Śląsk

Porady naszych Ekspertów

Napady agresji o 18-stomięsiecznej dziewczynki

Witam,
moja osiemnastomiesięczna córka ostatnio stała się bardzo agresywna. Od 2 tygodni obserwuje niepokojącą zmianę w jej zachowaniu - tzn. gdy coś chce to krzyczy dość głośno 'eeee'. Gdy nie zrozumiem o co jej chodzi wpada w złość i zaczyna bić, a nawet gryźć.

Nigdy wcześniej się tak nie zachowywała.

Mamy w domu 2 pieski i zauważyłam, że czasami moja córka podchodzi i zaczyna bić psa gdy ten idzie za nią. W naszym domu nigdy nie widziała żeby ktoś z domowników to robił. W dodatku biega z pokoju do pokoju nieraz z głośnym krzykiem lub z telefonem przy uchu i udaje, że rozmawia głośno się przy tym wykłócając.

Gdy "czyta" mi bajeczki też czasami głośno i szybko wymawia wymyślone słowa. Często mówi swoją paplaniną, choć zna ok 25 słów.

Czy to jest normalne u takiego dziecka ?
Kinga
mgr Magdalena Gaweł - psycholog kliniczny

mgr Magdalena Gaweł

psycholog kliniczny

Odpowiedź:

Szanowna Pani,

 

bardzo trudno stwierdzić czy zachowania córki wynikają z braku jasno formułowanych zasad zachowania (typu "nie wolno bić psów" czy "nie wolno
mnie gryźć") czy są związane z jakimiś zaburzeniami rozwojowymi.
Skuteczne wyeliminowanie zachowań agresywnych w dużej mierze zależy od konsekwentnego i spokojnego egzekwowania reguł przez rodziców. Dziecko musi wiedzieć co mu wolno, a czego nie, przy czym na tym etapie rozwoju nie musi Pani tłumaczyć córce dlaczego tak właśnie jest. Zawsze gdy jest podejrzenie, że powody zachowania mogą mieć znacznie poważniejsze przyczyny, warto skonsultować się z lekarzem lub poradnią psychologiczno-pedagogiczną.


Z poważaniem,
Magdalena Gaweł

Zobacz inne porady w tematyce: agresja, napady złości, zaburzenie rozwojowe

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)