Warszawa

Dolomity - Sportowa Dolina

Dolomity - Sportowa Dolina

Gdzie na aktywny spacer na Śląsku? A może tak na Dolomity? Sprawa dziwna, ale okazuje się, że Dolomity mogą być na Śląsku, a ujmując rzecz dokadnie: Dolomity Sportowa Dolina - miejsce: Sucha Góra.

 

Można tam wiele... można też rozpocząć od małego skoku w bok... i przespacerować się wśród leśnych ścieżek Rezweratu przyrody Segiet, by poodychać pełnią płuc lasem bukowym z domieszką świerka i jodły. Las ten zachwyca swą bajkową strukturą. Wchodząc w niego coraz głębiej ma się wrażenie, że każdy z nas staje się Jasiem i Małgosią. Drzewa zaginają się w każdą stronę i mają nieco nienaturalny wygląd. Jednak śpiew ptaków znakomicie łagodzi wrażenie dziwności i umiejętnie przyzwyczaja nasze oczy do tego niecodziennego przyrodniczego otoczenia. Myślę jednak, że po zmroku znaleźć się w tym miejscu nie byłoby zabawnie, tym bardziej, że żyje tu 10 gatunków nietoperzy m.in. nocek duży czy gacek brunatny, a do tego można znaleźć tu liczne ślady dawnego górnictwa srebra i ołowiu takie jak: leje i zapadliska. W dzień wygląda to jednak baśniowo i chyba dlatego my ten rezerwat wprost uwielbiamy.

 


A gdy szum drzew komuś się znudzi (choć, jak się to może znudzić?:)) to już "parę kamyków" w górę czeka na nas Sportowa Dolina - blisko 25ha naturalnej oazy spokoju i relaksu. Można tu np. wsiąść na rower i poszusować na atrakcyjnych, specjalnie ku temu wyznaczonych trasach, bez obawy, że coś lub ktoś przeszkodzi nam w aktywnym odpoczynku (no chyba że lis czy sarna). Natomiast na spacerkach bez dwóch kółek oko cudownie można zawiesić na widokach wokół, które łączą się zawsze z przejrzystym niebem, jakby tu nigdy chmury nie zagladąły. Być może to bogactwo niespotykach gatunków roślin i zwierząt, takich jak: lilia złotogłów, dziewięćsił, puszczyk, dzięcioł, myszołów powodują, że te ścieżki dydaktyczne i edukacyjne tworzą swoistą naturalną panoramę piękna. Ścieżki rowerowe mają tu też fajne nazwy: Trasa nr 1 - to TAJEMNICE SEGIETU na długości 600 m....Trasa nr 2 - NAD SZTOLNIĄ - przebiega na szczytach, Trasa nr 3 - PRZY WĄSKICH TORACH (i serio jest bardzo trudna, ale zdecydowanie warta wysiłku!), Trasa nr 3 - NAJDŁUŻSZA PĘTLA - dla mnie bardzo długa, bo 3500 m.:)


Sama Sportowa Dolina to również narty i snowbord przy sprzyjających warunkach. A dla maluchów plac zabaw w otoczeniu zwierząt. Bo są tu "młode rogacze" ze swoimi rodzicami, są kucyki i króliki... takie miłe, rodzinne mini zoo. I co najważniejsze jest tu zawsze miła atmosfera w aromatach dobrze zaparzonej kawy. ;) Polecamy!

 

 

Irka Krzymińska

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Okiem rodzica

Warto zobaczyć