Warszawa

Włącz różnorodność. Relacja z Ogólnopolskiego Kongresu Bibliotek

Włącz różnorodność. Relacja z Ogólnopolskiego Kongresu Bibliotek

Podczas pierwszego dnia Kongresu prawie 150 uczestników wzięło udział w interaktywnej grze edukacyjnej „Włącz różnorodność przez cały rok”.  Akcja gry toczyła się w czasie: przez cały rok kalendarzowy. W każdym miesiącu celebrowano święta i ważne dni dla wielokulturowości – w różnych regionach świata. Na każdej stacji edukatorzy pomagali zdobyć cenną wiedzą, a uczestnicy mieli do wykonania  różne zadania. Wszystko po to, aby nauczyć się w praktyczny sposób realizować w bibliotekach, instytucjach i placówkach działania uwzględniające różnorodność i równość. 


Na zakończenie pierwszego dnia Ellen Ndeshi Namhila – bibliotekarka i pisarka z Namibii mówiła o trudnej drodze w promocji czytelnictwa i działaniach edukacyjnych w swoim kraju. Bardzo wzruszający był również spektakl „Święto wiosny // Święta wojna” w wykonaniu młodych uchodźczyń i uchodźców z Gruzji, Kirgistanu i Czeczenii.


Podczas drugiego Kongresu odbyły się inspiracje warsztatowe m.in.  o tym, w jaki sposób odczarować Afrykę i czytać współczesne kultury afrykańskie. Poznawano metodą dramy sytuację uchodźców, a także rozmawiano o tym jak przygotować dzieci i młodzież do migracji. Odbyły się również warsztaty „Współczesna literatura dla przyszłego pokolenia”. Uczestnicy poznali sposoby przeciwdziałania mowie nienawiści w sieci. Prezentowano również dobre praktyki wielokulturowych działań z Polski i zagranicy. Nie zabrakło również uczty dla ciała – celebrowania sztuki kulinarnej z wyszukanymi daniami z różnych krajów.

 

Organizatorem Kongresu była Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.


Katarzyna Wituś

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Okiem rodzica

Warto zobaczyć