a
Przejdź na CzasDzieci.pl

Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Dziecko wybitnie zdolne

Dzień dobry,

piszę do Pani, bo chciałabym uzyskać konsultację. Jestem początkującym terapeutą, wiec ciężko mi "diagnozować dziecko". W mojej grupie jest wysoko inteligentna dziewczynka, ma 5 lat. Czyta, liczy nawet po rosyjsku do 20. Wybitnie uzdolniona. Ma bardzo bogaty zasób słów, buduje piękne zdania. Ale jest strasznie powolna, gapowata, zawsze ze wszystkim ostatnia, prace plastyczne ją męczą. Czy coś jest nie tak? Czy po prostu to taka osobowość? I minus bycia inteligentnym? Dodam, że zazwyczaj bawi się sama :) Proszę o jakąkolwiek poradę.

Pozdrawiam
Ola
dr Agnieszka Sokołowska - Pedagog specjalny

dr Agnieszka Sokołowska

Pedagog specjalny

Odpowiedź:

Dzień dobry pani Olu,


takie objawy to nie "minus bycia inteligentnym". Zdolności poznawcze to jedna rzecz (tu nie są typowe dla pięciolatka), a umiejętności społeczne i emocjonalne to zupełnie co innego. Proszę się przyglądać tym drugim sferom bardzo uważnie. Może być oczywiście tak, że dziewczynka jest bardzo inteligentna i ma ukierunkowane zainteresowania lingwistyczne i np. po prostu nie ma smykałki do prac plastycznych, męczą ją. Może być jednak i tak, że to wysokofunkcjonujące dziecko ze spektrum zaburzeń autystycznych. Wówczas warto wysłać rodziców na konsultację do specjalisty.

 

Pozwodzenia!
Agnieszka Sokołowska

Zobacz inne porady w tematyce: wysokie uzdolnienia, szkoła

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)