a

Śląsk

Porady naszych Ekspertów

Agresja i złość u rocznego dziecka

Witamy,
Jesteśmy rodzicami prawie już rocznej Hani. Hania jest niezwykle żywiołową, głośną, radosną dziewczynką. W wielu sytuacjach w reakcji na napotkany bodziec występuje u niej złość. Córka bije, drapie, krzyczy, wygina się i płacze. Próbowaliśmy wielu sposobów na wyciszenie. Przede wszystkim przytrzymanie jej rączki, pokiwanie palcem, były próby stanowczego powiedzenia "nie wolno Haniu", a także przytulenia i kołysania. Próbowaliśmy zostawiać ją także na kilka chwil samą w łóżeczku do momentu wyciszenia. Widać, że nasza Hania będzie bardzo temperamentnym młodym człowiekiem, nie wyobrażamy sobie jednak co będzie kiedy podrośnie skoro już teraz nie możemy sobie poradzić z jej złością. Co robić, aby nasza Hanka nie wyrosła na sfrustrowaną dziewczynkę?

Karolina
mgr Katarzyna Osak - psycholog dziecięcy, terapeuta dzieci z autyzmem

mgr Katarzyna Osak

psycholog dziecięcy, terapeuta dzieci z autyzmem

Odpowiedź:

Witam,
Nie napisała Pani na jakie bodźce Hania tak reaguje. Nie mogę więc powiedzieć co 
może być powodem jej frustracji. Bez względu jednak na to proszę 
zachować spokój. Roczne dziecko nie kontroluje emocji. Dopiero się tego 
uczy. Kiedy Państwo widzicie taką reakcję córeczki nazwijcie emocje 
przeżywaną przez nią np.: "złościsz się, bo upadł ci miś ". Wskazana jest 
spokojna i akceptująca postawa. Po chwili można spróbować wyciszyć 
córeczkę propozycją miłej zabawy lub czymś ciekawym. Bez względu na 
temperament Hania będzie z każdym dniem uczyła się jak reagować na daną 
sytuację. Myślę, że problem będzie się zmniejszał, a nie zwiększał.

Pozdrawiam 

Katarzyna Osak
Zobacz inne porady w tematyce: agresja, złość, bicie, płacz, wychowanie, emocje

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
a

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)