Warszawa

Zoo w Gdańsku - fotorelacja

Właśnie wróciłam z urlopu nad Bałtykiem i chciałam wszystkich, szczególnie rodziny z dziećmi, zachęcić do odwiedzenia GDAŃSKIEGO ZOO (zwanego Miejskim Ogrodem Zoologicznym ,,Wybrzeża'').

 

Mieści się ono w Gdańsku-Oliwie w przepięknej scenerii Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Pierwszy raz miejsce to odwiedziłam przed 3 laty i uznałam je wówczas za ,,odkrycie'' tamtych wakacji. Zachwycona wyjątkowością tego ogrodu zoologicznego oczywiście powróciłam tam także tego lata i po raz kolejny przekonałam się, że to idealne miejsce na rodzinną wycieczkę.

 

Małpia wyspa – raj dla małp i dla oczu odwiedzających

 

 

ZOO przyjazne rodzinom
Ów rozległy ogród zoologiczny (120 ha) mieści się w naturalnej scenerii o urozmaiconej rzeźbie terenu. Dzięki doskonałemu oznaczeniu trasy zwiedzania i licznym ławeczkom spacer jest prawdziwą przyjemnością. Można spokojnie wybrać się tu z dziećmi. Są tutaj podjazdy dla wózków (nie tylko na trasie, ale także przy wejściach do budynków), przewijak, toalety, punkty gastronomiczne – na początku i przy końcu trasy i co najważniejsze – liczne atrakcje zarówno dla małych jak i dużych.
 

Na takiej ławeczce aż chce się usiąść, choć na chwilę...

 

 

 

 

 

 

 

ZOO pieszo, konno lub kolejką

Trasa zwiedzania wiedzie alejkami miejscami w iście parkowo-leśnej scenerii. Możną ją pokonać pieszo, prowadząc wózek dziecięcy, bądź też – łącząc przyjemne z pożytecznym - wybrać się na przejażdżkę barwną ,,Kolejką Retro''. Podczas jazdy ciuchcią można nie tylko podziwiać okazałe gatunki fauny, ale również wiele dowiedzieć się na temat zwyczajów mijanych na trasie zwierząt od towarzyszącego nam przewodnika (kierowcy). Do wyboru są 3 różne trasy (15, 30 i 45-minutowa). Na terenie ZOO istnieje również możliwość odbycia krótkiej przejażdżki na koniku lub kucyku szetlandzkim.

 

ZOO atrakcyjne dla każdego bez względu na wiek
Wspaniale przygotowane wybiegi dla zwierząt, małpia wyspa, ptaszarnia, nowa żyrafiarnia i inne części tego przepięknego ogrodu zoologicznego zapewne przypadną do gustu WSZYSTKIM zwiedzającym. Niemniej jednak rodzicom maluchów chciałam gorąco polecić dłuższy postój w ,,Małym ZOO''. Tutaj, w specjalnie wydzielonej części ogrodu zoologicznego, dzieci mogą karmić lub przytulić lamę, karłowatą kózkę czy inne z łagodnych zgromadzonych tu przedstawicieli rodzimej lub egzotycznej fauny. Obserwowanie z bliska oswojonych zwierząt zapadnie głęboko w pamięć, więc zdecydowanie warto tu się wybrać.

 

Tu dowiesz się co nieco o diecie słonia...

 

ZOO - 3 w 1
To jeszcze nie koniec tutejszych atrakcji. Od niedawna bowiem na tereniu ZOO można przenieść się do zamierzchłych czasów za sprawą (mini) PARKU DINOZAURÓW ,,DINO PRZYGODA”. Leśna sceneria dodaje wyjątkowego uroku temu miejscu. Każdy ,,eksponat'' zaopatrzony jest w tablicę informacyjną, a na dodatkowych planszach można także przeczytać o początkach Wszechświata czy pochodzeniu człowieka. Wszystkie zgromadzone tu dinozaury odtworzone w naturalnych rozmiarach i barwach oraz ciekawie zaaranżowanych ustawieniach zapewne spodobają się zarówno dzieciom jak i dorosłym.

 

Tym, którzy chcą nie tylko zachwycić się pięknem i wyjątkowością fauny i flory tutejszego ogrodu, ale również bardziej aktywnie spędzić i przetestować swą sprawność fizyczną polecam ,,MAŁPI JAR”. Ten niedawno otwarty park linowy oferuje kilka tras o różnym stopniu trudności. Niektóre z nich, o wdzięcznej nazwie ,,Makak'' czy ''Gorilla'', to prawdziwe wyzwanie dla starszych dzieci i dorosłych. Nie zapomniano jednak o ciut młodszych odwiedzających i właśnie z myślą o nich stworzono ,,Małe safari'. Trasa ciekawa, z różnymi przeszkodami, którą – moim zdaniem - nawet czterolatek pokona sam bądź pod nadzorem rodzica czy opiekuna. Całość trasy dla maluchów zabezpieczona siatką!

 


 

 

 

 

 

 

 

ZOO – wiedza na wesoło 

Nie wspomniałam dotąd o bogatych walorach edukacyjnych tego miejsca. Każdy okaz fauny (oraz wybrane gatunki flory) jest zaopatrzony w tablicę informacyjną, dzięki której odwiedzający mogą dowiedzieć się o jego występowaniu w naturalnym środowisku, trybie życia, itp. Niektóre z plansz są pokaźnych rozmiarów i przyciągają uwagę nie tylko swą stroną merytoryczną, ale także graficzną. Często także zawierają ciekawostki, które zapewne zainteresują dzieci.

 

Nie pozostaje zatem nic innego jak tylko wybrać się tego lata do Gdańskiego ZOO!

 

Informacje praktyczne

 

Poniżej kilka dodatkowych informacji praktycznych, które mogą okazać się przydatne podczas planowania wypadu do Gdańskiego ZOO.

Jak dojechać?
Łatwy dojazd dzięki obwodnicy trójmiejskiej, wiele jednak zależy od pory dnia i korków.

Gdzie zostawić samochód?
Parking przed ZOO (2 zł/1h)

Ile czasu przeznaczyć na zwiedzanie?
Atrakcji wiele, a teren rozległy, więc warto przyjechać tu na cały dzień. Ostatnio mimo deszczowej nieco pogody spędziliśmy tutaj ponad 6h.

Ile kosztuje ta przyjemność?

BILETY WSTĘPU do ZOO
Dorośli – 15 zł
Dzieci do lat 4 i osoby powyżej 70 roku życia - GRATIS
Dzieci (4-7 i starsi do 26 roku życia) - 7,50 zł
Emeryci i renciści – 7,50 zł

KOLEJKA ''RETRO''
Dzieci do lat 3 – GRATIS
3 warianty tras – ceny w zależności od wybranego wariantu (od 5-9 zł/osoba)

PARK DINOZAURÓW ''DINO PRZYGODA''
możliwość zakupu biletu rodzinnego (2 +2) za 15 zł

PARK LINOWY ''MALPI JAR''
Cena w zależności od wybranej trasy (od 10-20 zł/osoba)
Obowiązuje odrębna opłata (wypożyczenie kasku i osprzętu w cenie).

''Małe ZOO ''
(w sezonie) NIECZYNNE W PONIEDZIAŁKI


Więcej informacji na stronie Zoo:
www.zoo.gd.pl

 

 

Karina Hanisz

 

 

Komentarze

Zoo bardzo fajne, byliśmy w tamtym roku, ale uważajcie na jedzenie. Nam trafiły się spleśniałe bułki w hotdogach. :(

dodany: 2011-07-01 15:38:52, przez: Katarynka

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Okiem rodzica

Warto zobaczyć