Warszawa

Porady naszych Ekspertów

dr Agnieszka Sokołowska - Pedagog specjalny

dr Agnieszka Sokołowska

Pedagog specjalny

Doktor nauk społecznych. Pedagog specjalny i nauczyciel akademicki. Od 2002 r. pracuje zawodowo z małymi dziećmi i ich rodzicami w procesie diagnozy i terapii zaburzeń rozwoju oraz w szkole dla dzieci niewidomych i słabowidzących.

Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, ukończyła pedagogikę specjalną oraz studia podyplomowe w zakresie: wczesnej interwencji i wspomagania rozwoju małego dziecka, tyflopedagogiki, psychologicznego wspierania rozwoju dzieci i młodzieży z trudnościami, a także certyfikowane kursy z zakresu diagnozy i terapii małych dzieci, m.in. integracji sensorycznej i monachijskiej funkcjonalnej diagnostyki rozwojowej 0-6 r.ż.

Główne obszary zainteresowań naukowych:
- ocena i wspieranie prawidłowego rozwoju małego dziecka 0-6/7 r.ż. (rozwój emocjonalno-społeczny, poznawczy, motoryczny),
- wczesna diagnoza i terapia dzieci z grup ryzyka (wcześniactwo, uszkodzenia okołoporodowe, ciąże mnogie),
- autyzm,
- zespół Aspergera,
- mikrozaburzenia czynności mózgu,
- nadpobudliwość psychoruchowa,
- zaburzenia łączone,
- wady genetyczne,
- uszkodzenia wzroku (dzieci niewidome i słabowidzące),
- lewostronna i skrzyżowana lateralizacja,
- obniżony poziom grafomotoryczny,
- wtórne następstwa trudności rozwojowych,
- problemy emocjonalnego funkcjonowania rodziców, rodzeństwa i dziadków dzieci z utrudnieniami w rozwoju.

Odpowiedzi i porady:

Dziecko wybitnie zdolne

Dzień dobry, piszę do Pani, bo chciałabym uzyskać konsultację. Jestem początkującym terapeutą, wiec ciężko mi "diagnozować dziecko". W mojej grupie jest wysoko inteligentna dziewczynka,... więcej »

Leworęczność i obniżona grafomotoryka

Witam, syn rozpoczął pierwszą klasę szkoły podstawowej. Od zawsze miał problem z grafomotoryką, bardzo długo przekładał ręce. Dopiero ok. 5. roku życia okazało się, że jest leworęczny.... więcej »

2,7-latka boi się chodzić do przedszkola

Witam, moja córka ma 2 lata i 7 miesięcy, mieszkamy za granicą, zapisaliśmy ją do przedszkola, aby nauczyła się poprawnie mówić po niemiecku (polski opanowała już bardzo dobrze). Jest bardzo... więcej »

3-latek w przedszkolu

Dzień dobry, moje dziecko za 1,5 miesiąca skończy 3 lata. Nie zostawał z nikim, ja się Synkiem zajmuję, a po przyjściu z pracy mąż się z nim bawi lub wspólnie organizujemy czas. Synek jest... więcej »

Lęk przed pozostawieniem w przedszkolu

Witam, jestem mamą mądrego chłopczyka, lat 5. Synek jako 4-latek zaczął uczęszczać do przedszkola. Początkowo myśleliśmy z mężem, że popłacze tydzień lub dwa i się przyzwyczai, jak... więcej »

Mój syn rozrabia

Witam, samotnie wychowuje syna. Ma 7 lat. Jego ojciec odszedł od nas jak syn miał 3 lata. Powodem było uzależnienie od alkoholu. Nie wiem, może to we mnie jest problem, ale ja już nie wiem co... więcej »

Przedszkole - adaptacja 3-latka

Witam, sama nie wiem, co mam robić. Dziecko ma 3 latka. Chłopczyk. Poszedł do przedszkola bezproblemowo. Jedyną traumą jest liczba godzin, a jest najkrócej. Ogólnie niby mu się podoba, ale... więcej »

Zbuntowane dziecko

Witam, jestem babcią. Dziecko staje się agresywne, rzuciło w mamę pantoflem, w chorego dziadka poduszką. Dziadek krwawił, uciekła do pokoju. Włączyła telewizor. Nie reaguje na kary. Opiszę... więcej »

Przedszkole

Witam serdecznie, mam problem, ponieważ dowiedziałam się wczoraj, iż mój niespełna 4-latek jako jedyny został "wyrzucony" do nowej grupy... O fakcie dowiedziałam się od wychowawcy, że synek... więcej »

Trudna relacja z 5-latkiem

Witam, chciałam zapytać, jak postępować. Jestem mamą 5-latka, 3-latka, a niedługo przyjdzie na świat moja córka. Najwięcej trudności sprawia mi relacja z najstarszym, mam poczucie, że po... więcej »
Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć