Warszawa

Żółty kolor jest ulubionym kolorem. Wywiad z Renatą Fucikovą

Żółty kolor jest ulubionym kolorem. Wywiad z Renatą Fucikovą

12 Targi Książki w Krakowie - 25.10.2008 r.

Wywiad z Panią Renatą Fucikovą - tłumaczony.

 

Dobrý den, Ahoj !

 

Dominika: Od ilu lat ilustruje Pani ksiażki?

 

Renata Fucikova/Tłumaczka: Ilustruję książki od 3 roku zycia. A ile wy macie lat?

 

Dzieci: Ja 5, a ja 7 …

 

R.F./Tłum.: Pani Renata była jeszcze młodsza niż wy, jak zaczęła ilustrować książki. A czy wy umiecie już czytać ksiązki?

 

Dzieci: Tak..

 

Tłum.: Bo musze wam zdradzić pewna tajemnicę, pani Renata czyta książki odkąd skończyła 3 lata. Sama nauczyła się czytać, możecie w to uwierzyc?

 

Dominika: Ile książek Pani zilustrowała?

 

R.F./ Tłum.: Pani Renata zilustrowała 30 książek, wyobrażacie sobie każda książka ma tyle stron, widzicie? Mnóstwo stron, kilkaset stron, nawet trudno je policzyć w ciągu 10 minut i 30 takich książek Pani Renata zilustrowała obrazki do nich. To oznacza, że pani Renata ilustruje 3 książki rocznie, to znaczy że jak w roku mamy 365 dni to jedna książkę ilustruje ok. 100 dni i to znaczy, to jest smutna wiadomość, że musi ilustrować także książki latem, kiedy są wakacje, nie ma nawet chwili odpoczynku.

 

Dominika: Która z książek sprawiła Pani największą radość w ilustrowaniu?

 

R.F./Tłum.: Dwie książki sprawiły pani Renacie największą radość, jeżeli chodzi o ilustrowanie. Była to Biblia dla Rodzin - ta cała historia Pisma Świętego, dla dzieci i dla dorosłych, oraz druga książka, która jest tutaj z nami, są to są nasze Baśnie Chińskie.

 

Dominika: Jakie barwy lubi Pani używać w rysowaniu?

 

R.F./Tłum.: Oczywiście, jak widać żółty kolor jest ulubionym kolorem, oprócz tego pomarańczowy, brązowy, czerwony, to są same ciepłe kolory, takie radosne. Lubię także, kiedy mam ciemne tło, brązowe, albo czerwone i na nim pojawiają się białe plamy, są bardzo kontrastowe. Pojawia się wtedy na takim ciemnym obrazku nagle światło i to jest takie wesołe wtedy.

 

Dominika: Co Pani najbardziej lubi rysować?

 

R.F./Tłum.: Najbardziej Pani Renata lubi rysować i malować ludzi.

 

Dékuji vám mnohokrát !

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wywiady

Warto zobaczyć