Warszawa

Piękna i Bestia - recenzja spektaklu W Teatrze Żydowskim

Piękna i Bestia - recenzja spektaklu W Teatrze Żydowskim


Zapraszam na najpiękniejszą Piękną i najbardziej okrutną bestię do Teatru Żydowskiego.
 

To była prawdziwa sztuka w dwóch aktach, z takim teatrem warto zapoznawać dzieci już od najmłodszych lat. Sztuka była gestem w kierunku najmłodszego widza z okazji zimowych świąt żydowskiej Chanuki. Święto światła, tak jak w naszej tradycji święto Łucji, również zimowe, również wesołe i bardzo jasne, dopiero wraca po latach zapomnienia. W całej Europie znane jako Santa Lucia.

 

Teatr Żydowski, znany mi ze spektakli dla dorosłych wprowadza, dzięki unikatowemu duchowi zespołu aktorów, klimat niepowtarzalny, teatralno-mistyczny. Chciałam synowi przekazać tę niepowtarzalną, nieuchwytną, trudną do zdefiniowania specyfikę TEATRU.

 

Aktorzy śpiewali, toczyli ze sobą to kłótnie, robili sobie psikusy. Nie zabrakło również cennej lekcji o tolerancji :”I duży i gruby i mały i chudy i brzydki i biały i żółty...” etc.

 

A teraz trochę o sztuce.

W pięknych  dźwiękach i barwach (ukłon do Pana z reżyserki) dzieci mogły przeżywać burzę, wiosnę, słońce, radość, strach. Bestia była bestią, tak straszną dzięki scenerii, tak autentyczną, że dzieci w bliższych rzędach mogły naprawdę poczuć wszystkie emocje. Bestia niemalże zaglądała nam w krzesła,  a Piękna swoim śpiewem koiła widownię.


Warto przyjść na sztukę i wyczuć się klimat Pięknej i Bestii w kontekście żydowskiej rodziny gdzie ojciec jest głową rodziny, a kocha czule i mądrze. Dzieci wychowywane skromnie, a najważniejszą wartością rodziny są uczucia, które scalają na śmierć i życie całą rodzinę.

 

Nic dziwnego, że w Pięknej zakochał się książę Bestia, nic dziwnego, że księcia zazdrościły jej siostry, oboje pokochali się za okazywane sobie dobro, a nie za wygląd. To piękne przesłanie dla dzieci, które w wieku wczesnoszkolnym lubią dokuczać za powierzchowność. Sztuka miała wspaniałą scenerię, ogród Bestii był przerażający, ogrodzenie otaczające ogród księcia było wykonane z taką fantazją, że rzeczywistość zlała się z teatrem. Widziałam jak syn przenosi się w świat bajki, przechodzi przez złowieszczą furtę i wkrada się wraz z Piękną do ogrodu.

 

Najcenniejszym i najważniejszym elementem tej sztuki były kostiumy, w nich aktorzy ci główni: Bestia i Piękna, wyglądali tak bajecznie jak z disneyowskiej ilustracji. Pozostali aktorzy to: dwie siostrzyczki, ojciec Pięknej, służba Księcia Bestii, przemieniona w przedmioty: czajniczek, książka i kandelabr, oraz galopujący po scenie koń.


Nie jest łatwo przekazać urok tej sztuki, warto wybrać się z dzieckiem, niech przeżyje Teatr!

 

Mama Joanna

 

1/12
1/12
2/12
2/12
3/12
3/12
4/12
4/12
5/12
5/12
6/12
6/12
7/12
7/12
8/12
8/12
9/12
9/12
10/12
10/12
11/12
11/12
12/12
12/12

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Okiem rodzica

Warto zobaczyć