Warszawa

Z jak zainteresowania. O książkach pełnych pasji

Z jak zainteresowania. O książkach pełnych pasji

Zauważyliście zapewne, że otaczający Was świat jest bardzo różnorodny. Te wszystkie krajobrazy, budynki i tajemnice Wszechświata fascynują każdego z nas. Szczególnie dociekliwi okazują się najmłodsi mieszkańcy Ziemi. Nieustannie obserwują wszystko wokół i zadają mnóstwo pytań. Każdy zwraca jednak uwagę na nieco inne interesujące go aspekty otoczenia. Od bycia trochę ciekawskim zaczynają rodzić się pasje. Są one wartościową przeciwwagą i odskocznią od codziennych zajęć. Doskonałym przerywnikiem od szkolnych wydarzeń, pomostem między rzeczywistością a wyobraźnią oraz świetną alternatywą dla wirtualnego świata. Ten ostatni w końcu nie zawsze jest taki zły, ale dobrze jest pozwolić sobie na chwilę offline. Przedstawiamy tytuły, które inspirują do poszukiwaniu własnego hobby, ale i opowiadają już o tych, które czytelnicy posiadają.

 

Byłbym zapomniał! Niektóre tytuły służą też pomocą w zdobywaniu nowej wiedzy. Dobra lektura połączona z humorem i faktami naukowymi nieźle u Was namiesza! Może się okazać, że nie tylko zaimponujecie rówieśnikom i nauczycielom serią poznanych ciekawostek, ale i polubicie matematykę, chemię, geografię oraz… historię. Tak, nawet sympatia do tych wszystkich starych opowieści jest możliwa. Wystarczy dobrze je zaprezentować, a o to wszystko zadbali autorzy i autorki. Pora na lekturę!

 

 


 

Kolej na pociągi

Autor: Bartosz Ratajczyk

Wydawnictwo: Ezop 

Wiek: 7+

 

 

Kojarzycie tę spiekotę w pociągu, wiozącym turystów nad morze? Albo raczej… przyjemny powiew ciepłego wiatru znad Bałtyku. W końcu podczas podróży pociągiem nawet to, co pozornie nieprzyjemne jest tylko elementem wspaniałej przygody. Podobnej do tej, w jaką wyruszymy w tej książce. Przyjrzymy się dworcom największych metropolii, od Warszawy po Singapur. Sprawdzimy też, czy historia kolei kołem się toczy i poznamy wszystkich pracowników odpowiadających za bezpieczny oraz przyjazny przejazd. Autor znalazł miejsce dla pociągów wszystkich kolorów, prędkości i funkcji. Na samym końcu odwiedzimy zaplecze budowy wielkich maszyn. Tam też toczy się fascynujące życie, o którym łatwo zapomnieć. 

 

Bartosz Ratajczyk stworzył lekturę dla czytelników, modelarzy i kolekcjonerów. Dzięki temu dziecko książkę może dzielić z rodzicem (albo na odwrót…). Połączenie szczegółowych ilustracji z konkretną wiedzą okazało się strzałem w dziesiątkę. Różnorodne fakty z życia kolei aż proszą się o odkrycie. W środku młody czytelnik nie tylko znajdzie inspiracje do podróży, ale i do tworzenia pierwszych modeli oraz makiet. Na końcu, po tym całym pędzie po szynach, czeka na Was odpoczynek - gra planszowa o puchar punktualności. Tylko nie spóźnijcie się na peron! 

 

Ach! I spakujcie książkę do bagażu. Świat zza okien pociągu jeszcze nigdy nie był tak fascynujący, jak podczas tej lektury.

 

Planety

Autor: John Devolle

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Wiek: 3+

 

 

Czasami leżąc na kanapie może doskwierać Wam nuda. Tu byście coś porobili, tam się pokrzątali. Zdradzę Wam jednak mały sekrecik - Ziemia pędzi w niesamowitym tempie 1000 kilometrów na godzinę. I to nieprzerwanie! To znaczy, że nawet odpoczywając jesteśmy częścią niesamowitej przejażdżki. Zastanawiacie się, jak to możliwe? O tym (i o innych tajemnicach Wszechświata) opowie Wam John Devolle. Witajcie na wycieczce, kierunek - planety Układu Słonecznego. 

 

Jeśli zastanawiacie się, skąd pochodzą przykre zapachy na Wenus i dlaczego spaghetti na Marsie zamieniłoby się w latający makaron, to witamy na pokładzie! Autor stworzył dla najmłodszych książeczkę, w której nie znajdą wiele treści, ale za to czekają na nich wielkie przygody. W końcu nie zawsze ma się okazję na międzygwiezdną podróż. Kosmiczne fakty połączone z humorem rozkochają w sobie każdego fana spoglądania w niebo. Młodsi czytelnicy zrozumieją też jak wyjątkowa jest nasza planeta i dlaczego lepiej obchodzić urodziny tutaj niż na Neptunie. Do zobaczenia wśród gwiazd!

 

Samochody. Fascynujący świat motoryzacji

Autor: Matt Ralphs

Wydawnictwo: Kropka

Wiek: 9+

 

 

Niewiele wynalazków zmieniło bieg ludzkości, tak jak zrobiły to samochody. Czterokołowe pojazdy zrewolucjonizowały dosłownie… wszystko. Nie wydarzyło się to jednak tak prędko. Zanim auta zaczęto produkować masowo, musiało minąć wiele lat. Książka zabiera nas w podróż śladami pierwszych modeli parowych i silników spalinowych. Czytelnicy przejrzą się też w lusterkach SUV-ów, kabrioletów i limuzyn. Dla odważnych autor przygotował również przejażdżkę trasą najważniejszych wyścigów (nie tylko samochodowych!) w historii. Od Rajdu Finlandii po wyczerpujący Le Mans, aż po szalenie niebezpieczny Tourist Trophy na malowniczej wyspie Man. Zapnijcie pasy i uważajcie na siebie podczas lektury!

 

Ta książka nie jest tylko barwną i pełną ciekawostek encyklopedią niesamowitych samochodów. Najmłodsi fani motoryzacji odnajdą tam o wiele więcej inspiracji. Będzie trochę geograficznych podróży, odrobina historii i nieco kulturowych ciekawostek. W końcu podejście do aut za oceanem i w Europie różni się od siebie. Na rozkładówkach znalazły się też bardziej nietypowe pojazdy - specjalistyczne, łamiące prędkość światła i takie, które nigdy nie wyszły poza wyobraźnię ich twórców. Sprawdźcie, jak samochody zmieniły globalny krajobraz i dlaczego tak różnią się od siebie wyglądem. Tylko uważajcie na prędkość! Przy czytaniu nie musicie się spieszyć (choć przy tej książce trudno o spokojne wertowanie stron). 

 

Akademia Tańca. Naszyjnik przyjaźni

Autorka: Aniela Cholewińska-Szkolik 

Wydawnictwo: Zielona Sowa 

Wiek: 6+

 

 

Kiedy Ela i Kaja dowiadują się o organizowanym festiwalu tańca, życie przyjaciółek zmienia się diametralnie. Nagle na baletowych zajęciach z Panią Matyldą rozpoczynają ćwiczyć oberek w parach. Nie wszystkim dziewczynom podoba się wizja tańca z chłopakami. Do tego Ela ma wystąpić zarówno w konkursie duetów, jak i solistek. W życiu bohaterki dzieje się bardzo dużo, a jakby wszystkiego było mało, podczas jej choroby Kaja znajduje sobie nową partnerkę do układu. Czy dziewczyna poradzi sobie z tym wszystkim? W końcu może liczyć na pomoc mamy, ulubionej nauczycielki i… tańca. 

 

W Akademii Tańca dzieją się różne rzeczy. Próby układów przerywają codzienne zajęcia, tajemnicze elementy na obrazie w holu i nowe znajomości bohaterek. Centrum wszystkich wydarzeń jest jednak muzyka. Jeśli niestraszne są Wam twórcze działania, zarówno taneczne, jak i plastyczne, to musicie sięgnąć po tę książkę. Dowiecie się z niej, dlaczego nie warto rezygnować z marzeń i w jaki sposób radzić sobie z tremą. Stres przed występami najlepiej opanować wspólnie. Zapraszamy do lektury w rytm baletowej historii Giselle!

 

Ciocia od Klocków i Brodaty Geek. Cegiełka po cegiełce. Zbuduj świat z LEGO®

Autorzy: Joanna Krysztoforska, Paweł Duda

Wydawnictwo: Helion 

Wiek: 9+

 

 

Auć! Chyba nadepnąłem na klocek Lego. Każdemu z nas się to chyba kiedyś zdarzyło. W końcu te wszystkie przeróżne kształty - jak je ogarnąć, żeby nie wyłaziły z pudełek i szuflad? Odpowiedź jest prosta - nie da się. Można się jednak polubić z obecnością klocków w naszym życiu. Tak jak zrobili to autorzy książki, których połączyła miłość do tych niesamowitych zabawek. Nauczycie się sekretnego języka budowniczych: cegiełki, płytki, wypustki i inne dziwy już na Was czekają. Dowiecie się też, jak powstawała firma oraz będziecie mogli… nieźle się zabawić! Tak, na czytelników czekają też budownicze inspiracje. Po lekturze bez problemu stworzycie z Lego prezenty, pocztówki wakacyjne, a nawet gry planszowe. 

 

Znani eksperci od spraw klockowych postanowili napisać poradnik dla młodych adeptów Lego. I jest to kompendium wiedzy naprawdę wyjątkowe oraz, co najważniejsze, kompleksowe, stawiające zarówno na teorię, jak i praktykę. W końcu zabawa jest w tym wszystkim najważniejsza. Wartości edukacyjnych i rozwojowych klocków Lego nie trzeba nikomu szerzej przedstawiać. To dzięki nim wyobraźnia naj… w zasadzie najróżniejszych osób może się rozwijać. Ci młodsi świetnie zaobserwują na przykładzie klocków kolory, kształty i różne figury. Nieco starsi owocnie spędzą czas przy bardziej skomplikowanych konstrukcjach. Tekst wzbogaciły pytania młodych budowniczych do autorów. Jeśli Wy też macie jakieś dotyczące Lego, to prawdopodobnie odpowiedzi na nie znajdziecie w książce. Książkowy plac budowy czeka!

 

Książka. Kto za tym stoi?

Autorka: Stéphanie Vernet

Wydawnictwo: Widnokrąg

Wiek: 10+

 

 

Przedstawiamy Wam książkę o… książkach. A dokładniej o procesie ich tworzenia. Coś dla pożeraczy literackich historii i dla tych, którzy marzą o pracy wśród półek uginających się pod ciężarem historii pisarzy z całego świata. Autorka przeprowadziła najprawdziwsze śledztwo i nawet zakradła się do pracowni ilustratorki (Wy nie musicie tego robić, wystarczy, że o tym poczytacie!). Owoce tych poszukiwań opisała przedstawiając sylwetki najważniejszych osób w tym wyjątkowym procesie. Od autorów i autorek po pracowników wydawnictw, aż do nas – czytelników. Czas na spacer po drukarniach i bibliotekach!

 

Skąd się biorą te wszystkie wymyślne historie o których czytamy? Kto dba o tempo i rytm lektury czytelników? Dlaczego tak ważne dla losu książek są wydawnictwa i jak to możliwe, że jest ich w Polsce ponad 40 000 (wow!)? Stéphanie Vernet ujawnia kulisy powstawania jednego z najważniejszych środków przekazu w naszej historii. Po dokładnym przyjrzeniu się tej historii, każda kolejna czytelnicza przygoda będzie o wiele bogatsza. Inaczej spojrzymy na trzymany w rękach papier, przedstawione ilustracje i maleńki druk poświęcony wydawcom. Każda ze stron to też mnóstwo inspiracji do tego, co można robić w przyszłości. Zawody przeróżne, ale cel jeden - trafić z książką do Was, czytelników. 

 

O zilustrowanie skomplikowanego procesu wydawniczego zadbała Camille de Cussac. Wykorzystując nietypowe kolory i łącząc codzienność z humorem, stworzyła zapadającą w pamięć szatę graficzną. Obraz podkreśla wyjątkowy charakter tej historii. 

 

Uff, na szczęście ta książka przebyła już całą drogę i możecie ją czytać!

 

Trio i Kulo 

Autorka: Marta Kopyt

Wydawnictwo: Druganoga

Wiek: 5+

 

 

Czasami każdy z nas chciałby po prostu się… poturlać. Nie mówcie, że Wy nie, bo i tak nie uwierzę! Kulo marzy o tym, żeby znaleźć kogoś do wspólnego turlania. Jego przyjaciel Trio postanawia mu pomóc i razem wyrusza z nim do krainy matematyki. Czekają tam na nich dzikie cyferki i przygody na wyspie zamieszkanej przez kształtne postacie. Jest też miejsce na filozoficzne pytania - co było pierwsze, okrąg czy koło? Czeka na nich mnóstwo nowych znajomości, ale czy Kulo na pewno znajdzie miejsce, w którym mógłby bawić się bez przerwy?

 

Autorka chciała zaszczepić w najmłodszych miłość do nauk ścisłych i zrobiła to w najlepszy możliwy sposób. Czytelnicy poznają dwójkę przesympatycznych bohaterów, którzy przemierzają świat figur, cyfr i innych matematycznych stworzonek. Do tego ilustracje wyglądają jak wyjęte z zeszytu w kratkę, co jeszcze bardziej wzmacnia pozytywny przekaz historii. Królowa nauk w zupełnie nowej odsłonie zaprasza wszystkich do swojego świata. Nie ma tu odpytywań i obliczeń, ale jest za to cenna nauka, opowieść o przyjaźni i poszukiwaniu siebie oraz masa zabawnych bohaterów. Koła, kwadraty i litery - czas przeczytać te numery!

 

Nawet skałę da się zjeść i inne sekrety chemii. Po co mi ta nauka? Tom 2

Autor: Krzysztof H. Olszyński

Wydawnictwo: Świetlik

Wiek: 9+

 

 

Jeśli chcecie się dowiedzieć, jaki jest przepis na zjedzenie skały i czy nic Wam po tym nie grozi, to musicie koniecznie zajrzeć do tej książki. Przy okazji poznacie mniej i bardziej mroczne tajemnice, które skrywa ketchup i dowiecie się, jak uniknąć szkorbutu. Z lekturą możecie się udać nawet do najbliższego laboratorium. Znaczy się do domowej kuchni. Ileż eksperymentów chemicznych można tam przeprowadzić! Każdy znajdzie coś dla siebie. Dodatkowo czeka na Was niezła dawka wiedzy - świat chemii stoi przed czytelnikami otworem.

 

Czy tajemną wiedzę dotyczącą procesów zachodzących w organizmach żywych da się przystępnie przekazać? Jeśli wykorzysta się do tego zabawne ilustracje, praktyczne zadania i ciekawostki, to jak najbardziej! Twórca zabiera nas do świata, w którym sorbet winogronowy spotyka się z faktami o lipidach. Książka angażuje, inspiruje do eksperymentowania i odkrywa przed najmłodszymi zupełnie inny obraz chemii. Nie taki znowuż skomplikowany oraz bardzo przyjazny. Słowniczek na początku i podsumowanie na końcu każdego rozdziału zgrabnie spajają nową dawkę wiedzy. Dla bardzo dociekliwych poleca się też pierwszy tom serii poświęcony biologii. 

 

Postarajcie się zbytnio nie ubrudzić lektury podczas eksperymentów! Chociaż, kto nie byłby głodny wiedzy po zbiorze takich historii…

 

Porozmawiajmy o sztuce, Tygrysie

Autorka: Katarzyna Rygiel

Wydawnictwo: Literatura

Wiek: 8+

 

 

Leon pochodzi z rodziny, w której sztukę się po prostu uwielbia. Jego mama pracuje w muzeum pełnym różnych dzieł, a tata spędza całe dnie przy płótnie. Ośmiolatek jest bardzo ciekawy otaczającego go świata - uwielbia przygody i obserwacje. Pewnego dnia bohater przepada podczas lektury malarskich albumów jego mamy. I to zupełnie dosłownie, bo nagle pojawia się w obrazie Henriego Rousseau. W tym niesamowitym świecie poznaje Tygrysa, który stanie się jego przewodnikiem. Pasiasty przyjaciel zdradzi mu tajniki powstawania dzieł sztuki, zapozna Leona z takimi terminami jak światłocień, a nawet wrzuci chłopca w świat samego Vincenta Van Gogha. 

 

Nie zawsze trzeba malować przez wielkie M, aby sprawiało to twórcy przyjemność. W końcu każdy, nawet najwybitniejszy artysta, zaczynał od zupełnie niewielkich rzeczy. Plany, właściwości kolorów i poznanie martwej natury, która czasami jest pełna życia. Wszystko to i jeszcze więcej przyda się każdemu młodemu artyście. Autorka połączyła wiedzę o malarskich stylach i ich przedstawicielach z akcją przygodową. W ten sposób obrazy na stronach dosłownie ożywają, ciesząc czytelników swoją magią. 

 

Magdalena Kozieł-Nowak praktycznie namalowała ilustracje, które pojawiają się w książce. Tej mozaiki barw nie powstydziłby się żaden z największych mistrzowów pędzla. Warto dzieci oswajać ze sztuką, a wśród takich obrazów to dla nich sama przyjemność!

 

Jak pokochałam hobby horse

Autorka: Magdalena Zarębska 

Wydawnictwo: BIS

Wiek: 8+

 

 

Wrocław i Kołomyję dzieli kilkaset kilometrów. Taką drogę pokonały siostry Serhijenko razem z mamą i dziadkiem. Rodzina zdążyła już trochę zaaklimatyzować się w nowym miejscu, ale Ksenia i Nadia dalej tęsknią za tym, co zostawiły wyjeżdżając. W Ukrainie został tata, a pierwsza z sióstr często wspomina też swojego ukochanego kucyka - Desnę. Tutaj odwiedza ośrodek jeździecki regularnie, ale nie przekonuje jej to do kontynuowania pasji. Może plakat dotyczący pokazowej lekcji hobby horse zainspiruje dziewczynę do zmian?

 

Pluszowe koniki na drewnianych patykach są bardzo niepozorne. W końcu czy przy ich użyciu da się trenować stęp, galop i skoki? Brzmi to trochę jak nieco nietypowa zabawa, ale nic bardziej mylnego! Hobby horse, podobnie jak jeździectwo, wymaga wielu treningów, zaangażowania i dyscypliny. Autorka zdradza kulisy tej nowatorskiej aktywności i pokazuje, jakie korzyści ze sobą niesie. Dzięki odkrytemu zajęciu Ksenia zyska pewność siebie, nowy temat do rozmowy z rówieśnikami i poczuje smak zdrowej rywalizacji. W sercu bohaterki pojawi się miejsce na nowe wyzwania, a czytelnicy zobaczą, jak sport łączy się ze sztuką i świetną rozrywką. Widzimy się na treningu!

 

PS Książka nie tylko dla dziewczynek! Akrobacje imitujące jazdę konną mogą uprawiać z powodzeniem również chłopcy oraz osoby, które trochę boją się kucyków. W końcu najlepsza pasja to taka pozbawiona ograniczeń. 

 


 

Zainteresowania są ważnym elementem na każdym etapie życia, ale dla młodszych obserwatorów świata stanowią szczególną wartość dodaną. Pomagają zbudować własną tożsamość, wypełniają czas owocnymi działaniami i stanowią świetny punkt do budowania relacji z rówieśnikami. Wszyscy jesteśmy różni, dlatego też pasje są tak odmienne. Niektóre dzieci z chęcią wybiorą bardziej ruchliwe aktywności, a inne będą wolały spędzić czas twórczo, ale z większym spokojem. Najlepsze jest to, że można łączyć różne hobby! Ważne, aby dzieci miały przy tym wsparcie rodziców w poszukiwaniu nowych inspiracji. Nie można przy tym jednak zapominać o pozostawieniu odpowiedniej przestrzeni dzieciom i pozwoleniu im na mniej i bardziej udane eksperymenty. W końcu odpowiednie zainteresowanie nie jest takie łatwe do znalezienia, ale my troszkę Wam te poszukiwania ułatwiliśmy. Pora na dobrą lekturę!

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły książkowe

Warto zobaczyć