Warszawa

14 najpiękniejszych książek o babciach i dziadkach

14 najpiękniejszych książek o babciach i dziadkach

Dla każdego z nas słowa „babcia” i „dziadek” znaczą coś innego, każdy z nas ma też z nimi związane inne wspomnienia. Dla jednych dziadkowie kojarzą się z wakacjami na wsi i najpyszniejszym ciastem na świecie, dla innych są wspomnieniem dalekich podróży i szalonych przygód lub też niesamowitych zabaw w domowym zaciszu, bądź niezapomnianych wspomnień ze wspólnej lektury. Dlaczego tak się dzieje?  

 

Dziadkowie mają czas, cierpliwość, życiowe doświadczenie – czytaj, wiele ciekawych opowieści, którymi dzielą się ze swoimi wnukami. Babcie i dziadkowie gotują najpyszniej na świecie, wpadają na najlepsze pomysły na zabawy i co najważniejsze mają czas oraz chęci do spędzania czasu z wnukami. W zapracowanym świecie rodziców, pędzie po „więcej i szybciej” dzieci u dziadków mogą znaleźć rozumienie i wypełnienie emocjonalnej pustki. Dziadkowie to także strażnicy i przekaziciele mądrości pokoleń. To oni wprowadzają wnuczęta w świat tradycji, tłumaczą prawdy o świecie oraz pomagają zrozumieć i przystosować się do życia w otaczającej dzieci rzeczywistości. „Osaładzają” zmiany, dodają odwagi, pocieszają jeśli przydarzy się porażka.  


Dziadkowie to zatem bardzo ważne postaci w życiu dzieci (a później dorosłych). Wiedzą o tym autorzy książek dla dzieci i od lat poświęcają tej tematyce wiele miejsca w swojej twórczości.  

 

Analizując literackie przykłady relacji dziadków i wnucząt można wyróżnić cztery główne tematy. Pierwszy z nich to szalone przygody, jakie babcie, dziadkowie i dzieci wspólnie przeżywają. Drugi temat można określić jako „pomocna dłoń”. Może to być ciągłe wsparcie na przykład podczas problemów w szkole lub jednorazowa szalona akcja - łączy je jedno: dziadek lub babcia zawsze wiedzą co robić i spieszą z pomocą. Trzeci temat określić można „dziadkowie przyszywani”, ponieważ to nie więzy krwi decydują, czy nawiążemy z kimś nić porozumienia czy nie. W byciu czyimś dziadkiem, babcią czy wnuczkiem to czasem decyzja serca i potrzeba wspólnego istnienia odgrywają najważniejszą rolę. Ostatni czwarty temat, jest ważny, choć niezwykle smutny: przemijanie. Choć jest ono naturalnym elementem naszego życia, bardzo często chcielibyśmy, aby rozstanie z ukochaną osobą nigdy nas nie spotkało. Nierzadko pierwszy raz dzieci muszą zmierzyć się z przemijaniem i odchodzeniem, kiedy umiera babcia lub dziadek.  

 

Poniżej przygotowaliśmy dla Was zestawienie najlepszych według nas książek o babciach i dziadkach, jakie można znaleźć na księgarskich półkach. Zapraszamy do czytania, najlepiej z babcią lub dziadkiem.  

1/14
1/14
Babcia na jabłoni

Wiek: 6-8 lat

 

Andiemu brakuje babci - zazdrości swoim kolegom, którzy je mają i otrzymują od nich prezenty i mogą z nimi chodzić na karuzelę. Pragnienie babci jest tak silne, że Andi wymyśla sobie babcię - czemu na jabłoni? Ponieważ tam spędza dużo czasu w swoim ogrodzie. Z wymyśloną babcią chłopiec prowadzi autobus, pływa żaglowcami, łapie dzikie konie, chodzi do wesołego miasteczka, planuje wyprawę do Indii. Wymyślona babcia ma szalone pomysły, ale jest też bardzo mądra i dowcipna.  

 

Pewnego dnia do domu obok wprowadza się starsza pani - pani Finn. Chłopiec pomaga jej w codziennym funkcjonowaniu - pracach w domu oraz w zakupach. Ta znajomość zabiera Andiemu coraz więcej czasu - do tego stopnia, że brakuje mu go zwariowane zabawy z babcią na jabłoni. Andi wyznaje sąsiadce, że tak bardzo chce mieć babcię, dlatego sobie ją wyobraził. Pani Finn również wyznaje, że wyobraża sobie swoje wnuki, które mieszkają daleko od niej - w Kanadzie.

 

Kup teraz

2/14
2/14
Sklep z babciami

Wiek: 9-12 lat

 

Wojtek kończy trzecią klasę szkoły podstawowej. Marzy o wspaniałych wakacjach - wszak po nich czeka go zupełnie nowe szkolne, życie. Tymczasem jego zapracowani rodzice nie zaplanowali żadnych wakacyjnych wyjazdów - trzeba je spędzić w mieście. Wojtkowi brakuje pomysłu na aktywności i najzwyczajniej w świecie się nudzi. Zły na rodziców rzuca swoją ulubioną zabawkę - psa, któremu rozbija się guzikowy nos. Gdzie można kupić nos? W sklepie - w pasmanterii. Tak Wojtek trafia do miejsca prowadzonego przez trzy starsze panie.

To spotkanie zaowocuje przygodami, które pokażą, jak ważna jest łączność między najmłodszym i najstarszym pokoleniem.

 

Kup teraz 

3/14
3/14
Wypożyczalnia babć

Wiek: 3-5 lat

 

W tej książce wypożyczalnia książek zmienia się w wypożyczalnie babć. Do pani bibliotekarki przychodzi trzech chłopców: każdy ma inną prośbę i poszukuje innej babci. Prośby nie pozostają bez odpowiedzi. Po kilku dniach na chłopców czekają trzy panie - które niejako odpowiadają na ich potrzeby.  

 

Dzięki „wypożyczalni” mogą spełnić swoje marzenia i poczuć się mniej samotnymi. Babcie odbierają ze szkoły, czytają książki, ale najważniejsze - czerpią radość ze wspólnego przebywania.

 

4/14
4/14
Hej, przedziadku

Wiek: 3-5 lat

 

To książka napisana przez legendę światowej muzyki sir Paula McCartneya z zespołu „The Beatles”. Tytuł to przezwisko, jakie nadał autorowi jego wnuk. A sama fabuła oparta jest na doświadczeniach z zabaw z wnukami. Co zatem robi przedziadek? Ma magiczną busolę i pocztówki, dzięki którym podróżują w czasie i przestrzeni, a tym samym przeżywają szalone przygody.

 

Kup teraz

5/14
5/14

Wiek: 3-5 lat

 

Wzruszające, wierszowane opowieści wnuków: o babci opowiada wnuk, a dziadku wnuczka. Historie zaczynają się jeszcze przed przyjściem na świat, kiedy przyszła babcia i przyszły dziadek dowiadują się, że zostaną dziadkami. Następnie towarzyszy wnukom i dziadkom w ich wspólnej drodze: zabawach w księżniczki i rycerzy, nauce gry na pianinie, wspólnym spacerom po lesie, pracach w ogrodzie, smutkach i radościach życia. Czym się kończą? Pięknym wyznaniem, ze babcia i dziadek na zawsze pozostają w naszej pamięci.

 

Książki bardzo proste w swoim przekazie, mają niezwykłą moc. W prostej treści przekazują całą siłę miłości, wspierania się, czułości i takiego najzwyczajniejszego bycia razem. Nie znajdziecie w nich nadzwyczajnych przygód, lecz wspólne pieczenie ciasta. I ten zapach ciasta pieczonego z babcią jest pewnie dla tych, którzy to przeżyli najpiękniejszym zapachem na świecie. Takich wspomnień życzymy sami sobie nawzajem.


Seria „Rodzina” w której wyszły tytuły "Babcia" i "Dziadek" to książki nie tylko dla dzieci. Piękny, wierszowany tekst uzupełniony delikatnymi ilustracjami będzie idealnym prezentem zarówno dla dziecka – jako opowieść o poszczególnych członkach jego rodziny, jak i dla dorosłych – jako podziękowanie i przypomnienie o tym, że rodzina jest najważniejszą rzeczą na świecie.

 

Kup teraz - Babcia

Kup teraz - Dziadek

6/14
6/14
Chusta babci

Wiek: 6-8 lat 

 

Tytułowa chusta staje się symbolem porozumienia na wielu płaszczyznach. Pierwszym z nich jest porozumienie między babcią a wnukami. Kiedy babcia wraca ze szpitala i w domu panuje nerwowa atmosfera dwójka małych kuzynów nie może sobie znaleźć miejsca, a potrzebują trochę spokoju, aby przemyśleć co się dzieje wokół nich. Dzięki babci i jej chuście znajdują spokojne miejsce. I tu mamy kolejny poziom zrozumienia: dzięki babci, która wie, co w danej chwili potrzebują jej wnuki, mogą one poukładać sobie wszystko według własnych możliwości. Trzeci poziom zrozumienia przychodzi, kiedy babcia po kilku dniach umiera. Ale dzięki miejscu jakie stworzyła dla wnuków za życia (spokojny czas pod jej chusta) radzą sobie z jej śmiercią.

 

Książki o tak trudnych tematach jak śmierć wymagają dużej wrażliwości i specjalnego języka. „Chusta babci” ma jedno i drugie.

 

Kup teraz

7/14
7/14
Szatan i spółka. Dalsze przygody szatana z siódmej klasy

Wiek: 7-12 lat

 

Czy znacie przygody Adama Cisowskiego - czyli szatana z siódmej klasy z powieści Kornela Makuszyńskiego. W powieści Konrada T. Lewandowskiego prawnuk Adama i jego imiennik rzuca wyzwanie groźnej korporacji. Czekają ich niebezpieczne wyprawy do ogromnego budynku z wieloma, czasem zapomnianymi piętrami oraz walka, równie niebezpieczna, w sieci. W chwilach kryzysu zwraca się z prośbą do swojego pradziadka, a ten niezrażony wszelkimi niebezpieczeństwami rusza z pomocą. Dzięki wsparciu, cała operacja ma szczęśliwe zakończenie.

 

Kup teraz

8/14
8/14
Czarownica piętro niżej

Wiek: 7-12 lat

 

Majka wcale nie chce jechać do ciabci - czyli ciotecznej praprapraprababci, która mieszka w Szczecinie w starej kamienicy z małym, czarno-białym telewizorem. Zapowiadają się najnudniejsze wakacje w życiu Mai. Tymczasem przed dziewczynką wielka przygoda i odkrywanie rodzinnej tajemnicy. Ciabcia jest tu opiekunką i przewodniczką, która w odpowiedniej chwili wskaże drogę czy wyciągnie z tarapatów.

 

Kup teraz

 

9/14
9/14
Niezłe ziółko

Wiek: 6-8 lat

 

Tematyka babć i dziadków niestety nierozerwalnie łączy się z odchodzeniem. Piękna i potrzebna obecność dziadków w życiu wnuków to czasem także ich brak, czas odejścia, a tym samym konieczności zmierzenia z pustką, jaką po sobie zostawiają. Eryk - bohater książki „Niezłe ziółko” miał w babci niezwykłe oparcie. Wniosła do jego życia zapach ziół oraz niezwykle bogatą wiedzę o faunie i florze. Dzięki jej mądrym radom mógł uczyć się jak pokonać własne lęki. Po jej śmierci Eryk (ale także jego rodzice) muszę radzić sobie sami. Jednak mądrość babci pomaga im również kiedy jej nie ma.

 

Kup teraz

10/14
10/14
Cudowna wyspa dziadka

Wiek: 3-5 lat

 

W tej książce ani razu nie pojawiają się słowa: „choroba”, „śmierć”, „odchodzenie”, ale nie mamy wątpliwości, że ta pięknie ilustrowana publikacja opowiada o tym opowiada. Wnuczek żegna się ze swoim ukochanym dziadkiem, który zostaje na wyspie. Tam już zawsze będzie odpoczywał i nic go nie będzie bolało, a czas będzie spędzał ze swoimi przyjaciółmi. Dziadek jednak nigdy nie odejdzie na zawsze, bo… zawsze będzie obecny w pamięci wnuczka.

 

Kup teraz

11/14
11/14
Lato u babci

Wiek: 3-5 lat

 

Czasem potrzeba aż groźnego wydarzenia, żeby wyrwać się ze swojej codziennej egzystencji i dostrzec drugą osobą. Noi spędza wakacje u babci, ale okropnie się nudzi, bo babcie jest bardzo zapracowana. Pewnego dnia Noi wymyka się i samodzielnie rusza na wyprawę. Wszystko komplikuje się, kiedy nadciąga sztorm i chłopiec potrzebuje pomocy. Na ratunek przybywa oczywiście babcia. Dzięki tej dramatycznej sytuacji, Noi docenia pracę babci, a ona z kolei dostrzega, że do tej pory jej wnuk się nudził. Tak rodzi się niezwykle cenna międzypokoleniowa przyjaźń.

 

Kup teraz

12/14
12/14
Czy umiesz gwizdać Joanno?

Wiek: 6-8 lat

 

Ta książka łączy w sobie dwa wielkie tematy wiążące się z dziadkami: pragnienie posiadania dziadka oraz odchodzenie. Bertil bardzo chce mieć dziadka, z którym będzie mógł spędzać czas, tak jak się powinno robić to z dziadkiem. Jego przyjaciel, wie, gdzie takiego można znaleźć. Razem idą więc do domu starców. Choć ta opowieść nie ma pozytywnego zakończenia, bo Bertil i dziadek będą musieli się rozstać, to niezwykłym szczęściem było ich spotkanie oraz czas, jaki spędzili razem.

 

Kup teraz

13/14
13/14
Franciszka

Wiek: 10-14 lat

 

To powieść, która porusza wiele ważnych wątków. Jednym z nich jest relacja między Franciszką (wnuczką) a Ewą (babcią). Ten duet, wbrew opisywanemu chociażby w prezentowanych w tym zestawieniu książkach nie miał jeszcze szans, aby się nawiązać i zbudować relacje. Dopiero choroba mamy Franciszki zmusza je do wspólnego życia. Babcia nie chce pełnić roli stereotypowej (czytaj ciepłej, czekającej z ciastem babci), a Franciszka wcale nie zamierza być wnuczką jak z obrazka (czytaj pomagającą babci w jej codziennych obowiązkach i z radością słuchającą rad starszego pokolenia). Ta relacja, choć trudna, bo każda z bohaterek niesie ze sobą bagaż trudnych doświadczeń, pokazuje prawdziwe i głębokie oblicze więzi międzypokoleniowych. Ewa i Franciszka dojrzewają do swoich ról, wspierając się wzajemnie.

 

Kup teraz

14/14
14/14
Mój dziadek był drzewem czereśniowym

Wiek: 7-9 lat

 

Nie będziemy Wam tłumaczyć, dlaczego dziadek był drzewem czereśniowym. Tę przyjemność zostawimy Wam, abyście sami mogli odkryć piękno tej książki. Napiszemy tylko, że „Mój dziadek był drzewem czereśniowym” to książka, która pomoże radzić sobie ze stratą bliskiej osoby.  

 

Książka opowiada o głębokie relacji wnuczka z dziadkiem, ale też o tym, jak sobie radzić, gdy dziadka nie będzie obok nas. Treść krok po kroku przygotowuje nas do radości wspólnego bycia razem, ale także jak szczepionka da nam odpowiedź, jak sobie radzić, gdy zabraknie osoby, która je dawała.

 

Kup teraz

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć