Warszawa

Jak urządzić łazienkę bezpieczną dla dzieci – praktyczne wskazówki

Jak urządzić łazienkę bezpieczną dla dzieci – praktyczne wskazówki

Aranżacja łazienki bywa wyzwaniem, zwłaszcza gdy mają z niej korzystać również najmłodsi domownicy. Wówczas trzeba zadbać o najwyższe standardy funkcjonalności i komfortu, a także o bezpieczeństwo korzystania z przestrzeni.

 

Co zrobić, by stworzyć idealną strefę kąpielową dla maluchów? Co powinno się w niej znaleźć, a czego zdecydowanie unikać? Kilka wskazówek znajdziecie w dzisiejszym tekście.

 

Łazienka dla najmłodszych – przestrzeń dla higieny, zabawy i wypoczynku

 

Do czego wykorzystuje się łazienkę? To oczywiście przestrzeń do wykonywania rozmaitych czynności higieniczno-pielęgnacyjnych. Cała rodzina korzysta z niej każdego dnia. W przypadku najmłodszych pomieszczenie kąpielowe pełni jednak szereg dodatkowych funkcji. To także miejsce do wypoczynku i szalonej zabawy podczas kąpieli – gdy wnętrze zmienia się w ocean, a wanna staje się prawdziwym pirackim statkiem. Naprawdę dziecięca wyobraźnia nie ma granic.

 

Warto zatem zawczasu zadbać o to, by pokój kąpielowy był przyjazny dzieciom, zapewniając bezpieczeństwo i kojarząc się z czystą przyjemnością.

 

Bezpieczna łazienka, czyli jaka?

 

Co tak naprawdę kryje się pod pojęciem bezpiecznej łazienki? Mowa przede wszystkim o wykorzystaniu odpowiedniego wyposażenia, które nie stanowi zagrożenia dla małych użytkowników.

 

Przede wszystkim warto umieścić w łazience meble i dodatki bez ostrych krawędzi i narożników (lub odpowiednio je zabezpieczyć). Zmniejsza to ryzyko bolesnych kontuzji, rozcięć i siniaków. Podłogi, na których ryzyko rozchlapania wody jest naprawdę duże, warto przykryć miękkimi dywanikami (od spodu pokrytymi tworzywem antypoślizgowym), by maluchy nie poślizgnęły się tuż po wyjściu z wanny. Powinno się także zadbać o to, by wszystkie potencjalnie groźne urządzenia znajdowały się poza zasięgiem małych dłoni – mowa nie tylko o suszarkach, lokówkach czy golarkach, ale także oprawach oświetleniowych, a nawet urządzeniach grzewczych.

 

Przestrzeń kąpielowa – jak ją zabezpieczyć?

 

Co zatem zrobić, by miejsce do kąpieli było bezpieczniejsze? W wannie lub brodziku prysznicowym powinno się zamontować antypoślizgową powierzchnię (zgodną z najwyższymi normami antypoślizgowymi), by młodsi i starsi mogli z nich komfortowo korzystać. Dobrym pomysłem bywa także zainwestowanie w specjalne uchwyty (zwłaszcza w wannach), które ułatwiają wyjście z kąpieli. W przypadku brodzików można natomiast zrezygnować z wysokich ścian na rzecz konstrukcji na równi z podłogą – co ułatwia wchodzenie i wychodzenie spod prysznica.

 

Oświetlenie łazienkowe – bezpieczeństwo nie tylko maluchów

 

Wszystkie lampy montowane w łazienkach muszą być zrobione z trwałych materiałów wodoodpornych, o wysokiej klasie ochrony IP. Każda z nich powinna znajdować się poza zasięgiem małego dziecka. Dobrym rozwiązaniem jest postawienie na minimalistyczne produkty LED, które nie nagrzewają się mocno (ograniczenie ryzyka oparzenia). Do szczególnie ciekawych opcji zaliczają się na przykład lustra LED od LED-lustra.pl. Nie ma w tym przypadku wystających elementów mocno się rozgrzewających, a cała instalacja elektryczna skrywa się pod taflą lustrzaną.

 

Rozmiar łazienki na miarę małych potrzeb

 

Wygodna łazienka dla najmłodszych powinna być dopasowana do ich potrzeb i wieku. Nie każdy jednak chce instalować w domowych wnętrzach sprzęty łazienkowe dedykowane najmłodszym. Wiadomo, dzieci szybko rosną, więc mini toaleta lub umywalki szybko przestaną być praktyczne. Warto jednak zadbać o to, by zapewnić maluchom specjalne nakładki na toaletę, a także stopnie, które ułatwią sięganie do wszystkich potrzebnych przestrzeni. Młodzi członkowie rodziny będą czuć się dowartościowani, a my zadbamy o to, by bezpiecznie korzystali z łazienki, podczas realizacji podstawowych czynności.

 

Łazienki dla najmłodszych – podsumowanie

 

Dobrze zaplanowana łazienka jest funkcjonalna i bezpieczna dla wszystkich domowników, w tym również tych najmłodszych. Warto przemyśleć cały projekt, postawić na rozwiązania wysokiej jakości oraz praktyczne udogodnienia, które zapewnią maluchom wygodę i ograniczą rozmaite zagrożenia, których w łazienkach jest naprawdę niemało.

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć