Strefa rodzica » Okiem rodzica » Do jakiego momentu karmimy i kto powinien o tym decydować?

Do jakiego momentu karmimy i kto powinien o tym decydować?powiększ

Do jakiego momentu karmimy i kto powinien o tym decydować?

Zosia skończyła 2 latka i 3 miesiące. Wciąż nie może rozstać się z piersią - "daj cycusia na chwileczkę, proszę" - dotychczas słyszałam to kilka razy w ciągu dnia i nocy. Teraz już rzadziej. Ja też nie byłam jeszcze gotowa na zaprzestanie karmienia. Z różnych powodów, chociażby dlatego, że długo walczyłam o laktację, że Zosia tuż po urodzeniu trafiła do szpitala w stanie odwodnienia, co było dla nas wszystkich trudnym doświadczeniem. Często obcy ludzie uzurpowali sobie prawo do pouczania mnie, w sposób niedelikatny, autorytarny i oceniający. Szczytem wszystkiego był komentarz ginekologa, który zapytał mnie czy orientuję się, że dzieci karmione do 2 lat piersią będą miały zaburzenia osobowości? Nie przeszkodziło mu, że wyraziłam swoje zdanie na temat tego, że to bardziej skomplikowany problem - dalej roztaczał swoje wizje "głupich matek", które prowadzą 12-letnie dzieci do szkoły i tym podobne. Rady udzielane mi, najczęściej przez obcych co zrobić, by odstawić małą od piersi, łącznie ze smarowaniem ich ketchupem mogłabym spisać w pokaźną księgę. Tyle, że ja nikogo o to nie pytałam i nie prosiłam! Wiele komentarzy było raniących. Tłumaczyłam się, jakbym popełniła przestępstwo.

 

Uważam, że każda kobieta podejmuje sama decyzję i nie ma momentu dobrego, wspólnego dla wszystkich. Teraz jesteśmy na tym etapie, że Zosia zaczęła załatwiać się na nocnik, chodzić do żłobka - jakoś radzimy sobie z rozstaniami. I również nadszedł moment, że zredukowałyśmy ilość karmień (zupełnego odstawienia nie chciałam jej od razu fundować) - Zosia przesypia całe noce! Pierś dostaje rano i wieczór, 2 razy w ciągu dnia. I to jest taka nasza umowa. Było początkowo ciężko, oczywiście - łącznie z kilkoma godzinami nieprzespanymi w ciągu nocy, łącznie z płaczem, rozpaczą i złością. Nie ma się co dziwić. A do momentu kiedy ostatecznie rozstaniemy się z karmieniem piersią - na pewno obydwie dojrzejemy we właściwym sobie czasie. Nikt obcy nie ma prawa wyznaczać kiedy.

 

Ania, mama Zosi
 


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Mój syne za miesiąc skończy dwa latka i nadal upomina sie o cycusia:))Ale za to wcale nie choruje,a rady typu odstaw go już od piersi jednym uchem słucham a drugim wypuszczam-wkoncu My mamy wiemy co jest dla naszego dziecka najlepsze!

dodany: 2009-09-08 21:55:10, przez: Ania

Karmiłam Bartka do końca 3-go roku życia, oczywiście tylko na dobranoc.A potem wynegocjowaliśmy kupno specjalnego pieska,z którym będzie zasypiał, żeby nie tęsknił za cycusiem.Zaburzenia osobowości to mają te dzieci, które są odstawiane na siłę, przez niechętne karmieniu matki, a nie nasze. Bartek praktycznie nie chorował do momentu aż poszedł do przedszkola, a NIGDY nie miał chorego gardła, chociż nie nosi szalika, pije wszystko zimne i chodzi boso. Nie suszę mu też włosów suszarką.

dodany: 2008-11-15 13:59:46, przez: beata

Ja też karmię Jasia 2 lata i 1 miesiąc. To moje trzecie dziecko. Jest spokojny, duży (16,5kg - waga urodzeniowa 1,90kg!), pięknie mówi i nie musiałam wstawać w nocy aby grzać butelek. Kocham go, a On nad wszystko chce cycusia :-)

dodany: 2008-10-01 20:00:31, przez: Zuzia


Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Barbie. Rockowa księżniczka - słodki film... więcej » x
Zobacz » Okiem rodzica
Barbie. Rockowa księżniczka - słodki film dla dziewczynek, niezależnie od wieku

Barbie. Rockowa księżniczka - słodki film dla dziewczynek, niezależnie od wieku

Przygotujcie się na prawdziwy rock n roll! W tym przepełnionym bitami musicalu Barbie jako księżniczka Courtney, na skutek zbiegu okoliczności, zamiast na dwutygodniowy obóz dla panienek z arystokracji, trafia na obóz dla gwiazd rocka więcej »
Królowa Śniegu: Po drugiej stronie lustra

Królowa Śniegu: Po drugiej stronie lustra

Wspaniała bajka, która dostarcza wielu emocji dzieciom i dorosłym, to zwykle perełka o numerze 1. A tu niespodzianka, kolejna część Królowej Śniegu pięknie zaprasza na wzruszeń wiele. więcej »
Hotel Transylwania 3 - recenzja rodzica

Hotel Transylwania 3 - recenzja rodzica

Tym razem Paka Draka wybiera się na ekskluzywne wakacje wraz z całą swoją rodzinką. I to nie byle czym, bo luksusowym potwornym statkiem. W końcu od pracy w Hotelu Transylwania trzeba kiedyś odpocząć... więcej »
Praziomek - recenzja rodzica

Praziomek - recenzja rodzica

Komedia, na którą warto wybrać się z rodzinką, by pośmiać się, rozmarzyć i zobaczyć kawał świata... więcej »
"Mała Stopa" - Recenzja Rodzica

"Mała Stopa" - Recenzja Rodzica

Chcemy na chwil parę zaciągnąć milusińskich przed ekran "Małej Stopy", by znów zakosztować białego szaleństwa i docenić z większą parą wiosnę.
więcej »
Był sobie pies

Był sobie pies

Film urzeka swoją prostotą i ciepłym przesłaniem, ale jest również wyciskaczem łez, dlatego skierowałaby go raczej dla dzieci starszych. Niesie on ze sobą wiele prawd na temat rodziny, stosunków międzyludzkich, odpowiedzialności, wychowania. więcej »
Święto HOLI w Katowicach

Święto HOLI w Katowicach

To już drugie obchody iście kolorowego indyjskiego święta HOLI, które mieliśmy przyjemność podziwiać 6 kwietnia br. w Pałacu Młodzieży w Katowicach. więcej »
Basia 2 - Recenzja
Patronat CzasDzieci.pl

Basia 2 - Recenzja

Nam w Basi podoba się zawsze to samo, czyli jej naturalność. Basia uczy jak z codzienności zrobić wielką przygodę, bo potrafi nieustannie zachwycać się najmniejszymi rzeczami. więcej »
Spotkanie ze Świnką Peppą

Spotkanie ze Świnką Peppą

Uwielbiana przez dzieci świnka Peppa zagościła na scenie teatralnej i tam też zyskała wielu małych sprzymierzeńców. więcej »
Urodziny Rybki MiniMini
Patronat CzasDzieci.pl

Urodziny Rybki MiniMini

Żółta rybka MiniMini świętuje swoje urodziny, a o tak miłym solenizancie nie można zapomnieć. Dlatego udajemy się do kina, by skorzystać z wyjątkowej okazji i porozmawiać na żywo z bohaterką ekranu... więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Słoneczniki 2019

ZGŁOŚ INICJATYWĘ!

ZGŁOŚ INICJATYWĘ!

Po raz kolejny oddajemy głos Wam, Rodzicom, jako najlepszym ekspertom oceniającym inicjatywy, które odbyły się na przełomie lat 2018/2019.  

Konkurs dla przedszkoli

Moje zajęcia na czasie

Moje zajęcia na czasie

Moje zajęcia na czasie, czyli jak wprowadzam pojęcie czasu - konkurs dla nauczycieli przedszkolnych!  

Nowinki

Dobre tłuszcze w diecie

Dobre tłuszcze w diecie

Tłuszcz jest niezbędny do prawidłowego rozwoju . Jest ważnym źródłem energii , pomaga we wchłanianiu się witamin takich jak A,D,E,K...  
Afera o gluten

Afera o gluten

Magiczne słowo na "g" robi w ostatnich latach zawrotną karierę. Legendarny gluten podzielił rodziców, lekarzy, naukowców i dziennikarzy...  

Okiem Rodzica

Pan Żaba

Pan Żaba

Pouczająca historia o tym, jak ważna jest tolerancja odmienności. Film polecamy szczególnie dla dzieci w wieku 6 - 10 lat.  

Wydarzenie na Czasie

Król Maciuś jedzie na wakacje - finisaż wystawy

Król Maciuś jedzie na wakacje - finisaż wystawy

Tylko do 1 lipca możecie oglądać wystawę "W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości".  
Czy kolejność urodzenia ma wpływ na osobowość dziecka?

Czy kolejność urodzenia ma wpływ na osobowość dziecka?

Jak kolejność urodzenia kształtuje charakter dziecka? Czy istnieją różnice pomiędzy jedynakami, najstarszymi a najmłodszymi dziećmi? Czy ma to wpływ na osobowość?  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019