprawić, aby dziecko było dwujęzyczne?

Książka: Mama i Franco – nauka języka obcego od urodzenia
Opowieść o niepełnosprawnym chłopcu i jego czworonożnym przyjacielu
Recenzja rodzica (Aleksandra Struska-Musiał)

Opowieść o niepełnosprawnym chłopcu i jego czworonożnym przyjacielu

Książka: Chłopiec i pies
Polecam na wieczorne czytanie z dziećmi
Recenzja rodzica (Marta Kuklewicz )

Polecam na wieczorne czytanie z dziećmi

Książka: List do Ronaldo
Opowieść o architekturze, która wciąga dzieci i rodziców
Recenzja rodzica (Aleksandra Struska-Musiał)

Opowieść o architekturze, która wciąga dzieci i rodziców

Książka: Archistoria. Opowieść o architekturze
Naleśniki ze wszystkich stron świata!
Recenzja CzasDzieci.pl (Aleksandra Barczyk)

Naleśniki ze wszystkich stron świata!

Książka: Wszyscy jedzą naleśniki. Książka z przepisami
więcej recenzji

Książki nagrodzone

Serce Neftydy

Serce Neftydy

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Nagroda literacka za książkę dla młodzieży
Rok przyznania: 2017
Tata ma dziewczynę

Tata ma dziewczynę

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2018
Spacer

Spacer

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii grafika
Rok przyznania: 2017
Nikt nas nie upomni

Nikt nas nie upomni

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii literatura
Rok przyznania: 2017
więcej nagrodzonych książek
Oglądaj, baw się i śmiej1 Świat Baśnioboru1 Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1
Ranking

Książ z duchami, których nie trzeba się bać :)

Książ z duchami, których nie trzeba się bać :)Czyli co warto czytać dla przyjemności.
 • Niedokończony eliksir nieśmiertelności
  1.
 • Willa Trzech Łotrów
  2.
 • Czarownica piętro niżej
  3.
 • Elf i dom strachów
  4.
 • Duch z butelki
  5.
cały ranking »inne rankingi »

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019