Strefa rodzica » Okiem rodzica » Jak z poczwarki stać się motylem, czyli o matce dyplomowanej.

Jak z poczwarki stać się motylem, czyli o matce dyplomowanej.powiększ

Jak z poczwarki stać się motylem, czyli o matce dyplomowanej.

Będąc tak zwaną singielką, traktowałam matki z pobłażaniem, a nawet niechęcią. Wydawały mi się obcym, nieciekawym gatunkiem, żyjącym w specyficznym świecie pełnym upapranych, zazwyczaj wrzeszczących dzieci, wyżynających się ząbków i wysypujących się z przepełnionych torebek pampersów. W świecie, który w najmniejszym stopniu mnie nie pociągał.

 

Gdy sama zostałam matką, z przerażeniem odkryłam, że znalazłam się „po drugiej stronie” i teraz to na mnie osoby samotne patrzą jak na ufo, a moje ryczące w najmniej odpowiedniej chwili potomstwo zwyczajnie je drażni. Czasami miałam ochotę krzyczeć: „Hej, ja jestem tobą sprzed chwili! Też nie znoszę wydzierających się dzieciaków i ich obślinionych chrupek, i patrzeć już nie mogę na moje włosy, które błagają o fryzjera!”, ale wiedziałam, że to na nic. Przekroczyłam granicę, zza której nie było powrotu. Przestałam być sobą, a stałam się MATKĄ.

Z czasem odkryłam, że bardzo niesprawiedliwie wrzucałam wszystkie „dzieciate” do jednego worka. Dowiedziałam się, że są matki ekologiczne i nieekologiczne, matki pracujące i matki–boginie domowego ogniska, matki wózkowe (jakże ostatnio szykanowane) i chustowe, matki waldorfskie i matki Montessori, i tak dalej, i tak dalej... Od wszystkich tych podgrup kręciło mi się w głowie. Każda głosiła swoją wyższość i udowadniała, że to ona ma patent na wychowanie zdrowego, szczęśliwego i mądrego dziecka. Jako istota społeczna, poczułam wówczas niebywałą presję: chciałam się jakoś określić. Pójść wytyczoną już przez kogoś ścieżką – z wiarą, że robię dla mojego dziecka to, co najlepsze.

 

Na początek postanowiłam zostać matką, którą roboczo nazwę „dyplomowaną”. Niepewna siebie w nowej roli, pozbawiona pomocy babć, sióstr czy kuzynek, przyzwyczajona do szukania wiedzy w książkach, sięgnęłam między innymi po publikacje Adele Faber i Elaine Mazlish („Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały…”, „O rodzeństwie bez rywalizacji”), a potem dowiedziałam się, że lokalna poradnia psychologiczno-pedagogiczna oferuje warsztaty oparte na książkach tych autorek. Z entuzjazmem wzięłam w nich udział. Było to bardzo dobre doświadczenie. Poznałam tam wspaniałe kobiety, a z jedną z nich do dzisiaj się przyjaźnię. Z ulgą odkryłam wtedy, że oprócz matek przekonanych o własnej nieomylności istnieją też takie jak ja: zagubione. Matki, które sobie nie radzą i poszukują wsparcia.

 

W domu czytałyśmy kolejne rozdziały książki, a na cotygodniowych spotkaniach omawiałyśmy je i wykonywałyśmy poszczególne zadania. Czułam się bezpieczniejsza, jakbym wróciła do szkoły. To nie było prawdziwe życie: żadna z podejmowanych decyzji nie była nieodwracalna. Po warsztatach wracałam do domu uskrzydlona i przekonana, że wreszcie wiem, na czym polega wychowywanie. Stosowałam w praktyce to, czego się nauczyłam – i widziałam pozytywne efekty. Oczywiście robiłam to nieporadnie, więc często problemy pojawiały się mimo wszystko, ale to mnie nie zrażało. Życie samo weryfikowało książkowe mądrości, a instruktorki i współuczestniczki warsztatów radziły, co i jak poprawić.

mama Magda

Czytaj dalej na

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Fantastycznie napisane i dla mnie odkrywcze :) też trochę czytam, ale na razie nie udało mi się doczytać żadnej z tego rodzaju książek do końca. Wdrażam chaotycznie różne rady i zalecenia. Bardzo dziękuję!!!

dodany: 2012-09-22 15:07:12, przez: Mama Agnieszka

super napisane... ja też jestem za wspomaganiem sie literaturą w problemach wychowawczych, tylko ważne by ową literaturę dobrze wybrać i umiejętnie z niej korzystać a nie chłonąć wszystko jak leci i oczekiwać cudów:)..każde dziecko jest inne....powodzenia w dalszych zmaganiach wychowawczych wszystkim rodzicom:):)

dodany: 2012-09-21 10:20:40, przez: Ania

Bardzo mądry artykuł, szczery i fajnie napisany. Mama Ewa

dodany: 2012-09-18 23:18:40, przez: Ewa

Wspomniane tu książki pomogły nam i innym wiele razy.

dodany: 2012-09-18 21:47:17, przez: Jarek


Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Supercepcja. Początek Wywiad z Autorką więcej » x
Zobacz » Okiem rodzica
Supercepcja. Początek  Wywiad z Autorką

Supercepcja. Początek Wywiad z Autorką

Katarzyna Gacek to pisarka i scenarzystka, współautorka m.in. książki przygodowej ?Marek i czaszka jaguara?, którą napisała razem z Markiem Kamińskim oraz scenariusza filmu ?Za niebieskimi drzwiami?, a także autorka kryminałów. więcej »
Barbie. Rockowa księżniczka - słodki film dla dziewczynek, niezależnie od wieku

Barbie. Rockowa księżniczka - słodki film dla dziewczynek, niezależnie od wieku

Przygotujcie się na prawdziwy rock n roll! W tym przepełnionym bitami musicalu Barbie jako księżniczka Courtney, na skutek zbiegu okoliczności, zamiast na dwutygodniowy obóz dla panienek z arystokracji, trafia na obóz dla gwiazd rocka więcej »
Królowa Śniegu: Po drugiej stronie lustra

Królowa Śniegu: Po drugiej stronie lustra

Wspaniała bajka, która dostarcza wielu emocji dzieciom i dorosłym, to zwykle perełka o numerze 1. A tu niespodzianka, kolejna część Królowej Śniegu pięknie zaprasza na wzruszeń wiele. więcej »
Hotel Transylwania 3 - recenzja rodzica

Hotel Transylwania 3 - recenzja rodzica

Tym razem Paka Draka wybiera się na ekskluzywne wakacje wraz z całą swoją rodzinką. I to nie byle czym, bo luksusowym potwornym statkiem. W końcu od pracy w Hotelu Transylwania trzeba kiedyś odpocząć... więcej »
Praziomek - recenzja rodzica

Praziomek - recenzja rodzica

Komedia, na którą warto wybrać się z rodzinką, by pośmiać się, rozmarzyć i zobaczyć kawał świata... więcej »
"Mała Stopa" - Recenzja Rodzica

"Mała Stopa" - Recenzja Rodzica

Chcemy na chwil parę zaciągnąć milusińskich przed ekran "Małej Stopy", by znów zakosztować białego szaleństwa i docenić z większą parą wiosnę.
więcej »
Był sobie pies

Był sobie pies

Film urzeka swoją prostotą i ciepłym przesłaniem, ale jest również wyciskaczem łez, dlatego skierowałaby go raczej dla dzieci starszych. Niesie on ze sobą wiele prawd na temat rodziny, stosunków międzyludzkich, odpowiedzialności, wychowania. więcej »
Święto HOLI w Katowicach

Święto HOLI w Katowicach

To już drugie obchody iście kolorowego indyjskiego święta HOLI, które mieliśmy przyjemność podziwiać 6 kwietnia br. w Pałacu Młodzieży w Katowicach. więcej »
Basia 2 - Recenzja
Patronat CzasDzieci.pl

Basia 2 - Recenzja

Nam w Basi podoba się zawsze to samo, czyli jej naturalność. Basia uczy jak z codzienności zrobić wielką przygodę, bo potrafi nieustannie zachwycać się najmniejszymi rzeczami. więcej »
Spotkanie ze Świnką Peppą

Spotkanie ze Świnką Peppą

Uwielbiana przez dzieci świnka Peppa zagościła na scenie teatralnej i tam też zyskała wielu małych sprzymierzeńców. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Nowość na Czasie

Lato!

Gdzie nad wodę?

Gdzie nad wodę?

Uff... ale upał! Trochę wody dla ochłody? Sprawdźcie gdzie! Warszawskie i podwarszawskie plaże.  

Nowinki

Jak pożytecznie organizować czas wolny ucznia

Jak pożytecznie organizować czas wolny ucznia

Języki obce, taniec, karate, basen, plastyka. To tylko namiastka ofert zajęć pozalekcyjnych, na które uczęszczają uczniowie. Aby rozwinąć...  
Pielęgnacyjne wpadki

Pielęgnacyjne wpadki

Delikatna skóra Twojego maluszka szybko może ulegnąć podrażnieniom. Ich przyczyna bardzo często są błędy w pielęgnacji.  

Okiem Rodzica

Pan Żaba

Pan Żaba

Pouczająca historia o tym, jak ważna jest tolerancja odmienności. Film polecamy szczególnie dla dzieci w wieku 6 - 10 lat.  
20 zalet posiadania rodzeństwa

20 zalet posiadania rodzeństwa

Wspólne dorastanie, przygody, uczenie się od siebie nawzajem i to, że jeden na drugiego zawsze może liczyć czyni taką relację jedyną w swoim rodzaju.  
Czy kolejność urodzenia ma wpływ na osobowość dziecka?

Czy kolejność urodzenia ma wpływ na osobowość dziecka?

Jak kolejność urodzenia kształtuje charakter dziecka? Czy istnieją różnice pomiędzy jedynakami, najstarszymi a najmłodszymi dziećmi? Czy ma to wpływ na osobowość?  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019