Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Problem z agresją i adaptacją w przedszkolu

Dzień dobry,

mój synek ma 2 lata 7 miesięcy. Moim zdaniem bardzo dobrze się rozwija -
bardzo ładnie mówi pełnymi zdaniami, ma świetną pamięć. Przykładowo, gdy wybraliśmy się na spacer, mój synek w parku wskazał miejsce, gdzie w okresie wakacyjnym był z nami i dokładnie opisał co z nami w danym miejscu robił. Poza tym świetnie liczy do 10, ale jest bardzo nerwowy.
Mieszkamy z rodziną - w domu jest dwóch chłopców (w wieku 6 i 5 lat). Synek lubi bawić się z nimi, ale woli bawić się sam i komunikuje się z nimi poprzez krzyk. Chłopcy muszą robić to, co syn chce, bo inaczej płacze i krzyczy, zdarza się że jest agresywny.
Ulubioną zabawą syna jest układanie samochodów oraz innych rzeczy w jeden ciąg. Najgorsze, gdy ktoś to ruszy - wtedy syn wpada w szał.
Kolejny problem jest w tym, że syn dopiero cztery miesiące temu został odstawiony od piersi i jest bardzo do mnie przywiązany. Nie pozwala mi wyjść nawet na chwilę, a jak już wyjdę, tak żeby nie widział, to jak wracam ma straszny żal, ze poszłam.
Synek jest bardzo uczuciowy, dla niego jest tylko mama. Babcię i tatę odrzuca. Co 10 min. przychodzi mówić mi, że bardzo mnie kocha. W październiku zapisałam go do przedszkola - był tam jeden dzień. Nawet pani przedszkolanka powiedziała, że nie spotkała się jeszcze z taką histerią u dziecka - syn nie przestawał płakać na dłużej niż 5 min. Skończyło się na tym, że z płaczu zasnął.
Proszę o pomoc. Co mogę zrobić, by syn lepiej znosił przedszkole od września? Czy jego zachowania są normalne?

Karolina
Renata Trojan - Psychoterapeuta, specjalista terapii uzależnień, socjoterapeuta

Psychoterapeuta, specjalista terapii uzależnień, socjoterapeuta

Renata Trojan

Odpowiedź:

Witam Panią,

 

Pani synek jest bardzo dobrze rozwiniętym intelektualnie dzieckiem. Widać, że jest bardzo emocjonalnie związany z Panią i trudno mu rozstać się bez przeżywania utraty i lęku. W pewnych okresach rozwojowych jest to naturalne. Zachęcam do kontaktu osobistego z psychologiem dziecięcym, być może jest taka osoba w przedszkolu, do którego zapisała Pani syna. Warto porozmawiać o wszystkim, co Panią niepokoi. Psycholog pomoże rozstrzygnąć Pani wątpliwości i doradzi, jak postępować z synkiem, aby wspierać jego rozwój emocjonalny i społeczny. W przedszkolach organizowane są tzw. Dni Otwarte, w których uczestniczy dziecko wraz z mamą. Jest to dla niego bezpieczna sytuacja przebywania w nowym miejscu, oswajania się z wychowawczyniami, innymi dziećmi podczas zabawy w obecności mamy.

 

Pozdrawiam,
Renata Trojan

Zobacz inne porady w tematyce: agresja, problemy z zachowaniem, przedszkole

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
Pomysły na słodką zabawę!

Pomysły na słodką zabawę!

Chcemy pokazać Wam, że możecie odczarować nudne podwieczorki, wykorzystując znany i lubiany przez wszystkich? budyń! Oto kilka sposobów na słodką zabawę z wykorzystaniem budyniowych słodkości!  

Festiwal na Czasie!

Zbliża się największa impreza promująca czytelnictwo. 10 miast, 10 miesięcy, 3 generacje! Sprawdźcie szczegóły...  

Nowinki

Nie bój sie ratować życia!

Nie bój sie ratować życia!

Zastanów się, co zrobisz, kiedy będziesz uczestnikiem wypadku na drodze. Czy będziesz potrafił pomóc? Pamiętaj, że pierwsze 5 minut...  
Fun with English – język angielski już w przedszkolu?

Fun with English – język angielski już w przedszkolu?

O konieczności doskonałej znajomości języka angielskiego dla potrzeb prywatnych oraz zawodowych nie trzeba dziś nikogo przekonywać, wspólnie...  
Jak wspierać naukę dzieci w domu?

Jak wspierać naukę dzieci w domu?

Po powrocie ze szkoły dzieci raczej nie myślą o nauce. Jak sprawić, by ten etap dnia nie kojarzył się dziecku ze żmudnym wykonywaniem obowiązków a był przyjemnością?  

Wideorecenzja na Czasie

Szkoła magicznych zwierząt

Zobaczcie koniecznie naszą recenzję książki "Szkoła magicznych zwierząt"! Ta szkoła skrywa tajemnicę!  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Odchudzamy dzieci1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019