Dla każdego z nas słowa „babcia” i „dziadek” znaczą coś innego, każdy z nas ma też z nimi związane inne wspomnienia. Dla jednych dziadkowie kojarzą się z wakacjami na wsi i najpyszniejszym ciastem na świecie, dla innych są wspomnieniem dalekich podróży i szalonych przygód lub też niesamowitych zabaw w domowym zaciszu, bądź niezapomnianych wspomnień ze wspólnej lektury. Dlaczego tak się dzieje?
Dziadkowie mają czas, cierpliwość, życiowe doświadczenie – czytaj, wiele ciekawych opowieści, którymi dzielą się ze swoimi wnukami. Babcie i dziadkowie gotują najpyszniej na świecie, wpadają na najlepsze pomysły na zabawy i co najważniejsze mają czas oraz chęci do spędzania czasu z wnukami. W zapracowanym świecie rodziców, pędzie po „więcej i szybciej” dzieci u dziadków mogą znaleźć rozumienie i wypełnienie emocjonalnej pustki. Dziadkowie to także strażnicy i przekaziciele mądrości pokoleń. To oni wprowadzają wnuczęta w świat tradycji, tłumaczą prawdy o świecie oraz pomagają zrozumieć i przystosować się do życia w otaczającej dzieci rzeczywistości. „Osaładzają” zmiany, dodają odwagi, pocieszają jeśli przydarzy się porażka.
Dziadkowie to zatem bardzo ważne postaci w życiu dzieci (a później dorosłych). Wiedzą o tym autorzy książek dla dzieci i od lat poświęcają tej tematyce wiele miejsca w swojej twórczości.
Analizując literackie przykłady relacji dziadków i wnucząt można wyróżnić cztery główne tematy. Pierwszy z nich to szalone przygody, jakie babcie, dziadkowie i dzieci wspólnie przeżywają. Drugi temat można określić jako „pomocna dłoń”. Może to być ciągłe wsparcie na przykład podczas problemów w szkole lub jednorazowa szalona akcja - łączy je jedno: dziadek lub babcia zawsze wiedzą co robić i spieszą z pomocą. Trzeci temat określić można „dziadkowie przyszywani”, ponieważ to nie więzy krwi decydują, czy nawiążemy z kimś nić porozumienia czy nie. W byciu czyimś dziadkiem, babcią czy wnuczkiem to czasem decyzja serca i potrzeba wspólnego istnienia odgrywają najważniejszą rolę. Ostatni czwarty temat, jest ważny, choć niezwykle smutny: przemijanie. Choć jest ono naturalnym elementem naszego życia, bardzo często chcielibyśmy, aby rozstanie z ukochaną osobą nigdy nas nie spotkało. Nierzadko pierwszy raz dzieci muszą zmierzyć się z przemijaniem i odchodzeniem, kiedy umiera babcia lub dziadek.
Poniżej przygotowaliśmy dla Was zestawienie najlepszych według nas książek o babciach i dziadkach, jakie można znaleźć na księgarskich półkach. Zapraszamy do czytania, najlepiej z babcią lub dziadkiem.