Warszawa

Literatura na tropie. Mali detektywi w starciu z wielkimi zagadkami

Literatura na tropie. Mali detektywi w starciu z wielkimi zagadkami

Manifest Młodych Detektywów

 

Dorośli nie słuchają, dorośli nie wierzą. Ale my mamy oczy, uszy i bystry umysł. Strzeżcie się złoczyńcy, przestępcy i rabusie. Miejcie się na baczności czarne charaktery z zapędem do snucia i knucia. Pójdziemy, tam gdzie wy. Wyśledzimy, wytropimy i udaremnimy każdy wasz niecny plan. Bo młodość jest naszą siłą, a niepozorny wygląd najlepszym kamuflażem. Te książki to dowód, że nie należy nas lekceważyć, a spędzone z nami chwile będą przygodą waszego życia.

 

Podpisali:

Zuzanna Wróbel, Kostek Rostkowski, Amelia i Kuba, Benjamin Ripley, Tiril i Oliver, Jagoda, May Wong, Halszka, Sivert i Vanja, Sherlock Junior, detektyw Ząbek (młody duchem) 


 

Seria Operacja

autor: Jørn Lier Horst

ilustracje: Hans Jørgen Sandnes

tłumaczenie: Katarzyna Tunkiel

wydawnictwo: Media Rodzina

wiek: 6+

Detektywi: Tiril, Oliver, pies Otto 

Nazwa agencji: Biuro Detektywistyczne nr 2

 

Elvestad. Spokojne norweskie miasteczko u ujścia rzeki Svenny. Wśród zamieszkujących je mieszkańców jest dwoje wybitnie dociekliwych i uważnych młodych ludzi. Widzą to, czego inni nie widzą, interesuje ich to, wobec czego inni przechodzą obojętnie. Nie umknie im żaden ślad, trop ani nietypowe zachowanie. Rozwiązali już kilkadziesiąt spraw, a ich sława zatacza coraz szersze kręgi nie tylko w Norwegii, ale i na całym świecie. Oto Tiril i Oliver. Ona pomysłowa i energiczna, on bystry i chłodno oceniający sytuację. Razem z nieodłącznym psem Ottonem tworzą trio, które nie zawaha się przed niczym. Gdziekolwiek się znajdą, zawsze służą pomocą w zdemaskowaniu intryg knutych przez czarne charaktery. 

 

Książki opisujące ich przygody wydawane są w dwóch formatach: mniejszym (21 wydanych części), skupionym na opisie sprawy i podarowaniu czytelnikowi obszerniejszej fabuły i większym (7 części), opartym na interakcji z odbiorcą, który musi włączyć się w śledztwo rozwiązując zadania, łamigłówkim, łamiąc szyfry i ćwicząc spostrzegawczość. 

 

Najnowszą częścią, wydaną w dużym formacie, jest Operacja. Król Kempingu. Tiril i Oliver udają się w odwiedziny do wujka Rasmusa, który ma domek letniskowy na kempingu nad Cukrową Zatoką. Bohaterowie już nie mogą się doczekać błogich chwil relaksu na nagrzanym słońcem piasku i kąpieli w ciepłym morzu. Kiedy jednak kolejnym wczasowiczom zaczynają ginąć części letniego ekwipunku, detektywi wiedzą, że nie czas na odpoczynek. Ruszają tropem, który wiedzie ich wprost do przyczepy Króla Kempingu, najbardziej znanego wśród urlopowiczów. Król wszystko ma największe, najgłośniejsze, a jego styl wypoczywania mocno rzuca się w oczy. Podobnie jak zgromadzone na jego terenie liczne przedmioty. Czy na pewno wszystkie należą do niego?

 

Zagadka: Jak się nazywa pies, pomagający Tiril i Oliverowi? 

 

Klub Przyjaciół Planety. Czarne łabędzie

autor: Ruth Lillegraven

ilustracje: Jens Kristensen

tłumaczenie: Karolina Drozdowska

wydawnictwo: Widnokrąg

wiek: 8+

Detektywi: Sivert, Vanja, Mo

Nazwa agencji: Klub Przyjaciół Planety

 

Klub Przyjaciół Planety to seria skupiająca się na tematach związanych z ekologia i środowiskiem. W pierwszym tomie poznajemy dwoje uczniów - Siverta i Vanję - którzy znają się i przyjaźnią od przedszkola. W małym miasteczku, w którym mieszkają, na co dzień jest spokojnie i sennie. Ludzie trudnią się pracą w fabryce felg, która jest najbardziej charakterystycznym miejscem na tutejszej mapie. Pewnego dnia dochodzi jednak do wypadku i statek, którym płynął dyrektor fabryki, uderza w nabrzeże. Niedługo potem na błękitnych wodach zatoki pojawia się czarna plama ropy. Zrozpaczonym łabędziom kleją się poplamione skrzydła. Przejęte ich losem dzieci postanawiają dowiedzieć się, co jest źródłem skażenia. Razem z nowo poznanym kolegą Mo wyruszają na misję, która okaże się śmiertelnie niebezpieczna. Czy trafnie odgadną, kto stoi za niszczeniem środowiska i jaki ma w tym cel?

 

Czas poznać kolejną norweską serię detektywistyczną, która zabierze czytelników w wieku szkolnym w podróż poprzez senne miasteczka skryte nad brzegiem morza, w których jednak nie grozi nuda. Czają się w nich przebiegli bandyci, pomysłowi złodzieje i zachłanni obywatele, którzy nie zawahają się przed niczym, by osiągnąć swój cel. Chociaż nasi bohaterowie są dziećmi, drzemie w nich odwaga i determinacja, by przeciwstawić się złu. Nieważne, czy są trochę nieśmiali i mnie przebojowi niczym Sivert, czy szaleni i nieliczący się z konsekwencjami jak Vanja - razem tworzą drużynę, której nie straszne są żadne przeciwności losu. 

 

Zagadka: Co jest produkowane w fabryce znajdującej się w miasteczku? 

 

Zuza Wróbel na tropie

autor: Tomasz Duszyński

wydawnictwo: Dwukropek

wiek: 9+

Detektywi: Zuza i Ania, Tadeusz i Bartek

Siedziba: Dom pod Dębem 

 

Warszawa, rok 1932. Nastoletnia Zuzanna Wróbel marzy by zostać detektywką na miarę Sherlocka Holmesa. Podziwia swojego wujka, Antoniego Wróbla, komisarza stołecznej policji, którego nieprzeciętne zdolności dedukcji doprowadziły do rozwiązania wielu spraw. Zuza pragnie iść w jego ślady. Interesują ją wszelkie zagadki i tajemnice, jest bystra, inteligentna i ma wrodzona dar do łamania kodów. Gdy pewnego dnia rozszyfrowuje nietypową wiadomość w warszawskim Kurierze, jeszcze nie wie, że właśnie rozpoczyna się najniebezpieczniejsza misja w jej życiu. 

 

Dochodzi do porwania. Ze szkoły znika jeden z nauczycieli. Traf chciał, że zaginiony profesor uczył akurat Zuzę Wróbel. Bystra nastolatka szybko dodaje dwa do dwóch i wpada na trop afery szpiegowskiej z udziałem niemieckich agentów. Kim tak naprawdę był jej nauczyciel matematyki i dlaczego jego tropem podąża nasolatek ze sztuczną brodą i wąsami? Wkrótce okazuje się, że w tej opowieści mamy do czyniania aż z dwoma Sherlockami i dwoma Watsonami. Czy ekipa z Domu pod Dębem da radę w śmiertelnie niebezpiecznym starciu, w którym ważą się losy państwowych tajemnic?

 

Pokaźnych rozmiarów powieść dla wytrawnych czytelników, których nie przeraża brak obrazków i bogate oddanie realiów dawnej Warszawy. Polecałabym młodzieży kończącej szkołę podstawową, która lubi historyczne tło, zaszyfrowane wiadomości i afery szpiegowskie. 

 

Zagadka: Czego uczył porwany profesor?

 

Nawiedzone kolonie

autor: Rafał Witek

ilustracje: Aleksandra Lipka

wydawnictwo: Zielona Sowa

wiek: 9+

Detektywki: Halszka, Emilka, Lena, Ula, Zuza, Magda

Siedziba: zamieszkałe w jednym domku kolonijnym nr 37

 

Pierwsza w życiu kolonia to ważna sprawa i ogromne wyzwanie. Nic więc dziwnego, że dziesięcioletnia Halszka jest bardzo przejęta i zależy jej, by wypaść jak najlepiej. Niestety akurat ma na głowie zielony kapelusz w kształcie żaby i jakoś nikt nie chce usiąść obok niej w autokarze. Nikt, oprócz gadatliwej dziewczynki we wściekle żółtych kroksach o imieniu Emilka. Halszka szybko zaprzyjaźnia się z nową koleżanką, z którą, jak się okazuje, ma dzielić kolonijny domek. Z nią i czterema innymi dziewczynami, które szybko znajdują wspólny język. Razem wpadają na trop podejrzanej sprawy, związanej z ich opiekunami: wesołym panem Kwiatkiem, wysportowaną panią Jowitą i sympatyczną panią Haliną. Opiekunami, którzy nigdy się nie złoszczą, nigdy się nie męczą i potrafią przewidywać przyszłe wydarzenia. Coś tu zdecydowanie się nie zgadza. Kolonistki z domku nr 37 rozpoczynają śledztwo.

 

Wesoła i lekka powieść detektywistyczno - wakacyjna, którą warto zabrać ze sobą na letni wyjazd, a zwłaszcza na kolonię. Tajemnicza, z nutką grozy, dozą nieprawdopodobieństwa, masą przygód i smaczków z kolonijnego życia. Zaś na końcu dorośli odnajdą poradnik, jak zostać wychowawcą na miarę pana Kwiatka lub po prostu być z młodymi ludźmi za pan brat. 

 

Zagadka: Jakiego koloru są ulubione kroksy Emilki?

 

Jagoda i tajemnica zaginionego pióropusza

autor: Wiola Michońska

ilustracje: Magdalena Sadowska

wydawnictwo: Zielona Sowa

wiek: 6+

Detektywi: Jagoda, Inga, Tymek, Nikodem

Siedziba: obecnie - pensjonat Meduza

 

Czy może być coś piękniejszego w szkole niż wyjazd poza jej mury? Klasa Jagody zgodnie przyznaje, że nie. Dlatego powszechną radość budzi wiadomość o wycieczce nad morze, podczas której będą mogli wcielić się w Indian i urządzić międzyplemienny pojedynek. Jagoda i Inga wraz z kolegami, Tymkiem i Nikodemem, zostają przydzieleni do Plemienia Czarnego Warkocza. Wspólnie przygotowują pióropusz, który ma reprezentować ich drużynę i wziąć udział w konkursie. Niestety, tuż przed finałem pióropusz tajemniczo znika, a Plemię Czarnego Warkocza musi przekształcić się w drużynę detektywistyczną. Misja okazuje się wyjątkowo zawiła, a tropy zwodnicze. Czy to możliwe, że rozwiązanie kryje się w miejscu będącym poza wszelkimi podejrzeniami? 

 

Książki z serii Jagoda przedstawiają perypetie zadziornej i wesołej uczennicy szkoły podstawowej, która z fantazją i humorem mierzy się z napotkanymi tajemnicami. Ciekawie są w nich zarysowane postaci uczniów, którzy prezentują różne typy charakterów i zachowań. Są wiarygodni i zabawni, a prowadzone przez nich sprawy splatają się z codziennym życiem. Myślę, że niejeden czytelnik chętnie dołączył do klasy Jagody. 

 

Zagadka: Jaką nazwę nosi plemię Jagody, Ingi, Nikodema i Tymka? 

 

Siedem prac detektywa Ząbka. Małe jest piękne 

autor: Tomasz Duszyński

ilustracje: Przemek Szukaj

wydawnictwo: Kropka

wiek: 6+

Detektyw Ząbek

Siedziba: ulica Dobrej Wróżki 13, Magiczny Jork

 

Magiczny Jork. Miasto pełne nietypowych mieszkańców i niebanalnych problemów. Ot, jak na przykład udowodnić istnienie żabki, która jest przeźroczysta? Zdaje się to wielce trudnym zadaniem. A co jeśli od tego zależy los całej żabiej populacji i bezcennych ekologicznie terenów, które właśnie mają zostać przekształcone w parking dla klientów centrum handlowego? 

 

W domu detektywa Ząbka natarczywie dzwoni telefon. To burmistrz miasta, Antoni Polarny (bez wątpliwości niedźwiedź), zleca detektywowi zadanie ratowania unikatowej fauny i flory. W rękach Ząbka znalazł się los żabiego świata. Problem w tym, że nasz bohater jest w chwili obecnej dość wrogo nastawiony do małych istot, bowiem sam ma w mieszkaniu tyci lokatora, którego głośne zwyczaje zatruwają detektywowi życie. Czy uda mu się wykonać powierzone zadanie i przekonać się, że małe jest piękne?

 

Kolorowa i baśniowa historia zagadkowa, której prosta i lekka fabuła adresowana jest do najmłodszych adeptów sztuki detektywistycznej. Czas zaprzyjaźnić się z detektywem Ząbkiem, bowiem już niebawem wyruszymy z nim na kolejne, arcyniezwykłe misje. 

 

Zagadka: Co wskazuje na to, że burmistrz Antoni Polarny jest niedźwiedziem? 

 

Amelia i Kuba. Mgliste podejrzenia

autor: Rafał Kosik

wydawnictwo: Powergraph

wiek: 7+

Detektywi: Amelia, Kuba, Albert, Mi

Siedziba: apartamentowiec zwany Zamkiem 

 

Amelia. Artystyczna dusza ze skłonnością do oddawania się fantazjom. Utalentowana plastycznie i trochę nieśmiała. Ma młodszego brata Alberta, bystrzaka ze spektrum autyzmu. Kuba. Sympatyczny i otwarty nastolatek, zadziwiająco praktyczny i racjonalny jak na swój wiek. Ma młodszą siostrę Mi, miłośniczkę gier i zwierząt wszelakich, najlepiej tych bez futra, na które ma potworną alergię. Hoduje mrówki i trzyma w pokoju stworzenia, na które większość małych dziewczynek zareagowałaby głośnym piskiem. Wszyscy czworo mieszkają na nowym osiedlu, w apartamentowcu zwanym Zamkiem, ze względu na jego dość warowny charakter. Spotykają się przypadkiem i szybko okazuje się, że ich odmienne charaktery doskonale ze sobą współgrają. Zwłaszcza jeśli chodzi o rozgryzanie tajemnic, które rosną wokół nich niczym grzyby po deszczu.

 

W 8. tomie do Zamku wprowadza się nowy sąsiad. Dziwny jakiś. Nietypowo wygląda i ciągnie za sobą wielki worek, pozostawiający podejrzane, czerwone smugi. Co też może znajdować się w środku? Wyobraźnia młodych przyjaciół podsuwa im szalone wizje. Trzeba przyjrzeć się sąsiadowi, zbadać sprawę pękniętej rury i znikających z pizzy oliwek. Tylko jak prowadzić akcję, gdy wszystko spowija gęsta mgła, z której wyłania się potężny i przerażający kształt, wypisz wymaluj niczym golem z dawnych legend. 

 

Groza (do zniesienia), zagadki (dużo) i wartka akcja - to czeka was w najnowszej, części przygód Amelii i Kuby. Serii, którą bardzo lubię i polecam, bo bohaterowie są ciekawi, ich przygody niebanalne, a fabuła naprawdę potrafi wciągnąć, nawet dorosłego czytelnika. Wydaje mi się, że autor bardzo poważnie traktuje swoich odbiorców i tworzy dla nich książki nieuproszczone, nieugrzecznione i będące godnym, czytelniczym wyzwaniem. 

 

Zagadka: Dlaczego Mi nie może mieć psa?

 

Draka na Antypodach

autor: Katarzyna Ryrych

wydawnictwo: HarperKids

wiek: 10+

Draka na Antypodach to książka ważna i cieszę się, że jest w tym zestawieniu, chociaż wątek detektywistyczny nie ma tu pierwszorzędnego znaczenia. A może ma? Posłuchajcie.

 

Jest czworo przyjaciół: narrator opowieści Kostek Rostkowski, Artek zwany Artem, Dorota zwana Draką i Anka zwana Policjanną. Już same ksywki wiele o nich mówią - Art jest uzdolniony artystycznie, Policjanna ma mamę policjantkę, a Draka po prostu jest i skupia wokół siebie wszystkie działania. To ona jest nieformalną przywódczynią ich grupy. Silna i niezależna czternastolatka, która mieszka sama z ojcem o wybitnym umyśle i jeszcze wybitniejszym antytalencie do codzienności. Dorota musi sama zajmować się domem, rachunkami i pilnowaniem, by pochłonięty dziełami Szekspira ojciec nie wpadł pod nadjeżdżający samochód. Nastolatkowie mieszkają w spokojnym miasteczku na peryferiach Naprawdę Wielkie Miasta, gdzie dosłownie wszyscy się znają i dużo o sobie wiedzą. Czasami za dużo. Tutaj trudno być przebojowym, a każde, odważniejsze działanie jest szeroko komentowane przez lokalną społeczność. Dlatego, gdy ojciec Arta zaczyna znikać w każdy piątek wieczorem, miasteczko aż huczy od plotek. Przyjaciele, mniej lub bardziej chętnie, postanawiają zbadać, jaką tajemnicę skrywa niepozorny garncarz z antypodów. 

 

Śledztwo więc jest. Nie można również pominąć tajemniczego Klubu dla kobiet, prowadzonego przez mamę Kostka. Nikt nie ma tam wstępu i nikt nie wie, co tam się dzieje. Jest więc też tajemnica. Jednak Draka na Antypodach to przede wszystkim opowieść o nastolatkach, o wywiązywaniu się ze społecznych ról, wzajemnej solidarności, tworzeniu przyjaźni i rodzeniu się miłości. To cudownie inteligentna książka, traktująca bardzo poważnie nastoletnie sprawy. Pełna językowych smaczków, gier słownych i mądrego humoru daje czytelnikowi prawdziwą radość obcowania z dobrą literaturą. A imiona psów szkolnego woźnego powaliły mnie na kolana. Jakie? Sprawdźcie sami.

 

Zagadka: Jak naprawdę ma na imię Draka? 

 

Ministerstwo nie dla dam

autor: Robin Stevens

tłumaczenie: Magda Korobkiewicz

wydawnictwo: Dwukropek

wiek: 9+

Detektywi: May, Eric, Fionnuala 

Nazwa agencji: Ministerstwo nie Dla Dam (rekrutacja w toku)

 

Książka, która mnie zaskoczyła. Niejednokrotnie. Po pierwsze jej akcja rozgrywa się w 1940 roku, który sam w sobie jest już tematem trudnym dla nastoletniego czytelnika. Po drugie, choć to powieść angielskiej autorki, główna bohaterka nazywa się May Wong, ma jedenaście lat i pochodzi z Hongkongu. A po trzecie ona i jej młody kolega Eric (o niemieckich korzeniach), prowadzą prawdziwą szpiegowską misję, jakiej nie powstydziłby się niejeden dorosły. I chociaż w tle Niemcy bombardują Wielką Brytanię, a bliscy bohaterów musieli zostać daleko poza granicami kraju, nie ma w tej powieści przesadnej tkliwości ani biadolenia nad koleją rzeczy. Bohaterowie przyjmują postawę czynną - jest, jak jest i trzeba z tym żyć. Owszem, jest smutno, owszem, w środku tkwi tęsknota za utraconą normalnością, lecz uczucia te nie blokują akcji ani nie tłamszą czytelnika. 

 

Autorka trochę rozlicza się z historią, jednak ten rozrachunek jest tłem dla prawdziwej powieści szpiegowsko - detektywistycznej, łączącej znane w literaturze kryminalnej motywy samotnego dworu i pustego pokoju. Nie brak też zjawisk paranormalnych, mylnych tropów i prawdziwych, krwawych zbrodni. Jednak to dzieci grają tu pierwsze skrzypce, są nieustępliwe i nieustraszone, a czytelnik kibicuje ich działaniom i rodzącej się między nimi przyjaźni. Myślę, że Ministerstwo nie dla dam to nieszablonowa propozycja, która daje możliwość zobaczenia szerszego obrazu świata przez pryzmat przygody i dobrej, czytelniczej zabawy. 

 

Zagadka: Skąd pochodzi główna bohaterka powieści? 

 

Seria Szkoła Szpiegów

autor: Stuart Gibbs

tłumaczenie: Jarek Westermark

wydawnictwo: Agora dla dzieci

wiek: 9+

Detektywi: Erica Hale, Benjamin Ripley, Mike Brezinski, Zoe Zibbell

Siedziba: Szkoła Szpiegów

 

Z Ministerstwa nie dla dam przenosimy się do Szkoły dla szpiegów. Tam swoją edukację rozpoczął, trochę przypadkiem, Benjamin Ripley, dwunastoletni, niepozorny nastolatek. Pewnego dnia jego zwyczajnego życia dzieje się rzecz niezwyczajna - tajemniczy mężczyzna dostarcza mu powołanie do supertajnej i superelitarnej szkoły, w której kształcą się przyszli szpiedzy. Mogą do niej trafić tylko wybitne jednostki, odznaczające się niespotykanymi zdolnościami. Oraz, jak się okazuje, Benjamin, który nie do końca potrafi odnaleźć się w nowej roli. Bohater jednak nie ma zbyt wiele czasu do namysłu, bowiem zostaje wciągnięty w sam środek afery, w której ważą się losy świata oraz ludzkiego życia. Jednak okazuje się, że w starciu z mrocznym obliczem zła, Ben radzi sobie całkiem nieźle i staje się pełnoprawnym członkiem Szkoły Szpiegów. A potem nadchodzą kolejne misje.

 

I tak oto dochodzimy do 7. tomu, w którym to bohaterowie wciąż żyją, co świadczy o ich wcześniejszych sukcesach, jednak żyje też ich największy wróg - Pająk - co czyni ten sukcesy ciut mniej satysfakcjonującymi. Trzeba to zmienić i raz na zawsze rozprawić się z tajemniczym obliczem zła, skrytym pod mrocznym pseudonimem. Kolejny trop prowadzi agentów do Europy, a właściwe do The British Museum w Anglii. Mogą tam być ukryte informacje, które staną się kolejnym elementem zagmatwanej, szpiegowskiej układanki. Jeśli jednak myślicie, że zdobycie ich będzie proste, znaczy, że jeszcze nie mieliście przyjemności obcować z tą zwariowaną serią szpiegowsko - przygodową. Powstanie taki chaos, że sama brytyjska królowa będzie zmuszona interweniować. Muzeum Brytyjskie zadrży w posadach, Tower Bridge trochę się podziurawi, a charakterystyczny czerwony autobus straci górne piętro i na dobre zablokuje ruch na londyńskich ulicach. Czym są jednak drobne niedogodności, kiedy ważą się losy świata?

 

Szkoła Szpiegów to cykl książek, które czyta się jednym tchem. Dynamiczne, humorystyczne, pozwalają podróżować po świecie i przeżywać niezwykłe przygody bez wychodzenia z domu. Przede wszystkim zaś dają młodzieży mozliwość utożsamienia się z głównym bohaterem, zwykłym nastolatkiem, który, z nieporadnym urokiem, wychodzi cało z każdej opresji. 

 

Zagadka: Jak nazywa się najsłynniejsze angielskie muzeum? 

 

Seria Sherlock Junior

autor: Thilo

ilustracje: Nikolai Renger

tłumaczenie: Miłosz Urban

wydawnictwo: Media Rodzina

wiek: 9+

Detektywi: Sherlock Holmes V, Walter 

Siedziba: mieszkanie starszej pani, Londyn 

 

Na koniec jeszcze jedna seria detektywistyczna, zabierająca nas w podróż do Wielkiej Brytanii. W Londynie mieszka potomek znanego na całym świecie detektywa, Sherlocka Holmesa. Ma tak samo na imię i na nazwisko, więc dla odróżnienia mówi na siebie Sherlock Junior. Jak się okazuje zdolności śledcze mogą być dziedziczne nawet do piątego pokolenia i młody Holmes dorównuje swojemu krewnemu intelektem i spostrzegawczością.  A ponieważ każdy Sherlock musi mieć swojego Watsona, naszemu bohaterowi towarzyszy kolega z Berlina, Walter. Wspólnie otwierają agencję detektywistyczną w domu pewnej starszej pani, której krukiem, Mortimerem, Junior zajmuje się podczas jej podróży. By nie zdradzić, że młody detektyw jest wciąż jeszcze dzieckiem, bohaterowie rozkładają przed jego biurkiem parawan, pozwalający zachować w tajemnicy wiek bohatera. Tak przygotowani przyjmują kolejnych petentów z ich nietypowymi sprawami. 

 

Pierwsza zagadka, z jaką muszą się zmierzyć, to sprawa zaginięcia pierścienia, który miała na palcu starsza pani, odpoczywająca na parkowej ławce. Gdy na chwilę przysnęła, jakieś zwierzę zakradło się i porwało drogocenną pamiątkę. Lady Wellington pracowała dawniej jako dyrektora w zoo, potrafi więc doskonale wyczuwać zapachy zwierząt. Niestety, nie na tyle dobrze, by wskazać dokładnie, kim jest zuchwały złodziejaszek. Sherlock wyrusza na swoją pierwszą misję, przyglądając się bacznie każdemu napotkanemu stworzeniu. Kim jest futrzany rzezimieszek, który kradnie cudzą własność? I po co mu u licha pierścionek, który w zwierzęcym świecie nie ma żadnego praktycznego zastosowania? 

 

Sherlock Junior to wydana w Niemczech seria detektywistyczna do nauki języka angielskiego. Oparta na bardzo ciekawym pomyśle, by w oryginalny tekst wpleść wypowiedzi po angielsku. Ponieważ akcja dzieje się w Londynie, wszyscy bohaterowie, poza Walterem, mówią po angielsku. Walter zaś wciela się w rolę tłumacza, który, komentując usłyszane słowa, po części je wyjaśnia. Dzięki temu nawet czytelnik zaczynający naukę języka, nie będzie miał problemów ze zrozumieniem przebiegu akcji.  Na końcu każdego z trzech tomów znajduje się też objaśnienie zwrotów wykorzystanych w książce. Idealna propozycja dla fanów zagadek, którzy dodatkowo otrzymują umysłowe łamigłówki. Kształcąco - wciągające połączenie. 

 

Zagadka: Jaki zawód wykonywała dawniej Lady Wellington?

 


 

Dołącz już dziś do grona Młodych Detektywów i sprawdź się, rozwiązując jedenaście zagadek, ukrytych w treści tego artykułu. Życzę udanej zabawy! 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły książkowe

Warto zobaczyć