Warszawa

Czas z Babcią i Dziadkiem - pomysły na wspólne zajęcia

Czas z Babcią i Dziadkiem - pomysły na wspólne zajęcia

Babcia i dziadek to bardzo ważne postaci w życiu każdego dziecka. Potocznie mówi się, że dziadkowie są do rozpieszczania, ale ich rola jest znacznie większa. To oni bardzo często wspomagają rodziców w opiece nad dziećmi, służą radą i doświadczeniem życiowym.

 

Dla małych dzieci już sam odstęp kilku lat to epoka, a co dopiero dzieciństwo czy młodość dziadków. Opowieści o życiu babci i dziadka są pierwszą nauką historii, zderzeniem ze światem, który jednocześnie jest nam bliski, bo przecież dotyczy naszej rodziny, a z drugiej tak daleki, bo wszak jedno i drugie pokolenie dzieli kilkadziesiąt lat.  

 

Zastanawiając się co jest najważniejsze w relacjach między wnukami a dziadkami, za każdym razem dochodzimy do tego samego wniosku: to czas i uwaga poświęcona sobie nawzajem. Jej najprostszym przejawem jest rozmowa, lecz nie zawsze jest to najlepsze wyjście, jeśli mówimy o kilkulatkach - oczywiście warto z nimi rozmawiać, ale w pewnych sytuacjach rozmowę trzeba urozmaicić działaniem. 

 

 

Wspólne gotowanie 

 

Jednym z takich przejawów rozmowy w działaniu może być wspólne gotowanie. Po pierwsze wspaniale rozwija małą motorykę i daje niezwykłe doznania sensoryczne. Po drugie może być dobrym impulsem do rozwijania diety - czasem samodzielnie przygotowany posiłek smakuje zaskakująco dobrze, choć wcześniej dzieci deklarowały, że czegoś nie spróbują. Warto jednak zaznaczyć, że jeśli mówimy o wspólnym gotowaniu to mamy na myśli uczenie się nawzajem, nie tylko w pozycji dziadkowie - dzieci. Pamiętajmy, że najmłodsi też mają swoje ulubione dania i bardzo chętnie pokażą swoje smaki starszym. A może ulubiony, poznany w przedszkolu makaron stanie się nowym daniem dziadka i babci?  

 

 

Wspólne majsterkowanie 

 

W czasach, kiedy prawie wszystko jest gotowe i możliwe do kupienia w sklepie, umiejętności manualne dzięki którym można wykonać lub naprawić coś samodzielnie są na wagę złota. Podobnie jak przy gotowaniu, niezwykle rozwija to małą motorykę, ale poza tym bardzo pobudza ciekawość świata. Zajrzenie do starego radia, które można wspólnie naprawić, może się okazać prawie, jak wyprawa do oddzielnej galaktyki. Z różnych skarbów znalezionych czasem w garażu czy innym pomieszczeniu na tzw. „przydasie”, które każda babcia i każdy dziadek ma w domu, czasem udaje się stworzyć różne „cuda”, które zrodzą się w wyobraźni dzieci. W takich przypadkach twórców ograniczać będzie tylko czas i możliwości wykonania różnych przedmiotów.  

 

 

Sadzenie/przesadzanie i pielęgnowanie roślin

 

Trzecim wspólnym manualnym działaniem może być sadzenie kwiatów, dbanie o rośliny zielone w domu czy w ogrodzie (choć ta ostatnia aktywność jest zarezerwowana na wiosnę czy lato). Otaczanie się roślinnością ma na nas dobroczynny wpływ: uspokaja, uczy troski i cierpliwości. Wszak nie wolno dopuścić, aby kwiaty były zbyt przesuszone, ale też przelane wodą. Rośliny to również dobry sposób na oczyszczenie powietrza z niebezpiecznego dla naszego zdrowia smogu. Domowe hodowanie kwiatów jest teraz również bardzo modne, a któż może mieć w tym większe doświadczenie od naszych dziadków, którzy zdobywali je przez lata?  

 

 

Utrwalanie wspomnień

 

W tej kategorii działań zmieszczą się wszystkie te inicjatywy, które mają na celu utrwalenie wspomnień dziadków. Co można tu zatem zrobić? Pierwsza myśl to porządkowanie i podpisywanie zdjęć. Po latach nie będziemy wiedzieć kogo widzimy na starych zdjęciach. Dzięki temu, że zdjęcia zostaną opisane będziemy mogli do nich sięgnąć i cieszyć się wspomnieniami. Najprostszym sposobem jest podpisanie zdjęć na odwrocie. Warto jednak pamiętać, że należy sprawdzić czy mazak/długopis/marker nie zniszczy zdjęć, jeśli po popisaniu złożymy je razem i schowamy na przykład do pudełka.  

 

Drugim działaniem w ramach utrwalania jest oczywiście spisywanie wspomnień. Służyć może do tego zwykły zeszyt, notatnik, plik w komputerze, ale także specjalne publikacje książkowe - pamiętniki, w których uzupełniać będziemy odpowiednie rubryki. Taki pamiętnik czytany po latach przypomni wiele ważnych historii i dostarczy wielu wzruszeń.  

 

 

Wnuki pokazują swój świat 

 

Na koniec warto pamiętać, że nie tylko dziadkowie powinni pokazywać swój świat wnukom - warto by również oni poznali świat wnuków. Zobaczyli co dzieci lubią robić w czasie wolnym, jakie czytają książki, w jakie grają gry, jakie zabawki są teraz ich ulubionymi. Dla starszego pokolenia zainteresowania wnuków mogą być szokiem - pewnie powiedzą: „to zupełnie nie podobne do tego, co ja znam”, ale warto by przełamali swoje opory i poznali dziecięcy świat wnucząt, bo dzięki temu staną się sobie jeszcze bliżsi.  

 

 

Zobacz też:

 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć