Warszawa

Noc naukowców 2010

24 września 2010 r. odbyła się Noc naukowców, która przyciągnęła tłumy miłośników nauki. Miałam okazję wraz z dziećmi w wieku 6 i 8 lat uczestniczyć w programie przygotowanym przez Uniwersytet Jagielloński. Auditorium Maximum UJ zgromadziło tłumy obserwatorów widowiska "Alchemia czterech żywiołów" – spektaklu naukowego z pokazami chemicznymi.

 

Widowisko przygotowali studenci z kółka naukowego Wydziału Chemii UJ, natomiast scenariusz i reżyseria były autorstwem Marka Pacuły z Piwnicy pod Baranami, który wcielił się też w rolę XVI wiecznego alchemika Sędziwoja działającego na Wawelu. Dzieci były zachwycone pokazem. Zaprezentowano siłę czterech żywiołów: wody, ognia, ziemi, powietrza. 6 –letni syn dostawał wypieków na twarzy kiedy salę wypełniał huk – zwłaszcza kiedy pod balonik podkładano gaz – im wyżej unoszono balonik tym huk był większy.


8 letnia córka była zachwycona widokiem różnokolorowych substancji, które powstawały na oczach widzów. Po takiej lekcji chemii nauka tego przedmiotu będzie się dzieciom kojarzyć tylko z przyjemnością. A my już czekamy na następną Noc naukowców.

 

Mama Małgorzata
 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Okiem rodzica

Warto zobaczyć