Rynek zarówno nowych, jak i używanych samochodów jest przeogromny i warto się zastanowić, czego potrzebujemy i jakie powinno być auto dla dwójki dorosłych z dzieckiem, zanim rozpoczniemy poszukiwania.
1. Ilość drzwi
Nieprzypadkowo zaczynam listę punktów od ilości drzwi. Może i trzydrzwiowe auta wyglądają fajnie, mają bardziej sportowy charakter, ale są kompletnie niepraktycznie. Dziecko będzie przecież jeździć w foteliku i wkładanie go do samochodu trzydrzwiowego będzie prawdziwym wzywaniem. Jeżeli planujemy umieścić fotelik z tyłu trzydrzwiowego auta, to musimy kupić na tyle małe siodełko, by dało się je włożyć. Jeżeli chcemy z kolei, by dziecko jeździło z przodu, blokujemy sobie dojście do tylnej kanapy od prawej strony i tylko przez uchylenie fotela kierowcy będzie się dało usiąść z tyłu auta. No i jest jeszcze kwestia mocowania isofix, które zazwyczaj nie występuje w trzydrzwiowych samochodach. Zdecydowanie: na rodzinny samochód nadają się wyłącznie auta cztero- lub pięciodrzwiowe.
2. Bagażnik
To kolejna rzecz, na którą trzeba zwrócić uwagę, jeżeli szukamy samochodu dla rodziny. Bagażnik musi być duży, to oczywiste. Ale musimy pamiętać, by było też do niego dobre dojście. Z tego powodu odpada większość sedanów - bagażniki w tego typu autach może i są duże, ale klapa bagażnika zwykle nie daje zbyt wygodnego dostępu. Do tego zwykle wysoko umieszczony próg i niewielki otwór załadunkowy utrudniają korzystanie z pełnej przestrzeni bagażnika. A przecież przy małym dziecku potrzebujemy na przykład przewieźć wózek, schowanie go do sedana może być nie lada wyzwaniem. W tej roli dobrze sprawdzają się pięciodrzwiowe hatchbacki, a jeszcze lepiej vany oraz kombi.
3. Komfort wnętrza
Nie ma co się oszukiwać - przy dziecku zwykle potrzebujemy "trochę" więcej przestrzeni, również w kabinie. Pamiętam, jak szukając samochodu dla nas, trafiliśmy na bardzo fajne kombi z naprawdę wieeelkim bagażnikiem. Samochód wydawał się być idealny - bagażnik był ogromny i pakowny, ale... kosztem przestrzeni pasażerskiej. Po odpowiednim ustawieniu foteli kierowcy i pasażera, na tylnej kanapie po prostu nie dało się usiąść, nie mówiąc już o przymocowaniu fotelika. I o tym też trzeba pamiętać.
4. Wyposażenie
Jakie wyposażenie powinno mieć "na pokładzie" auto dla rodziny? Tak naprawdę lista nie jest długa, ale z pewnością otwiera ją klimatyzacja. O ile nam - dorosłym - jej brak będzie przeszkadzał w kategoriach wygody i komfortu, o tyle dzieciom, zwłaszcza małym, latem brak klimatyzacji, przy dalekich, na przykład wakacyjnych wyjazdach, może naprawdę zaszkodzić. Warto oczywiście pamiętać o zdrowym rozsądku przy jej użytkowaniu - niezbyt mądre korzystanie z klimatyzacji może doprowadzić do poważnych przeziębień. Poza tym warto zastanowić się nad przyciemnianymi szybami w tylnych drzwiach i klapie bagażnika - bo to też świetnie zabezpiecza naszego malucha przed słońcem.
Czy na coś jeszcze konkretnego warto popatrzeć przy wyborze auta dla rodziny? Wymienione powyżej punkty są chyba najbardziej podstawowymi, które warto mieć na uwadze i na ich podstawie wyszukać interesujące nas samochody. Pozostałe rzeczy, takie jak kolor czy silnik, to już kwestia w pełni indywidualna. A poza tym chyba wszyscy producenci samochodów mają wersje kombi swoich podstawowych modeli.
Ale dlaczego w ogóle tak upieram się właśnie przy kombi, skoro vany też mają wielki bagażnik z równie wielką (przeważnie) klapą bagażnika i ogromną (często większą, niż w przypadku kombi) przestrzenią pasażerską? Tutaj różnicą jest po prostu cena: auto typu kombi z tego samego rocznika, co van będzie tańsze, a co za tym idzie, bardziej atrakcyjne przy zakupie. I to jest tak naprawdę podstawowy argument. I między innymi z tego powodu ja sam wraz z rodziną całkiem niedawno przesiadłem się właśnie z francuskiego vana na czeskie kombi.
Tata Szymona - tataszymona.blogujacy.pl
Komentarze
Dla nas do tej pory wystarczała yariska, ale z tego względu że zaraz zrobi sie 2+2 zastanawiamy sie nad zmianą np. na Priusa. Albo inna toyote, bo tylko one wchodzą w rachube. Czy może przyblizyc jak się sprawuje ten model?
dodany: 2014-08-12 21:23:25, przez: Karina