Warszawa

Nieznane miejsca w Sopocie

Nieznane miejsca w Sopocie

Sopot to przede wszystkim plaża. Już o wczesnych godzinach tłumy turystów zajmują miejsca przy brzegu morza. Niegdyś urlopowanie w Sopocie było synonimem prestiżu.

Zachęcam Was do zostawienia samochodu poza centrum i do przemierzania miasta spacerkiem. Jeśli będziecie mieli dość plażowania, to w Sopocie nie musicie szukać daleko innych rozrywek dla Waszych najmłodszych. Oto one:


Muzeum Miasta Sopotu

ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 8, 81-724 Sopot

 

Muzeum powstało w 2001 roku, w tak zwanej Willi Claaszena. Muzeum proponuje zwiedzającym wystawę stałą, jak i wystawy tymczasowe.

W okresie wakacji odbywają się tu warsztaty dla dzieci. Najbliższe z nich odbędą się 14 i 21 sierpnia. Początek warsztatów o godz. 12:30.

 

14.08 – malowane ekotorby
21.08 – kolorowe zwierzaki i malowane filiżanki

 

Aby wziąć udział w warsztatach, należy wykupić bilet wstępu do Muzeum w cenie 1 zł.

Godziny otwarcia Muzeum:

wtorek – piątek 10:00 - 16:00
sobota – niedziela  12:00 - 18:00

 

 

Hipodrom Sopot

Władysława Łokietka 1, 81-881 Sopot

  

Hipodrom od zawsze były miejscem spacerów dla Sopocian. W ciągu ostatnich lat teren przeszedł wiele renowacji. Jest tu dużo zieleni, warto też zwrócić uwagę na odnowione zabytkowe trybuny i nowoczesne budynki.

Spacerując terenem wyścigów  przejdziecie od Sopotu Wyścigi do dzielnicy Gdańsk Żabianka.

Miejsce to jest bezpieczne dla dzieci, ze względu znikomą ilość samochodów. Dobrze poczują się tu rodzice dzieci stawiających pierwsze kroki. Nie ma tu budek z goframi i lodami (co oznacza mniej pokus dla dzieci). Na terenie hipodromu są dwie restauracje. To tu odbywają się prestiżowe zawodu skoków przez przeszkody. Nawet poza sezonem macie szansę zobaczyć halowe zawody, które odbywają się niezależnie od pogody.

 

    

Państwowa Galeria Sztuki

Plac Zdrojowy 2, 81-720 Sopot

 

Sopocka Galeria znajduje się w Domu Zdrojowym, tuz przed wejściem na molo. W każdy czwartek o godz. 15:00 odbywają się oprowadzania kuratorskie. Oprowadzanie jest bezpłatne.

Do 2 października 2016 możecie zobaczyć wystawę Kossakowie. Warto zobaczyć tą ekspozycję z dziećmi. Z mojego doświadczenia wiem, że nawet jeśli oglądanie wystawy zajmie im 15 minut, to i tak będą potrafiły wybrać obraz, który najbardziej im się spodobał. Przy wybranym płótnie możecie spędzić więcej czasu i omówić kolory, ubiór postaci i zaznajomić dziecko z życiem artysty.

Wystawa czynna jest codziennie do 4 września w godzinach 10:00-20:00, a od 6 września do 2 października od wtorku do niedzieli w godz. 11:00-19:00.

 

Grodzisko

Jana Jerzego Haffnera 63, Sopot

 

Nie każdy wie, ale w Sopocie jest również skansen Archeologiczny. Powstał on na pozostałościach po grodzie. Muzeum znajduje się w pięknym otoczeniu lasu. Na wystawie w pawilonie dowiecie się więcej o Sopocie, jak i o pradziejach Bałtyku.

W okresie od maja do października Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli od 10:00 do godz. 18:00.

Sobota jest dniem bezpłatnego wstępu.

   

Z książką pod pachą, czyli biblioteki

Miniteka: Obrońców Westerplatte 16, Sopot

Sopoteka: Tadeusza Kościuszki 14, 81-704 Sopot

 

Miniteka jest instytucją dedykowaną najmłodszym dzieciom. W okresie wakacji odbywają się tu liczne warsztaty i teatrzyki.

 

 

Sopoteką zainteresują się starsze dzieci. Możecie pograć tu w gry planszowe, szachy, a nawet przyjść na koncert bądź spotkanie ze znaną osobistością. Udział we wszystkich zajęciach jest bezpłatny.

    

Budynki i uliczki

Polecamy Dworek Sierakowskich, który urzeknie was nie tylko z zewnątrz. W środku jest kawiarnia, a na tyłach budynku są ustawione leżaki i stoliki do delektowania się filiżanką herbaty. Dworek sąsiaduje z placem zabaw.

 

Warto pospacerować alejkami wzdłuż morza. Jeśli macie dość słońca to możecie się skryć w cieniu drzew, kierując się w alejkami w stronę Gdyni.

    

Decydując się na spacer powyżej Al.Niepodległości koniecznie przyjrzyjcie się wielu starym willom. Spacerując w stronę schroniska dojdziecie lasem do punktu widokowego. Za waszymi plecami rozciąga się Trójmiejski Park Krajobrazowy.

 

I tu też kończę moją opowieść o mniej znanych zakątkach Sopotu. Zachęcam do spacerów i życzę wam udanego rodzinnego urlopu!

 

Katarzyna Borkowska
 

1/4
1/4
Molo
2/4
2/4
Wnętrze Mediateki Sopoteka
3/4
3/4
Monte-godziny poranne w czerwcu
4/4
4/4
Wejście do PGS w Sopocie

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Okiem rodzica

Warto zobaczyć