Strefa rodzica » Okiem rodzica » Jak rozmawiać z małym i dużym dzieckiem?

Jak rozmawiać z małym i dużym dzieckiem?powiększ

Jak rozmawiać z małym i dużym dzieckiem?

Moja starsza córka niedługo skończy 18 lat, młodsza 18 miesięcy. Chciałabym napisać, że tak duża różnica wieku nie jest czymś strasznym i dziewczynki wprost świata za sobą nie widzą. Problemy mają oczywiście zupełnie inne, ale uważam, i jest to sprawdzone, że dwa słowa powinny jak najrzadziej padać z ust rodziców. Jeśli chodzi o maluchy jest to słowo: NIE, jeśli zaś mamy w domu nastolatka to postarajmy się wyeliminować pytania rozpoczynające się
słowem: DLACZEGO?


Gdy moja Mała Córeczka chce powiedzieć, że czegoś nie ma, rozkłada rączki i mówi "ma". Nawet obce osoby rozumieją, że znaczy to, że zgubiło się ciasteczko, Tata poszedł do pracy, skończyła się piosenka czy przeczytałyśmy książeczkę do końca. Chociaż w naszym dorosłym języku "ma" oznacza dokładnie coś przeciwnego, "Ala ma kota", coś jest, a nie, czegoś nie ma. Może, tak jak sugerują niektórzy psycholodzy, dzieci nie słyszą partykuły "nie" i dlatego słyszą: "Wolno", gdy rodzice mówią: "Nie wolno". Sprawdziłam to wielokrotnie i zdecydowanie polecam, aby mówić co dziecko ma zrobić, a nie to, czego ma nie robić. Zamiast wołać: "Nie chodź bez kapci", mówię: "Włóż kapcie". Zamiast: "Nie dotykaj gorącego piekarnika" - "Stop! Gorący piekarnik". Zamiast: "Nie rysuj po stole" - "Rysuj po kartce". To naprawdę działa, polecam, nawet (a może szczególnie), dla małych: rocznych, dwuletnich, trzyletnich dzieci. Im trzeba dokładnie mówić co mają zrobić, a słowo: "Nie", powoduje, że nie bardzo wiedzą czego się od nich wymaga.


Jeżeli zaś chodzi o starsze dzieci, a w szczególności o nastolatki, to zauważyłam, że zadawanie im pytań typu:
"Dlaczego nie posprzątałaś swojego pokoju?", "Dlaczego wciąż siedzisz przed telewizorem?", "Dlaczego mnie nie słuchasz?" NIGDY nie prowadzi do otrzymania rozsądnej odpowiedzi, a bardzo często do kłótni. Moja Duża Córeczka, albo irytowała się, albo ignorowała pytanie, albo odpowiadała: "Dlatego", "Bo tak chcę". Problemu to nie rozwiązywało. Staram się więc zamiast niejasnych komunikatów mówić dokładnie, czego oczekuję: "Chciałabym, żebyś wyłączyła telewizor", "Złóż ubrania i włóż je do szafy", "Patrz na mnie kiedy do ciebie mówię". Staram się mówić pewnym i spokojnym głosem, to bardzo pomaga i zapobiega wielu konfliktom. Nastolatki potrzebują przede wszystkim zrozumienia, a nie krytyki i wyrzutów.

 

Mama Malwiny i Kamili


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

mam dwie córeczki jedna ma 19 lat a druga 3 latka . Od straszej wiem że niczego nie mogę oczekiwać , bo jest dorosłas i ma swoje życie , nie mogę od niej wymagć żeby kierowała się instynktem macierzynskim i traktowała ja jak dziecko i też nie moge oczekiwać ,że będzie ją traktować jak siostre , bo za duża różnica wiku , czekam aż sama się określi , mała ją kocha

dodany: 2008-10-30 14:38:28, przez: Grazyna


Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Barbie. Rockowa księżniczka - słodki film... więcej » x
Zobacz » Okiem rodzica
Barbie. Rockowa księżniczka - słodki film dla dziewczynek, niezależnie od wieku

Barbie. Rockowa księżniczka - słodki film dla dziewczynek, niezależnie od wieku

Przygotujcie się na prawdziwy rock n roll! W tym przepełnionym bitami musicalu Barbie jako księżniczka Courtney, na skutek zbiegu okoliczności, zamiast na dwutygodniowy obóz dla panienek z arystokracji, trafia na obóz dla gwiazd rocka więcej »
Królowa Śniegu: Po drugiej stronie lustra

Królowa Śniegu: Po drugiej stronie lustra

Wspaniała bajka, która dostarcza wielu emocji dzieciom i dorosłym, to zwykle perełka o numerze 1. A tu niespodzianka, kolejna część Królowej Śniegu pięknie zaprasza na wzruszeń wiele. więcej »
Hotel Transylwania 3 - recenzja rodzica

Hotel Transylwania 3 - recenzja rodzica

Tym razem Paka Draka wybiera się na ekskluzywne wakacje wraz z całą swoją rodzinką. I to nie byle czym, bo luksusowym potwornym statkiem. W końcu od pracy w Hotelu Transylwania trzeba kiedyś odpocząć... więcej »
Praziomek - recenzja rodzica

Praziomek - recenzja rodzica

Komedia, na którą warto wybrać się z rodzinką, by pośmiać się, rozmarzyć i zobaczyć kawał świata... więcej »
"Mała Stopa" - Recenzja Rodzica

"Mała Stopa" - Recenzja Rodzica

Chcemy na chwil parę zaciągnąć milusińskich przed ekran "Małej Stopy", by znów zakosztować białego szaleństwa i docenić z większą parą wiosnę.
więcej »
Był sobie pies

Był sobie pies

Film urzeka swoją prostotą i ciepłym przesłaniem, ale jest również wyciskaczem łez, dlatego skierowałaby go raczej dla dzieci starszych. Niesie on ze sobą wiele prawd na temat rodziny, stosunków międzyludzkich, odpowiedzialności, wychowania. więcej »
Święto HOLI w Katowicach

Święto HOLI w Katowicach

To już drugie obchody iście kolorowego indyjskiego święta HOLI, które mieliśmy przyjemność podziwiać 6 kwietnia br. w Pałacu Młodzieży w Katowicach. więcej »
Basia 2 - Recenzja
Patronat CzasDzieci.pl

Basia 2 - Recenzja

Nam w Basi podoba się zawsze to samo, czyli jej naturalność. Basia uczy jak z codzienności zrobić wielką przygodę, bo potrafi nieustannie zachwycać się najmniejszymi rzeczami. więcej »
Spotkanie ze Świnką Peppą

Spotkanie ze Świnką Peppą

Uwielbiana przez dzieci świnka Peppa zagościła na scenie teatralnej i tam też zyskała wielu małych sprzymierzeńców. więcej »
Urodziny Rybki MiniMini
Patronat CzasDzieci.pl

Urodziny Rybki MiniMini

Żółta rybka MiniMini świętuje swoje urodziny, a o tak miłym solenizancie nie można zapomnieć. Dlatego udajemy się do kina, by skorzystać z wyjątkowej okazji i porozmawiać na żywo z bohaterką ekranu... więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Jak oswoić dziecko z wodą?

Jak oswoić dziecko z wodą?

Wiele dzieci boi się wody. Z takim zachowanie trudno sobie poradzić planując urlop nad morzem czy nad jeziorem. Jak pomóc maluchowi oswoić się z głębszą wodą niż ta w wannie?  

Kolejowe ABC

Kampania Kolejowe ABC to ogólnopolska kampania informacyjno -edukacyjna z zakresu bezpieczeństwa kolejowego.  

Nowinki

Gdzie w górach zabrać 7-latka?

Gdzie w górach zabrać 7-latka?

Gdzie w górach zabrać 7-latka, mieszczucha, który najchętniej siedziałby w domu, bawił się autkami, lego, grał na komputerze i oglądał...  
Wspólny posiłek - wspólny czas!

Wspólny posiłek - wspólny czas!

W dzisiejszych czasach, pełnych obowiązków i ciągłego pośpiechu, wspólny posiłek to moment, w którym cała rodzina spotyka się w jednym...  

Okiem Rodzica

Pan Żaba

Pan Żaba

Pouczająca historia o tym, jak ważna jest tolerancja odmienności. Film polecamy szczególnie dla dzieci w wieku 6 - 10 lat.  
Jak pomóc dziecku przełamać lęk?

Jak pomóc dziecku przełamać lęk?

Chyba nie ma na świecie dziecka, które by się choć raz czegoś nie bało. Strach jest normalną reakcją na to co nieznane.  

Konkurs na Czasie!

Magiczne przygody Polly Pocket - Konkurs

Magiczne przygody Polly Pocket - Konkurs

Wspaniałem nagrody! Weź udział...  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019