Strefa rodzica » Okiem rodzica » Jak z poczwarki stać się motylem, czyli o matce dyplomowanej.

Jak z poczwarki stać się motylem, czyli o matce dyplomowanej.powiększ

Jak z poczwarki stać się motylem, czyli o matce dyplomowanej.

Będąc tak zwaną singielką, traktowałam matki z pobłażaniem, a nawet niechęcią. Wydawały mi się obcym, nieciekawym gatunkiem, żyjącym w specyficznym świecie pełnym upapranych, zazwyczaj wrzeszczących dzieci, wyżynających się ząbków i wysypujących się z przepełnionych torebek pampersów. W świecie, który w najmniejszym stopniu mnie nie pociągał.

 

Gdy sama zostałam matką, z przerażeniem odkryłam, że znalazłam się „po drugiej stronie” i teraz to na mnie osoby samotne patrzą jak na ufo, a moje ryczące w najmniej odpowiedniej chwili potomstwo zwyczajnie je drażni. Czasami miałam ochotę krzyczeć: „Hej, ja jestem tobą sprzed chwili! Też nie znoszę wydzierających się dzieciaków i ich obślinionych chrupek, i patrzeć już nie mogę na moje włosy, które błagają o fryzjera!”, ale wiedziałam, że to na nic. Przekroczyłam granicę, zza której nie było powrotu. Przestałam być sobą, a stałam się MATKĄ.

Z czasem odkryłam, że bardzo niesprawiedliwie wrzucałam wszystkie „dzieciate” do jednego worka. Dowiedziałam się, że są matki ekologiczne i nieekologiczne, matki pracujące i matki–boginie domowego ogniska, matki wózkowe (jakże ostatnio szykanowane) i chustowe, matki waldorfskie i matki Montessori, i tak dalej, i tak dalej... Od wszystkich tych podgrup kręciło mi się w głowie. Każda głosiła swoją wyższość i udowadniała, że to ona ma patent na wychowanie zdrowego, szczęśliwego i mądrego dziecka. Jako istota społeczna, poczułam wówczas niebywałą presję: chciałam się jakoś określić. Pójść wytyczoną już przez kogoś ścieżką – z wiarą, że robię dla mojego dziecka to, co najlepsze.

 

Na początek postanowiłam zostać matką, którą roboczo nazwę „dyplomowaną”. Niepewna siebie w nowej roli, pozbawiona pomocy babć, sióstr czy kuzynek, przyzwyczajona do szukania wiedzy w książkach, sięgnęłam między innymi po publikacje Adele Faber i Elaine Mazlish („Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały…”, „O rodzeństwie bez rywalizacji”), a potem dowiedziałam się, że lokalna poradnia psychologiczno-pedagogiczna oferuje warsztaty oparte na książkach tych autorek. Z entuzjazmem wzięłam w nich udział. Było to bardzo dobre doświadczenie. Poznałam tam wspaniałe kobiety, a z jedną z nich do dzisiaj się przyjaźnię. Z ulgą odkryłam wtedy, że oprócz matek przekonanych o własnej nieomylności istnieją też takie jak ja: zagubione. Matki, które sobie nie radzą i poszukują wsparcia.

 

W domu czytałyśmy kolejne rozdziały książki, a na cotygodniowych spotkaniach omawiałyśmy je i wykonywałyśmy poszczególne zadania. Czułam się bezpieczniejsza, jakbym wróciła do szkoły. To nie było prawdziwe życie: żadna z podejmowanych decyzji nie była nieodwracalna. Po warsztatach wracałam do domu uskrzydlona i przekonana, że wreszcie wiem, na czym polega wychowywanie. Stosowałam w praktyce to, czego się nauczyłam – i widziałam pozytywne efekty. Oczywiście robiłam to nieporadnie, więc często problemy pojawiały się mimo wszystko, ale to mnie nie zrażało. Życie samo weryfikowało książkowe mądrości, a instruktorki i współuczestniczki warsztatów radziły, co i jak poprawić.

mama Magda

Czytaj dalej na

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Fantastycznie napisane i dla mnie odkrywcze :) też trochę czytam, ale na razie nie udało mi się doczytać żadnej z tego rodzaju książek do końca. Wdrażam chaotycznie różne rady i zalecenia. Bardzo dziękuję!!!

dodany: 2012-09-22 15:07:12, przez: Mama Agnieszka

super napisane... ja też jestem za wspomaganiem sie literaturą w problemach wychowawczych, tylko ważne by ową literaturę dobrze wybrać i umiejętnie z niej korzystać a nie chłonąć wszystko jak leci i oczekiwać cudów:)..każde dziecko jest inne....powodzenia w dalszych zmaganiach wychowawczych wszystkim rodzicom:):)

dodany: 2012-09-21 10:20:40, przez: Ania

Bardzo mądry artykuł, szczery i fajnie napisany. Mama Ewa

dodany: 2012-09-18 23:18:40, przez: Ewa

Wspomniane tu książki pomogły nam i innym wiele razy.

dodany: 2012-09-18 21:47:17, przez: Jarek


Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: "Mała Stopa" - Recenzja Rodzica więcej » x
Zobacz » Okiem rodzica
"Mała Stopa" - Recenzja Rodzica

"Mała Stopa" - Recenzja Rodzica

Chcemy na chwil parę zaciągnąć milusińskich przed ekran "Małej Stopy", by znów zakosztować białego szaleństwa i docenić z większą parą wiosnę.
więcej »
Był sobie pies

Był sobie pies

Film urzeka swoją prostotą i ciepłym przesłaniem, ale jest również wyciskaczem łez, dlatego skierowałaby go raczej dla dzieci starszych. Niesie on ze sobą wiele prawd na temat rodziny, stosunków międzyludzkich, odpowiedzialności, wychowania. więcej »
Święto HOLI w Katowicach

Święto HOLI w Katowicach

To już drugie obchody iście kolorowego indyjskiego święta HOLI, które mieliśmy przyjemność podziwiać 6 kwietnia br. w Pałacu Młodzieży w Katowicach. więcej »
Basia 2 - Recenzja
Patronat CzasDzieci.pl

Basia 2 - Recenzja

Nam w Basi podoba się zawsze to samo, czyli jej naturalność. Basia uczy jak z codzienności zrobić wielką przygodę, bo potrafi nieustannie zachwycać się najmniejszymi rzeczami. więcej »
Spotkanie ze Świnką Peppą

Spotkanie ze Świnką Peppą

Uwielbiana przez dzieci świnka Peppa zagościła na scenie teatralnej i tam też zyskała wielu małych sprzymierzeńców. więcej »
Urodziny Rybki MiniMini
Patronat CzasDzieci.pl

Urodziny Rybki MiniMini

Żółta rybka MiniMini świętuje swoje urodziny, a o tak miłym solenizancie nie można zapomnieć. Dlatego udajemy się do kina, by skorzystać z wyjątkowej okazji i porozmawiać na żywo z bohaterką ekranu... więcej »
"Luis i obcy" - sympatyczni obcy, z którymi można odlecieć w kosmos!
Patronat CzasDzieci.pl

"Luis i obcy" - sympatyczni obcy, z którymi można odlecieć w kosmos!

Jako fanka bajek, rozemocjonowana rozsiadłam się przed ekranem z wielkim napisem "Luis i obcy". Córki za uchem wołały: "kto za dnia nie kima, ten obcych ni ma", a potem odpłynęły razem ze mną w ziemsko-kosmiczną opowieść.... więcej »
"Kaczki z gęsiej paczki" - razem lecimy, się nie boimy!

"Kaczki z gęsiej paczki" - razem lecimy, się nie boimy!

Pewnie każdy z nas ma swój ulubiony gatunek filmowy. W moim przypadku pierwsze miejsce na podium zdecydownie należy do bajek. Dzieje się tak za sprawą córek, które w wymyślaniu swoich zakończeń do poznanych bajek mają jakieś tysiąc pięć set sto dziewięć set... więcej »
Wszystko się może zdarzyć - recenzja filmu "Pettson i Findus. Najlepsza Gwiazdka"

Wszystko się może zdarzyć - recenzja filmu "Pettson i Findus. Najlepsza Gwiazdka"

Pettson i Findus są w filmie dokładnie tacy, jak na kartach książki stworzonej przez Svena Nordqvista. I to już jest pierwszy atut filmowej historii o pomysłowym staruszku i jego wiernym druhu. więcej »
"Książe Czaruś" - w naszych sercach nasze wszystko. No przecież...

"Książe Czaruś" - w naszych sercach nasze wszystko. No przecież...

Historia księcia, którego trudno nie kojarzyć. To ten, który zawsze uratuje damę w potrzebie. Trzeba mu przynzać, umie sprawić, żeby dziewczyna poczuła się jak królewna. I ma w tym wprawę. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Pomysły na słodką zabawę!

Pomysły na słodką zabawę!

Chcemy pokazać Wam, że możecie odczarować nudne podwieczorki, wykorzystując znany i lubiany przez wszystkich? budyń! Oto kilka sposobów na słodką zabawę z wykorzystaniem budyniowych słodkości!  

Temat na Czasie

Wyjątkowa rola dziadków w naszym życiu

Wyjątkowa rola dziadków w naszym życiu

Więź dziecka z dziadkami jest bardzo istotnym ogniwem zarówno dla historii rodziny, jak i osobistego rozwoju dziecka.  

Nowinki

Miejsce spotkań mam z Pruszkowa

Miejsce spotkań mam z Pruszkowa

Oferta Klubu Mam jest zbiorem wspólnych pomysłów na spędzanie czasu. Są spotkania tematyczne jak i zupełnie swobodne pogaduchy. Do dyspozycji...  
Czy nasze dzieci zapłacą wysoką cenę za złe odżywianie?

Czy nasze dzieci zapłacą wysoką cenę za złe odżywianie?

Prawidłowe nawyki żywieniowe powinny być utrwalane już od najmłodszych lat, co skutkuje dużą szansą ich przestrzeganie w życiu dorosłym....  

Okiem Rodzica

Pan Żaba

Pan Żaba

Pouczająca historia o tym, jak ważna jest tolerancja odmienności. Film polecamy szczególnie dla dzieci w wieku 6 - 10 lat.  
Jak wspierać naukę dzieci w domu?

Jak wspierać naukę dzieci w domu?

Po powrocie ze szkoły dzieci raczej nie myślą o nauce. Jak sprawić, by ten etap dnia nie kojarzył się dziecku ze żmudnym wykonywaniem obowiązków a był przyjemnością?  

Wideorecenzja na Czasie

Szkoła magicznych zwierząt

Zobaczcie koniecznie naszą recenzję książki "Szkoła magicznych zwierząt"! Ta szkoła skrywa tajemnicę!  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019