Strefa rodzica » Okiem rodzica » Jak z poczwarki stać się motylem, czyli o matce dyplomowanej.

Jak z poczwarki stać się motylem, czyli o matce dyplomowanej.powiększ

Jak z poczwarki stać się motylem, czyli o matce dyplomowanej.

Będąc tak zwaną singielką, traktowałam matki z pobłażaniem, a nawet niechęcią. Wydawały mi się obcym, nieciekawym gatunkiem, żyjącym w specyficznym świecie pełnym upapranych, zazwyczaj wrzeszczących dzieci, wyżynających się ząbków i wysypujących się z przepełnionych torebek pampersów. W świecie, który w najmniejszym stopniu mnie nie pociągał.

 

Gdy sama zostałam matką, z przerażeniem odkryłam, że znalazłam się „po drugiej stronie” i teraz to na mnie osoby samotne patrzą jak na ufo, a moje ryczące w najmniej odpowiedniej chwili potomstwo zwyczajnie je drażni. Czasami miałam ochotę krzyczeć: „Hej, ja jestem tobą sprzed chwili! Też nie znoszę wydzierających się dzieciaków i ich obślinionych chrupek, i patrzeć już nie mogę na moje włosy, które błagają o fryzjera!”, ale wiedziałam, że to na nic. Przekroczyłam granicę, zza której nie było powrotu. Przestałam być sobą, a stałam się MATKĄ.

Z czasem odkryłam, że bardzo niesprawiedliwie wrzucałam wszystkie „dzieciate” do jednego worka. Dowiedziałam się, że są matki ekologiczne i nieekologiczne, matki pracujące i matki–boginie domowego ogniska, matki wózkowe (jakże ostatnio szykanowane) i chustowe, matki waldorfskie i matki Montessori, i tak dalej, i tak dalej... Od wszystkich tych podgrup kręciło mi się w głowie. Każda głosiła swoją wyższość i udowadniała, że to ona ma patent na wychowanie zdrowego, szczęśliwego i mądrego dziecka. Jako istota społeczna, poczułam wówczas niebywałą presję: chciałam się jakoś określić. Pójść wytyczoną już przez kogoś ścieżką – z wiarą, że robię dla mojego dziecka to, co najlepsze.

 

Na początek postanowiłam zostać matką, którą roboczo nazwę „dyplomowaną”. Niepewna siebie w nowej roli, pozbawiona pomocy babć, sióstr czy kuzynek, przyzwyczajona do szukania wiedzy w książkach, sięgnęłam między innymi po publikacje Adele Faber i Elaine Mazlish („Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały…”, „O rodzeństwie bez rywalizacji”), a potem dowiedziałam się, że lokalna poradnia psychologiczno-pedagogiczna oferuje warsztaty oparte na książkach tych autorek. Z entuzjazmem wzięłam w nich udział. Było to bardzo dobre doświadczenie. Poznałam tam wspaniałe kobiety, a z jedną z nich do dzisiaj się przyjaźnię. Z ulgą odkryłam wtedy, że oprócz matek przekonanych o własnej nieomylności istnieją też takie jak ja: zagubione. Matki, które sobie nie radzą i poszukują wsparcia.

 

W domu czytałyśmy kolejne rozdziały książki, a na cotygodniowych spotkaniach omawiałyśmy je i wykonywałyśmy poszczególne zadania. Czułam się bezpieczniejsza, jakbym wróciła do szkoły. To nie było prawdziwe życie: żadna z podejmowanych decyzji nie była nieodwracalna. Po warsztatach wracałam do domu uskrzydlona i przekonana, że wreszcie wiem, na czym polega wychowywanie. Stosowałam w praktyce to, czego się nauczyłam – i widziałam pozytywne efekty. Oczywiście robiłam to nieporadnie, więc często problemy pojawiały się mimo wszystko, ale to mnie nie zrażało. Życie samo weryfikowało książkowe mądrości, a instruktorki i współuczestniczki warsztatów radziły, co i jak poprawić.

mama Magda

Czytaj dalej na

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Fantastycznie napisane i dla mnie odkrywcze :) też trochę czytam, ale na razie nie udało mi się doczytać żadnej z tego rodzaju książek do końca. Wdrażam chaotycznie różne rady i zalecenia. Bardzo dziękuję!!!

dodany: 2012-09-22 15:07:12, przez: Mama Agnieszka

super napisane... ja też jestem za wspomaganiem sie literaturą w problemach wychowawczych, tylko ważne by ową literaturę dobrze wybrać i umiejętnie z niej korzystać a nie chłonąć wszystko jak leci i oczekiwać cudów:)..każde dziecko jest inne....powodzenia w dalszych zmaganiach wychowawczych wszystkim rodzicom:):)

dodany: 2012-09-21 10:20:40, przez: Ania

Bardzo mądry artykuł, szczery i fajnie napisany. Mama Ewa

dodany: 2012-09-18 23:18:40, przez: Ewa

Wspomniane tu książki pomogły nam i innym wiele razy.

dodany: 2012-09-18 21:47:17, przez: Jarek


Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Barbie. Rockowa księżniczka - słodki film... więcej » x
Zobacz » Okiem rodzica
Barbie. Rockowa księżniczka - słodki film dla dziewczynek, niezależnie od wieku

Barbie. Rockowa księżniczka - słodki film dla dziewczynek, niezależnie od wieku

Przygotujcie się na prawdziwy rock n roll! W tym przepełnionym bitami musicalu Barbie jako księżniczka Courtney, na skutek zbiegu okoliczności, zamiast na dwutygodniowy obóz dla panienek z arystokracji, trafia na obóz dla gwiazd rocka więcej »
Królowa Śniegu: Po drugiej stronie lustra

Królowa Śniegu: Po drugiej stronie lustra

Wspaniała bajka, która dostarcza wielu emocji dzieciom i dorosłym, to zwykle perełka o numerze 1. A tu niespodzianka, kolejna część Królowej Śniegu pięknie zaprasza na wzruszeń wiele. więcej »
Hotel Transylwania 3 - recenzja rodzica

Hotel Transylwania 3 - recenzja rodzica

Tym razem Paka Draka wybiera się na ekskluzywne wakacje wraz z całą swoją rodzinką. I to nie byle czym, bo luksusowym potwornym statkiem. W końcu od pracy w Hotelu Transylwania trzeba kiedyś odpocząć... więcej »
Praziomek - recenzja rodzica

Praziomek - recenzja rodzica

Komedia, na którą warto wybrać się z rodzinką, by pośmiać się, rozmarzyć i zobaczyć kawał świata... więcej »
"Mała Stopa" - Recenzja Rodzica

"Mała Stopa" - Recenzja Rodzica

Chcemy na chwil parę zaciągnąć milusińskich przed ekran "Małej Stopy", by znów zakosztować białego szaleństwa i docenić z większą parą wiosnę.
więcej »
Był sobie pies

Był sobie pies

Film urzeka swoją prostotą i ciepłym przesłaniem, ale jest również wyciskaczem łez, dlatego skierowałaby go raczej dla dzieci starszych. Niesie on ze sobą wiele prawd na temat rodziny, stosunków międzyludzkich, odpowiedzialności, wychowania. więcej »
Święto HOLI w Katowicach

Święto HOLI w Katowicach

To już drugie obchody iście kolorowego indyjskiego święta HOLI, które mieliśmy przyjemność podziwiać 6 kwietnia br. w Pałacu Młodzieży w Katowicach. więcej »
Basia 2 - Recenzja
Patronat CzasDzieci.pl

Basia 2 - Recenzja

Nam w Basi podoba się zawsze to samo, czyli jej naturalność. Basia uczy jak z codzienności zrobić wielką przygodę, bo potrafi nieustannie zachwycać się najmniejszymi rzeczami. więcej »
Spotkanie ze Świnką Peppą

Spotkanie ze Świnką Peppą

Uwielbiana przez dzieci świnka Peppa zagościła na scenie teatralnej i tam też zyskała wielu małych sprzymierzeńców. więcej »
Urodziny Rybki MiniMini
Patronat CzasDzieci.pl

Urodziny Rybki MiniMini

Żółta rybka MiniMini świętuje swoje urodziny, a o tak miłym solenizancie nie można zapomnieć. Dlatego udajemy się do kina, by skorzystać z wyjątkowej okazji i porozmawiać na żywo z bohaterką ekranu... więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
10 najlepszych wodnych zabaw na lato

10 najlepszych wodnych zabaw na lato

Mamy dla Was pomysły zabaw do wykorzystania w ogrodzie, na plaży, w lesie na działce. Z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi.  

Nowinki

Zdołuj dziecko w 6 krokach. Antyporadnik rodzica

Zdołuj dziecko w 6 krokach. Antyporadnik rodzica

Zobacz, jakie błędy popełniają rodzice i nie rób tego swoim dzieciom. Popracuj nad poprawą samooceny dziecka i jego motywacją.  
Dobre tłuszcze w diecie

Dobre tłuszcze w diecie

Tłuszcz jest niezbędny do prawidłowego rozwoju . Jest ważnym źródłem energii , pomaga we wchłanianiu się witamin takich jak A,D,E,K...  

Okiem Rodzica

Pan Żaba

Pan Żaba

Pouczająca historia o tym, jak ważna jest tolerancja odmienności. Film polecamy szczególnie dla dzieci w wieku 6 - 10 lat.  

Konkurs na Czasie

Podzielcie się z nami swoimi sposobami na "rodzicielskie problemy" i weźcie udział w naszym konkursie "Złote rady dla młodych rodziców"! Do wygrania zestaw herbatek ziołowych Herbi Baby by Premium...  

W domu z dzieckiem

Oglądaj, baw się i śmiej1 Świat Baśnioboru1 Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019