Warszawa

Historia obchodów Dnia Babci i Dnia Dziadka

Historia obchodów Dnia Babci i Dnia Dziadka

Dni, kiedy dziękujemy naszym babciom i dziadkom za obecność, pomoc w wychowaniu wnuków, cenne rady i wsparcie, na stałe wpisały się w coroczny kalendarz świąt, jakie obchodzimy. W szkołach i przedszkolach już kilka tygodni przed ruszają prace zmierzające do wystawienia okolicznościowych przedstawień, przygotowaniu laurek lub innych ręcznie wykonanych upominków. Prawdopodobnie niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że Dzień Babci obchodzony w Polsce 21 stycznia i Dzień Dziadka - 22 stycznia to święta, które powstały stosunkowo niedawno.

 

 

Od kiedy obchodzimy Dzień Babci i Dziadka w Polsce?

 

Historia obchodzenia dnia poświęconego babci sięga lat. 60 XX wieku. Sama idea obchodzenia dnia babci pojawiła się w 1964 roku na łamach czasopisma „Kobieta i Życie”, jednak prawdziwa „kumulacja” działań finalnie zmierzających do ustanowienia tego święta nastąpiła rok później.

 

Dokładnie 21 stycznia 1965 roku w Poznaniu występowała Mieczysława Ćwiklińska (grała rolę Babci w sztuce „Drzewa umierają stojąc” Alejandro Casona) - jedna z najwybitniejszych polskich aktorek teatralnych i filmowych, a także śpiewaczka. Była już wtedy panią w starszym wieku (urodziła się w 1879 roku), a dodatkowo w styczniu obchodziła swoje urodziny. Zastanawiano się zatem jak ją uhonorować? Postanowiono wręczyć jej kwiaty oraz tort z napisem „Dla babci” jednocześnie przekonując aktorkę, że w Poznaniu tego dnia czci się babcie. Wiemy to ze wspomnień Ryszarda Daneckiego. To właśnie ten poznański dziennikarz wręczał aktorce przygotowane dla niej prezenty. W kolejnym roku (1966) pomysł podchwycił warszawski „Ekspres Wieczorny” i rozpropagował Dzień Babci na całą Polskę.

 

Nie od razu obchodzono w Polsce też Dzień Dziadka. Ten pomysł zrodził się dopiero kilka lat później - w latach 70. XX wieku. Tu swoje zasługi ma Telewizja Polska, która ogłosiła konkurs na najlepszą datę, kiedy będziemy świętować ten dzień. Początkowo zaproponowano 30 maja - dzień urodzin Mieczysława Fogga. Data ta nie przyjęła się jednak powszechnie. Przyjęło się, że Dzień Dziadka świętować będzie się dzień po Dniu Babci, czyli 22 stycznia. Najczęściej też dni te zlewają się w jedno święto Babci i Dziadka.

 

 

Dzień Babci i Dziadka na świecie

 

Dzień Dziadków celebrowany jest w Stanach Zjednoczonych we wrześniu (dokładnie w pierwszą niedzielę po Święcie Pracy, które obchodzone jest w pierwszy poniedziałek września). O ustanowienie takiego dnia walczyła gospodyni domowa – Marian Lucille Herndon McQuade. Mieszkająca w stanie Wirgninia kobieta przekonywała, jak ważne jest uczenie osób starszych (szczególnie samotnych). Na początku udało jej się do pomysłu przekonać mieszkańców swojego stanu, gdzie Dzień Dziadków świętowano od 1973 roku. 5 lat  (w 1978 roku) później prezydent Jimmy Carter ogłosił ten dzień świętem ogólnonarodowym.

 

We Francji początek świętowania Dnia Babci i Dziadka łączy się z… promocją kawy. Pomysłodawcą była firma produkująca kawę „Le Café Grand’Mère” (dosłowne tłumaczenie: „Kawa babci”). Obchody rozpoczęły w 1987 roku i dzieli je pół roku, ponieważ Dzień Babci świętowany jest w pierwszą niedzielę marca, a Dzień Dziadka - pierwszą niedzielę października.

 

W innych krajach europejskich również przyjęły się inne (niż w naszym kraju) daty. I tak w Hiszpanii to 26 lipca, a we Włoszech 2 października (w ten sam dzień, kiedy w Kościele Katolickim wspomina się Świętych Aniołów Stróżów). Warto dodać, że Włosi swój dzień obchodzą od bardzo niedawna, czyli od 2005 roku. Jeszcze później, bo 2009 roku, Dzień Dziadków pojawił się w Rosji, natomiast w Estonii dopiero w 2010 roku. W tym kraju święto to przypada na drugą niedzielę września.

 

Niemieccy dziadkowie również świętują we wrześniu, natomiast w Wielkiej Brytanii święto to przypada na 11 lutego.

 

Dookoła świata dzień ten wypada również w różnych dniach. W Brazylii to (tak jak w Polsce) 21 stycznia, w Australii pierwszą niedzielę listopada, a w Meksyku - 28 sierpnia.

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć