Książki dla dzieci » Wywiady » Być kimś. O tym, jak osiągnąć cele w czasach, kiedy wszyscy mają wywalone, opowiada Michał Zawadka

Być kimś. O tym, jak osiągnąć cele w czasach, kiedy wszyscy mają wywalone, opowiada Michał Zawadkapowiększ

Być kimś. O tym, jak osiągnąć cele w czasach, kiedy wszyscy mają wywalone, opowiada Michał Zawadka

Najnowsza książka Michała Zawadki bije rekordy popularności. „Chcę być kimś”, bo o niej mowa, to efekt kilkuset spotkań autora z młodymi.

 

„Chcę być kimś” to książka – pomost. Łączy pokolenia. Inspiruje. Motywuje. Nazywa rzeczy po imieniu. Wysłuchuje i reaguje. Po co? Po to, by młodym chciało się być kimś.

 

O tym, jak mówić do młodych, by nie chcieli mieć wywalone, opowiada Michał Zawadka.
Pyta Ania Hacuś – Krawczyk

 

CzasDzieci: Można powiedzieć, że „Chcę być kimś cz. 1” to Twój debiut. Po raz pierwszy pisałeś dla młodzieży, o młodzieży i do młodzieży! Nie było łatwo, ale było warto, prawda?

 

Michał Zawadka: Bardziej niż debiutem nazwałbym to konsekwencją tego, co trwa już od dwóch lat. Nauczony już wcześniejszym doświadczeniami po kilkuletnich warsztatach z młodszymi dziećmi, z których wyciągnięte wnioski zaowocowały trzema publikacjami, „Chcę być kimś!” było kwestią czasu. Tytuł książki jest odwzorowaniem tematu spotkań z młodzieżą. To cudowny czas obcowania z młodymi ludźmi, jednak już to, co zaobserwowałem i z czym się zderzyłem od strony społecznej, wychowawczej i przede wszystkim osobowej, postawiło mnie przed dużym wyzwaniem.

 

Dobrym skrótem tego wyzwania „po co i dlaczego”, będzie pierwsze zdanie, z jakim odbiorca spotyka się w książce, jeszcze w mojej przedmowie.

 

Przypomnijmy je…


“Napisałem tę książkę, ponieważ zbyt wielu cudownych, młodych ludzi uwierzyło, że jest do niczego i nie ma przyszłości”.

 

Łatwo faktycznie nie było, ale nie o to też chodzi, żeby było łatwo. Takie też jest przesłanie całej serii, że tam, gdzie warto dojść, nie ma dróg na skróty.

 

Książka daje duże wsparcie dla młodzieży…

 

To prawda, ale jednocześnie nie zwalnia ich z pracy nad sobą. Kiedy trzeba, jest bardzo bezpośrednio i konkretnie. Bez ściemy :)

 

A czy warto było?

 

To najbardziej emocjonalna płaszczyzna tego projektu. Choć znałem już reakcję młodzieży po warsztatach, to pisząc książkę, nie spodziewałem się takiego odbioru. Nie oczekiwałem też niczego szczególnego, chciałem podzielić się tylko tym, co moim zdaniem jest w życiu ważne i wartościowe. Dziś wiem, choć to dopiero trzy miesiące od premiery pierwszej części, że warto i to bardzo. Młodzież coraz częściej książkę poleca sobie nawzajem, zaczyna ona żyć w social mediach, dostaję coraz więcej listów, które nieraz wycisnęły mi łzy. Ta radość jednak ma drugie dno, ale może o tym innym razem. Na podstawie tych listów szepnę tylko do rodziców: „Więcej uważności, ktoś was potrzebuje”.

 

Zacznijmy od początku. Jak osiąga się cele w czasach, gdy wszyscy mają wywalone? 


Jeśli się ma wywalone, to oczywiście się nic nie osiąga. Ale jeśli się chce, można wszystko.

 

Czyli jak odnieść sukces?

 

Odpowiedzialnością i pracą. Jednak żeby młody człowiek był do tego zdolny, musi mieć poczucie własnej wartości. Na niej jest w stanie budować swoją wiarę w siebie, swoje zasady, samodyscyplinę czy indywidualność. To dzięki temu będzie w stanie spojrzeć w lustro i z szacunkiem do samego siebie wyznaczyć drogę, nad którą będzie ciężko pracować, poświęci się i weźmie za nią odpowiedzialność.


Czy rzeczywiście jest tak, że większość młodych ma dziś  wywalone?


Moja konfrontacja z ponad siedmioma już tysiącami młodych ludzi pomiędzy 12 a 20 rokiem życia (to oni są główną grupą odbiorców) wskazuje, że pomimo ich zewnętrznej postawy luzu, nieodpowiedzialnych działań, zachowań spoza kanonu dorosłej przyzwoitości, mają w sobie ogromną potrzebę współdziałania i rozwoju. Jedyne, czego potrzebują, to przewodnika, który zamiast etykietować ich złymi, doceni i powie, że dobrze, że są, jacy są.

 

Doceniony człowiek czuje się bezpieczny, wysłuchany z empatią, otwarty. A kie-dy nie czujesz się atakowany, zaczynasz tworzyć zamiast niszczyć. W tym przypadku do-tyczy ich samych.

 

Nie sposób więc nie zapytać o współczesną młodzież. Jak można ją zdefiniować? O ile w ogóle można, o ile się powinno.

 

Jaka jest polska młodzież? Ma ogromny potencjał, jest zdolna i potrafi być bardzo zaangażowana. Świat, w jakim się obraca, jest często przyczyną oceniania ich samych. Internetowe i elektroniczne zabawki są dla nich tak naturalne, jak dawniej historyjki z Donaldów. I tego nie zmienimy. Jedyne, co możemy, to nauczyć się od nich nowego porządku, a w zamian przekazać im niezmienne wartości, o które warto walczyć. One pozwolą budować wartość dookoła siebie, niezależnie od tego, czym będą się bawić.

 

Wiem, że po „Chcę być kimś” sięgają nie tylko młodzi, ale i ich rodzice. To bardzo dobry kierunek, prawda?

 

Tak, jak najbardziej. Rozwój kompetencji miękkich, umiejętności społecznych i rozwoju osobistego dla wielu rodziców czy nauczycieli jest materią nieznaną lub niedocenianą. Książka, pomimo że kierowana jest do młodych ludzi, pozwoli rodzicom zrozumieć świat ich nastolatka. Są rozdziały o komunikacji, relacjach, odczuciach czy obawach młodych. Są listy od młodzieży, swoistego rodzaju studium przypadku. Z tej perspektywy to pozycja „pomost”. Dostaję też wiele bardzo miłych informacji od rodziców i nauczycieli. Na przykład wczoraj jedna Pani po lekturze napisała: „…Jestem wychowawcą w gimnazjum, ta książka powinna być lekturą obowiązkową. Dziękuję za nią. Bardzo zależy mi na warsztatach w naszej szkole…” Myślę, że to jest dobrym wyznacznikiem obranego kierunku.

 

Nie ulega wątpliwości, że Michał Zawadka młodych przekonuje. „Chcę być kimś” to jedynka na liście sprzedażowych hitów. Właśnie pracujesz nad drugą częścią. To kolejna odsłona „Chcę być kimś”.

 

:) Tak, przyjęcie książki jest bardzo dobre, od 13 tygodni książka w swojej kategorii jest na pierwszy miejscach w najlepszych księgarniach. To bardzo motywuje do dalszych działań.

 

Zgadza się, na ukończeniu jest druga część Chcę być kimś. W niej poruszam nowe obszary rozwoju: Cele, Czas, Proaktywność i Pieniądze. Będzie oczywiście dużo działań interaktywnych, spotkań z młodzieżą czy wywiady ze znanymi ludźmi. W pierwszej części był to Robert Korzeniowski i „Kajto” Kajetan Kajetanowicz, a teraz…. A to może zostawię w tajemnicy.

 

Do lektury "dwójki"  zapraszam już w marcu. Potem będą jeszcze dwie części: w maju i we wrześniu.

 

Jednak to nie koniec nowości u Ciebie!

 

To prawda! Projekt był inspiracją do powstania Fundacji Chcę Być Kimś, która już oficjalnie rozpoczęła swoją działalność i pracuje nad pierwszymi projektami, które będą wspierać w i do rozwoju.

 

Wierzę, że to będzie pretekst do naszej kolejnej rozmowy.
Pewnie!

 

Tymczasem dziękuję za rozmowę i zapraszamy do lektury. Warto!


I ja także! Zapraszam do lektury i na stronę wydawnictwa Mind&Dream.


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Szymon Radzimierski. To jest podróżnik! Oto... więcej » x
Zobacz » Wywiady
Wywiad z Mikołajem Marcelą - autorem książki "Best Seler i zagadka znikających warzyw"

Wywiad z Mikołajem Marcelą - autorem książki "Best Seler i zagadka znikających warzyw"

Z autorem pierwszego kryminału vege dla dzieci rozmawiamy o miłości do warzyw, radości czytania i filmach Disneya. więcej »
Wywiad z prof. Jagodą Cieszyńską-Rożek

Wywiad z prof. Jagodą Cieszyńską-Rożek

Pani Profesor odpowiada na pytania, które zebrano od terapeutek, rodziców oraz internautów. Pytania dotyczą m.in. wczesnej nauki czytania, braku mowy oraz zaburzeń rozwoju. więcej »
Czy Babcocha od razu wylądała jak Babcocha? - rozmowa z Danielem de Latour

Czy Babcocha od razu wylądała jak Babcocha? - rozmowa z Danielem de Latour

Zapytaliśmy Daniela de Latour o proces powstawania Babcochy oraz o to czy, jako ilustrator, chciałby coś do książki Justyny Bednarek dopisać.
Co odpowiedział? Przeczytajcie sami! więcej »
Ulepiłam ją z życia - o "Babcosze" rozmawiamy z autorką - Justyną Bednarek

Ulepiłam ją z życia - o "Babcosze" rozmawiamy z autorką - Justyną Bednarek

Zauroczeni "Babcochą" (wydawnictwo Poradnia K) postanowiliśmy zadać jej autorce - Justynie Bednarek - kilka pytań. Jesteście ciekawi skąd imię bohaterki i czy spotkamy ją jeszcze w jakiejś książce? Zapraszamy do czytania! więcej »
Skąd się wziął "Pan Cylinderek"

Skąd się wziął "Pan Cylinderek"

Autorka "Pana Cylinderka" Margarett Borroughdame opowiedziała nam skąd wziął się pomysł na napisanie książki, co to wg niej są "wady" i "zalety" oraz czym dla niej jest czytanie. więcej »
W gramatyce kryje się magia

W gramatyce kryje się magia

Z autorką książki "Co robi język za zębami? Poprawna polszczyzna dla najmłodszych" rozmawiamy o tym, czym dla niej gramatyka, dlaczego zdecydowała się napisać tę książkę i co chciałaby usłyszeć od swojego czytelnika. więcej »
Plan na przyszłość - napisać książkę dla dzieci

Plan na przyszłość - napisać książkę dla dzieci

Z Wiola Wołoszyn - Matką Wariatką, czyli żoną i matką (jak sama mówi o sobie "dyrektorem domowego cyrku"), blogerką, logopedką i filologiem polskim, a teraz autorką książki "Jano i Wito w trawie" rozmawiamy o tym, jak się się stało, że zaczęła pisać dla dzieci. więcej »
Dlaczego warto z dziećmi gotować, spacerować i lepić pająki

Dlaczego warto z dziećmi gotować, spacerować i lepić pająki

W kilku słowach o tym, dlaczego warto z dziećmi gotować, spacerować i lepić pająki, czyli zapraszamy do przeczytania wywiadu z Renatą Kochan - autorką książki "Kreatywne dzieci. 21 przepisów na twórcze popołudnia" (wyd. Zysk i S-ka). więcej »
Być kimś. O tym, jak osiągnąć cele w czasach, kiedy wszyscy mają wywalone, opowiada Michał Zawadka

Być kimś. O tym, jak osiągnąć cele w czasach, kiedy wszyscy mają wywalone, opowiada Michał Zawadka

Chcę być kimś” to książka – pomost. Łączy pokolenia. Inspiruje. Motywuje. Nazywa rzeczy po imieniu. Wysłuchuje i reaguje. Po co? Po to, by młodym chciało się być kimś.

O tym, jak mówić do młodych, by nie chcieli mieć wywalone, opowiada Michał Zawadka. Pyta Ania Hacuś – Krawczyk
więcej »
Szymon Radzimierski. To jest podróżnik! Oto rozmowa Borneo inspirowana
Patronat CzasDzieci.pl

Szymon Radzimierski. To jest podróżnik! Oto rozmowa Borneo inspirowana

"Dziennik łowcy przygód" to nie tylko moc wspomnień z pięknego Borneo. To także garść inspiracji tak dla dzieci, jak i dorosłych. Wszak to o pasji podróżowania jest rzecz! I to świetna!
Dziś rozmawiamy z autorem "Dziennika łowcy przygód" - Szymonem Radzimierskim. więcej »

Książki dla dzieci

Recenzje książek

Zagadka kryminalna dla nastoletnich łowców przygód
Recenzja rodzica (Aleksandra Struska-Musiał)

Zagadka kryminalna dla nastoletnich łowców przygód

Książka: Klub łowców przygód. Tarantula, Klops i Herkules
Zachęca do ruchu i zdrowego trybu życia
Recenzja rodzica (Marta Kuklewicz Kuklewicz )

Zachęca do ruchu i zdrowego trybu życia

Książka: Na ringu
Jak sprawić, aby dziecko było dwujęzyczne?
Recenzja rodzica (Aleksandra Struska-Musiał)

Jak sprawić, aby dziecko było dwujęzyczne?

Książka: Mama i Franco – nauka języka obcego od urodzenia
Niespodziewany przyjaciel
Recenzja CzasDzieci.pl (Aleksandra Barczyk)

Niespodziewany przyjaciel

Książka: Kto zgubił kapelusz?
Muzyczny zawrót głowy
Recenzja CzasDzieci.pl (Aleksandra Barczyk)

Muzyczny zawrót głowy

Książka: No to gramy! Muzyczna awantura od Little Richarda do Björk
więcej recenzji

Książki nagrodzone

16.10 do Bergamo

16.10 do Bergamo

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii literatura
Rok przyznania: 2017
Lolek

Lolek

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2018
Pan Kardan i przygoda z vetustasem

Pan Kardan i przygoda z vetustasem

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2018
Biały Teatr panny Nehemias

Biały Teatr panny Nehemias

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii literatura
Rok przyznania: 2017
Brzuchem do góry

Brzuchem do góry

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Nagroda graficzna za książę obrazkową
Rok przyznania: 2017
więcej nagrodzonych książek
Oglądaj, baw się i śmiej1 Świat Baśnioboru1 Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1
Ranking

Najlepsze książki o piłce nożnej

Najlepsze książki o piłce nożnejW piłkę zawsze warto pograć, ale w przerwie można też coś ciekawego przeczytać
 • Więcej niż klub
  1.
 • Na boisku
  2.
 • Lewandowski. Wygrane marzenia
  3.
 • Do przerwy 0:1
  4.
 • Basia i piłka nożna
  5.
cały ranking »inne rankingi »

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019