Warszawa

Jak dobrze wybrać plecak przedszkolny dla Twojego dziecka?

Jak dobrze wybrać plecak przedszkolny dla Twojego dziecka?

Decyzja o wyborze plecaka dla przedszkolaka to jedna z tych, która spędza rodzicom sen z powiek. Odpowiedzialni opiekunowie chcą, by dziecko już od najmłodszych lat otrzymało niezbędne wsparcie dla pleców, co minimalizuje ryzyko wystąpienia różnego typu schorzeń i pozwala uniknąć bolesnych problemów w dorosłym życiu. Chcesz wiedzieć, jak zyskać pewność, że podjęło się dobrą decyzję zakupową? Oto kilka wskazówek.

 

Plecak przedszkolny dla chłopca i dziewczynki – jaki powinien być?

 

Plecak przedszkolny dla chłopca lub dziewczynki powinien zostać wybrany z myślą o tym, by zmieściły się w nim wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy. Najlepiej zacząć od spisania elementów wyprawki do przedszkola – przygotować listę niezbędnych przedmiotów i zastanowić się, które mogą być najtrudniejsze w pakowaniu i przenoszeniu (np. ze względu na kształt).

 

Ponadto plecak przedszkolny powinien być wygodny i ułatwiać utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Z tego powodu ważne są udogodnienia, np. swobodna regulacja. Równie istotny jest sposób wykończenia oraz mocne zapięcia, które redukują ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych dla dziecka sytuacji (mających miejsce np. gdy dziecko nie może samodzielnie zamknąć lub otworzyć kieszeni).

 

Równie ważnym aspektem jest wygląd. Przyjazny dla oka wzór sprawia, że pociecha chętniej korzysta z danego rozwiązania (mimo dyskomfortu wynikającego z obciążenia pleców). To ważne, by dziecko naprawdę polubiło swój plecaczek, ponieważ to właśnie dzięki niemu, uczy się odpowiedzialności za własne przedmioty. Aby jeszcze bardziej wesprzeć ten proces, warto pamiętać – oryginalny i kolorowy wzór sprawia, że maluch nigdy nie pomyli swojego plecaczka z innym i szybko odnajdzie go wzrokiem. To kolejny sposób na uniknięcie niepotrzebnego stresu w przedszkolu lub w innych miejscach.

 

Plecak przedszkolny – kwestie praktyczne, o których rodzice często zapominają

 

Oprócz wymienionych wyżej kwestii, plecak przedszkolny dla dziecka powinien spełnić szereg potrzeb praktycznych. Niestety, wielu rodziców nie bierze ich pod uwagę ze względu na brak wiedzy w tym zakresie. Na szczęście dzięki poniższej liście nie będzie to dłużej problemem.

 

Przede wszystkim pamiętaj, że jakość ma ogromne znaczenie. Plecak powinien:

 

  • zostać uszyty z wytrzymałej tkaniny, przepuszczającej powietrze i oddychającej (dobry materiał to gwarancja zadowolenia z użytkowania nawet w trudniejszych warunkach atmosferycznych);
  • być wodoodporny, by uchronić książki przed zalaniem w czasie deszczu;
  • mieć dodatkowe kieszenie, przegródki oraz usztywnienia wspomagające amortyzację;
  • zapewniać wygodne i regulowane szelki;
  • być dostosowany do potrzeb osoby w konkretnym wieku - jedynie kupienie plecaka odpowiedniej wielkości daje pewność prawidłowego rozłożenia ciężaru oraz dopasowania do postury, wzrostu i wagi dziecka.

 

Zadowolenie dziecka i rodzica jest możliwe. Wybierz plecak razem z pociechą

 

W tym miejscu warto zauważyć, że dzieci uwielbiają podejmować decyzje. Pozwolenie im na to sprawia, że powoli stawiają kroki ku byciu osobą coraz pewniejszą tego, co lubi, a za czym nie przepada.

 

Jeśli to możliwe, pokaż dzieciom modele dostępne w sklepie online lub zabierz je na stacjonarne zakupy. Niech fizycznie poczują, co mogą otrzymać i same podejmą decyzję, a jeśli to konieczne, najpierw Ty wybierz najlepsze pod względem praktycznym modele. Dzięki temu zyskasz pewność, że dziecko jest zadowolone, a Ty – że plecak jest wygodny i wystarczająco dobry dla Twojego potomka.

 

W niektórych przypadkach istnieje ryzyko, że dziecko będzie rozkojarzone i skupi wzrok na czymś zupełnie innym – dlatego weź pod uwagę zakupy online. Jak pokazuje doświadczenie, dla wielu rodziców to sposób na finalizację zamówienia bez dodatkowych bodźców, co dobrze wpływa na dziecko w wieku przedszkolnym.

 

Plecak przedszkolny dla dziecka – podsumowania

 

Podsumowując, plecak przedszkolny dla dziecka powinien zostać wybrany z troską o jakość, ale też , jak już zostało wspomniane, wzór. To dlatego, że maluchy uwielbiają, gdy plecak kojarzy im się z ulubionymi motywami np. bajkami lub sportami. Mogą być to także plecaki ze zwierzętami. Z tego powodu zwróć uwagę na różnorodność dostępnych modeli.

 

W wielu sklepach, oprócz tradycyjnego plecaka dla przedszkolaka można otrzymać też klasyczny tornister – świetną opcję, gdy nie przenosi się wielu przedmiotów. Możesz wybrać też modele z materiałów z recyklingu, dzięki którym wspierasz u swojego dziecka odpowiedzialne podejście do środowiska naturalnego.

 

Warto mieć na uwadze, że w firmach ekspertów stawiających na jakościowe udogodnienia, szeroką ofertę i dobre materiały, otrzymasz fachowe porady dotyczące plecaków przedszkolnych i innych akcesoriów. Jeśli tego potrzebujesz, zwróć się do pracowników sklepów z plecakami, większość z nich chętnie Ci pomoże.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć