Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Problem z agresją i adaptacją w przedszkolu

Dzień dobry,

mój synek ma 2 lata 7 miesięcy. Moim zdaniem bardzo dobrze się rozwija -
bardzo ładnie mówi pełnymi zdaniami, ma świetną pamięć. Przykładowo, gdy wybraliśmy się na spacer, mój synek w parku wskazał miejsce, gdzie w okresie wakacyjnym był z nami i dokładnie opisał co z nami w danym miejscu robił. Poza tym świetnie liczy do 10, ale jest bardzo nerwowy.
Mieszkamy z rodziną - w domu jest dwóch chłopców (w wieku 6 i 5 lat). Synek lubi bawić się z nimi, ale woli bawić się sam i komunikuje się z nimi poprzez krzyk. Chłopcy muszą robić to, co syn chce, bo inaczej płacze i krzyczy, zdarza się że jest agresywny.
Ulubioną zabawą syna jest układanie samochodów oraz innych rzeczy w jeden ciąg. Najgorsze, gdy ktoś to ruszy - wtedy syn wpada w szał.
Kolejny problem jest w tym, że syn dopiero cztery miesiące temu został odstawiony od piersi i jest bardzo do mnie przywiązany. Nie pozwala mi wyjść nawet na chwilę, a jak już wyjdę, tak żeby nie widział, to jak wracam ma straszny żal, ze poszłam.
Synek jest bardzo uczuciowy, dla niego jest tylko mama. Babcię i tatę odrzuca. Co 10 min. przychodzi mówić mi, że bardzo mnie kocha. W październiku zapisałam go do przedszkola - był tam jeden dzień. Nawet pani przedszkolanka powiedziała, że nie spotkała się jeszcze z taką histerią u dziecka - syn nie przestawał płakać na dłużej niż 5 min. Skończyło się na tym, że z płaczu zasnął.
Proszę o pomoc. Co mogę zrobić, by syn lepiej znosił przedszkole od września? Czy jego zachowania są normalne?

Karolina
Renata Trojan - Psychoterapeuta, specjalista terapii uzależnień, socjoterapeuta

Psychoterapeuta, specjalista terapii uzależnień, socjoterapeuta

Renata Trojan

Odpowiedź:

Witam Panią,

 

Pani synek jest bardzo dobrze rozwiniętym intelektualnie dzieckiem. Widać, że jest bardzo emocjonalnie związany z Panią i trudno mu rozstać się bez przeżywania utraty i lęku. W pewnych okresach rozwojowych jest to naturalne. Zachęcam do kontaktu osobistego z psychologiem dziecięcym, być może jest taka osoba w przedszkolu, do którego zapisała Pani syna. Warto porozmawiać o wszystkim, co Panią niepokoi. Psycholog pomoże rozstrzygnąć Pani wątpliwości i doradzi, jak postępować z synkiem, aby wspierać jego rozwój emocjonalny i społeczny. W przedszkolach organizowane są tzw. Dni Otwarte, w których uczestniczy dziecko wraz z mamą. Jest to dla niego bezpieczna sytuacja przebywania w nowym miejscu, oswajania się z wychowawczyniami, innymi dziećmi podczas zabawy w obecności mamy.

 

Pozdrawiam,
Renata Trojan

Zobacz inne porady w tematyce: agresja, problemy z zachowaniem, przedszkole

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Słoneczniki 2019

ZGŁOŚ INICJATYWĘ!

ZGŁOŚ INICJATYWĘ!

Po raz kolejny oddajemy głos Wam, Rodzicom, jako najlepszym ekspertom oceniającym inicjatywy, które odbyły się na przełomie lat 2018/2019.  

Temat na Czasie!

Boomerang to miejsce, w którym znajdziesz Twoje ulubione filmy rysunkowe, wideo i bezpłatne gry. Graj w gry ze swoimi ulubionymi postaciami z kanału Boomerang, takimi jak Scooby-Doo czy Tom i Jerry.  

Nowinki

Pierwsze badanie logopedyczne

Pierwsze badanie logopedyczne

Do gabinetu logopedycznego trafiają zarówno kilkumiesięczne dzieci, jak również pacjenci w wieku przedszkolnym, szkolnym oraz osoby dorosłe....  
Jak wychować kreatywne dziecko?

Jak wychować kreatywne dziecko?

Czasami ważniejszy, niż kolejne prestiżowe warsztaty jest wspólny czas. Zabierzmy dzieci na weekend pod namiot albo chociaż na piknik....  

W domu z dzieckiem

Oglądaj, baw się i śmiej1 Świat Baśnioboru1 Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019