Strefa rodzica » Okiem rodzica » Mądrzejsi niż zwykle - zachłanność na poznawanie świata

Mądrzejsi niż zwykle - zachłanność na poznawanie światapowiększ

Mądrzejsi niż zwykle - zachłanność na poznawanie świata

Zdarza się ,że nasze maluchy wiedzą więcej niż inni rówieśnicy. Co robić gdy Pani w przedszkolu proponuje "STARSZAKI" zamiast "ŚREDNIAKÓW"?

 

Julka ma 4 lata, zaczęła mówić wyraźnie, pełnymi zdaniami jak skończyła 18 miesięcy i tym sposobem imponowała wszystkim dorosłym. Rzadko bywa, żeby dziecko w tym wieku wymawiało "r", a jednak tak było. Początkowo rodzice nie zdają sobie sprawy z jakimi problemami, może borykać się taki maluch.
Według dorosłych jest nad wyraz mądry, grzeczny, inteligentny. Rodzice są wtedy dumni, ale w głębi duszy może okazać się, że robimy wszystko, aby zaspokoić swoje ambicje.
Wbrew zainteresowań uczymy dziecko na siłę tego czego my chcemy, żeby się nauczyło. Dlatego powiedzmy STOP tym zachowaniom i popatrzmy na nasze dziecko trochę inaczej.
Może i potrafi ładnie mówić, wie więcej niż inne dzieci w tej samej grupie, ale zwróćmy uwagę czy nasze dziecko jest gotowe emocjonalnie. Okazuje się, że wiele potrafi natomiast rozstania z mamą w przedszkolu są dla niego dalej udręką i nie może się z tym pogodzić. Chce ciągle spać z rodzicami. Pomimo inteligencji cały czas jest maluszkiem i potrzebuje rodziców bardziej niż zwykle.
Reaguje agresją kiedy odmawiasz mu podstawowych rzeczy - słodycze, bajka, itp.
Dlatego powinniśmy uważać, aby nie robić krzywdy swoim dzieciom. Jeżeli mówi wyraźnie, zapamiętuję literki, nie ucz na siłę czytania! Zaproponuj zabawy w zgadywanki literek (tak, aby dziecko się nie zniechęciło). Maluch potrafi czytać obrazowo, ale nie potrafi w wieku 4 lat łączyć literek.
Jeżeli chce poznawać świat wybierz się z dzieckiem na spacer! Poznawanie ptaków, drzew i spacer z mamą to fantastyczna zabawa.
Jeżeli chce grać na instrumencie, poczekaj! Zapisz dziecko na tańce, rytmikę sprawdź czy da sobie radę rytmicznie. Czy jest muzykalne?
Co gdy Pani w przedszkolu proponuje klasę wyżej? To zależy od dziecka. Może okazać się ze w maluchach i średniakach jest najlepsze, ale w starszakach z niektórymi problemami (zadaniami) może nie dawać sobie rady.
Jeżeli dziecko jest pewne siebie możesz spróbować, ale jeżeli pomimo tego, że potrafi coś zrobić mówi: ja nie umiem i nie chce - zostańcie w średniakach.
Dzięki temu dziecko będzie najlepsze co pozwoli uwierzyć mu w swoje umiejętności. Będzie jeszcze bardziej pogodne i ciekawe świata.
Jeżeli klasa wyżej to np. angielski, tańce i inne zajęcia.
Zatem zanim podejmiesz jakąkolwiek decyzje przeanalizuj wszystko, porozmawiaj z wychowawcą w wolnym terminie i rozważcie za i przeciw.
Nie stawiaj dziecka wyżej niż chciałoby być. Lepiej powoli, ale do celu. Nic na siłę! Uwierzcie, to działa!

 

Mama Kasia

 


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Kasiu Pani nie ma prawa przenieść twojego dziecka do grupy 5 latkó wbrew Twojej woli. Dała Ci wybór z którego możesz sorzystać lub nie. Taka sytuacja jest komfortowa . Ja również mam uzdolnione dziecko w wieku 4 lat. Synek łaczy literki, czyta całe zdania, pisze pojedyncze słowa. Już w wieku 3 lat w sprawnie dodawał i odejmował z przekroczeniem dziesięciu, bezbłędnie czytał każdą liczbę dwucyfrową. Panie w przedszkolu nie znają go chociaż chodził do przedszkola cały rok. Co zrbić aby dziecko nie nudziło się w przedszkolu i chętnie do niego uczęszczało?

dodany: 2009-09-10 05:24:11, przez: Aga

Tu wydaje mi się jest błąd ze strony przedszkola.Każdy rodzic zna swoje dziecko i jeżeli "mama"twierdzi ,że maluch jest zdolny i przygotowany emocjonalnie to dlaczego nie spróbować?Nie należy przesadzać i głównie o to chodzi!Realnie patrzeć na jego umiejętności.Skoro nie ma problemów związanych z emocjami to to należy walczyć o zainteresowanie ze strony nauczyciela!Tak aby dziecko nie odstawało oraz żeby nie czuło się inne. Niestety mając jakąś grupę Pani nie zajmie się naszym dzieckiem bo my tego chcemy!Myślę ,że należy dziecku zorganizować jakieś dodatkowe zajęcia popołudniami i sprawdzić czy faktycznie potrafi skupiać uwagę na czymś dłużej niż kilka minut.Porozmawiać z nauczycielem czy dziecko poradziłoby sobie w grupie o stopień wyżej.Może uda się coś zorganizować.

dodany: 2009-05-07 12:27:32, przez: Kasia

Trochę jest w tym racji ale nie do końca. Moje dziecko ma lata i łączy literki, całiem dobrze sobie radzi z trudnymi słowami. Czyta całe zdania. Niestety to przedszkole nie radzi sobie z moim synem. Pani nie jest zainteresowana pracą indywidualna z moim synem, woli aby to On dorównał swym poziomem do innych (w dół oczywiście). Syn nudzi się na zajęciach, przez co przeszkadza innym. Uchodzi za niegrzecznego, wiec jest ciągle karany. I koło się zamyka. Mimo i to spoleczne przedszkole to nie jest otwarte na dzieci po prostu zdolne i rozwijajace sie szybciej niz pozostale. A szkoda.

dodany: 2009-03-05 19:00:47, przez: Monika


Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Barbie. Rockowa księżniczka - słodki film... więcej » x
Zobacz » Okiem rodzica
Barbie. Rockowa księżniczka - słodki film dla dziewczynek, niezależnie od wieku

Barbie. Rockowa księżniczka - słodki film dla dziewczynek, niezależnie od wieku

Przygotujcie się na prawdziwy rock n roll! W tym przepełnionym bitami musicalu Barbie jako księżniczka Courtney, na skutek zbiegu okoliczności, zamiast na dwutygodniowy obóz dla panienek z arystokracji, trafia na obóz dla gwiazd rocka więcej »
Królowa Śniegu: Po drugiej stronie lustra

Królowa Śniegu: Po drugiej stronie lustra

Wspaniała bajka, która dostarcza wielu emocji dzieciom i dorosłym, to zwykle perełka o numerze 1. A tu niespodzianka, kolejna część Królowej Śniegu pięknie zaprasza na wzruszeń wiele. więcej »
Hotel Transylwania 3 - recenzja rodzica

Hotel Transylwania 3 - recenzja rodzica

Tym razem Paka Draka wybiera się na ekskluzywne wakacje wraz z całą swoją rodzinką. I to nie byle czym, bo luksusowym potwornym statkiem. W końcu od pracy w Hotelu Transylwania trzeba kiedyś odpocząć... więcej »
Praziomek - recenzja rodzica

Praziomek - recenzja rodzica

Komedia, na którą warto wybrać się z rodzinką, by pośmiać się, rozmarzyć i zobaczyć kawał świata... więcej »
"Mała Stopa" - Recenzja Rodzica

"Mała Stopa" - Recenzja Rodzica

Chcemy na chwil parę zaciągnąć milusińskich przed ekran "Małej Stopy", by znów zakosztować białego szaleństwa i docenić z większą parą wiosnę.
więcej »
Był sobie pies

Był sobie pies

Film urzeka swoją prostotą i ciepłym przesłaniem, ale jest również wyciskaczem łez, dlatego skierowałaby go raczej dla dzieci starszych. Niesie on ze sobą wiele prawd na temat rodziny, stosunków międzyludzkich, odpowiedzialności, wychowania. więcej »
Święto HOLI w Katowicach

Święto HOLI w Katowicach

To już drugie obchody iście kolorowego indyjskiego święta HOLI, które mieliśmy przyjemność podziwiać 6 kwietnia br. w Pałacu Młodzieży w Katowicach. więcej »
Basia 2 - Recenzja
Patronat CzasDzieci.pl

Basia 2 - Recenzja

Nam w Basi podoba się zawsze to samo, czyli jej naturalność. Basia uczy jak z codzienności zrobić wielką przygodę, bo potrafi nieustannie zachwycać się najmniejszymi rzeczami. więcej »
Spotkanie ze Świnką Peppą

Spotkanie ze Świnką Peppą

Uwielbiana przez dzieci świnka Peppa zagościła na scenie teatralnej i tam też zyskała wielu małych sprzymierzeńców. więcej »
Urodziny Rybki MiniMini
Patronat CzasDzieci.pl

Urodziny Rybki MiniMini

Żółta rybka MiniMini świętuje swoje urodziny, a o tak miłym solenizancie nie można zapomnieć. Dlatego udajemy się do kina, by skorzystać z wyjątkowej okazji i porozmawiać na żywo z bohaterką ekranu... więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Jak oswoić dziecko z wodą?

Jak oswoić dziecko z wodą?

Wiele dzieci boi się wody. Z takim zachowanie trudno sobie poradzić planując urlop nad morzem czy nad jeziorem. Jak pomóc maluchowi oswoić się z głębszą wodą niż ta w wannie?  

Nowinki

Zabawa jako główna forma działalności dziecka w wieku przedszkolnym

Zabawa jako główna forma działalności dziecka w wieku przedszkolnym

Okres przedszkolny uznawany jest przez pedagogów za wiek zabawy, gdyż zabawa jest główną i naturalną formą działalności dziecka w tym...  
10 najlepszych filmów animowanych 2017 roku

10 najlepszych filmów animowanych 2017 roku

Wiele wspaniałych filmów animowanych podarował nam miniony rok 2017. Mieliśmy nowości, oraz filmy które dotarły do Polski z lekkim opóźnieniem...  

Okiem Rodzica

Pan Żaba

Pan Żaba

Pouczająca historia o tym, jak ważna jest tolerancja odmienności. Film polecamy szczególnie dla dzieci w wieku 6 - 10 lat.  

Festiwal na Czasie

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej. PROGRAM

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej. PROGRAM

Już w maju startuje największa dotąd impreza promująca czytelnictwo wśród dzieci. Zarezerwujcie czas na Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej.  

Młodzież czyta: Dystopie

Młodzież czyta: Dystopie

Młodzież czyta: Dystopie

W kolejnej odsłonie ?polecanek? dla młodzieży chciałabym zwrócić uwagę na konkretny rodzaj książek. Mianowicie ? Antyutopie. Wiele tytułów z tego gatunku jest powszechnie znanych i doczekało...  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019