a

Warszawa

Porady naszych Ekspertów

3-letnie dziecko: szał, agresja i histeria

Witam,

nasza córka Wiktoria urodziła się w 29 tygodniu ciąży. Nastąpiły wylewy 4 stopnia do obu komór mózgowych. Ma założona zastawkę otrzewna komorową (wodogłowie). Od samego początku uwidaczniało się napięcie mięśniowe. Obecnie nie chodzi i nie siedzi samodzielnie. Jest ciągle rehabilitowana. Już podczas rehabilitacji "walczyła" z terapeutami krzykiem, płaczem i wrzaskiem, a czasami gryzieniem. Apogeum nastąpiło jakiś miesiąc temu, kiedy np. nie chciałem dać czekoladki. Córka zaczęła najpierw płakać, potem nas bić i próbować gryźć. Pozostawiona samej sobie, zaczyna bić siebie i drapać oraz wkładać palce do buzi, aby spowodować wymioty. Ostatnio zaczęła też uderzać czołem w podłogę. Najgorsze jest to, że nie można w żaden sposób jej uspokoić: prośby, groźby, a nawet klaps nie skutkują. Czasami krzyczy, że chcę pobić tatę lub mamę. Ataki te potrafią trwać do 40 minut. Nie wiem czy są objawy neurologiczne czy psychologiczne? Do jakiego lekarza powinniśmy się najpierw
zgłosić?

Miłosz
mgr Magdalena Gaweł - psycholog kliniczny

mgr Magdalena Gaweł

psycholog kliniczny

Odpowiedź:

Szanowny Panie,


wcześniactwo i wodogłowie często współwystępują z  zaburzeniami emocjonalnymi, nadpobudliwością, problemami z koncentracją, a nawet zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Na podstawie opisu zachowań córki nie mogę oczywiście postawić diagnozy autyzmy, ale konsultacja psychologiczna wydaje mi się niezbędna. Ponieważ problem Państwa córeczki jest złożony, ważne by trafili Państwo do ośrodka, w którym istnieje interdyscyplinarny zespół lekarza (neurologa), psychologów i psychoterapeutów.


Z poważaniem,
Magdalena Gaweł

Zobacz inne porady w tematyce: agresja, histeria, problemy z zachowaniem

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
a

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)