Warszawa

20 najpiękniejszych książek o miłości na Walentynki i nie tylko

20 najpiękniejszych książek o miłości na Walentynki i nie tylko

Można zaryzykować stwierdzenie, że prawie wszystkie książki są o miłości. Każda (dobra!) książka, (a tylko takie warto czytać) niesie z sobą ładunek emocjonalny, a miłość jest najpotężniejszym uczuciem. To ona stoi u początków wielu arcyciekawych historii. To miłość pchała rycerzy w łapy groźnych smoków. To miłość każe rodzicom za wszelką cenę chronić swoje dzieci. I jeszcze raz: to miłości dyktowała najczulsze słowa, jakie szeptali sobie zakochani. Miłość jest niczym powietrze, otacza nas i „przenika” każdego dnia. Ale jak o niej mówić językiem dzieci? Czy da się opisać to potężne i wszechogarniające uczucie, tak by zrozumiały to kilkulatki?  

 

Z okazji nadchodzącego święta zakochanych postanowiliśmy zebrać kilkanaście książek o miłości, dzieląc je na kilka (czasem nieoczywistych) kategorii. Znajdziecie wśród nich książki tłumaczące co to jest miłość, przedstawiające ten temat najmłodszym odbiorcom, opowieści słodkie i „bez lukru”. Wszystkie łączy jedno - warto je przeczytać.  

 


 

 

 

1/20
1/20
Co to jest miłość?

 

Uczucia, co to takiego

Oscar Brenifier

 • wyd. Zakamarki
 • wiek odbiorców: 6-9 lat  

 

Najtrudniej odpowiedzieć na najprostsze pytania. To o to, czym jest miłość może się wydać dzieciom i rodzicom najtrudniejsze. Bo jak wyjaśnić miłość, która czasem jest tak oczywista, jednocześnie tak ważna, jak powietrze? Książka oparta na serii prostych pytań i odpowiedzi wyjaśnia zawiłe zagadnienia filozoficzne.  

 

Zobacz gdzie kupić >

 

2/20
2/20
Co to jest Miłość?

 

Miłość

Astrid Desbordes

 • wyd. Entliczek
 • wiek odbiorców: 3-6 lat  

 

Dzieci zadają pytania i choć odpowiedzi z pozoru wydają się proste, to kiedy je usłyszymy, czujemy, że proste: „tak”, „oczywiście”, „zawsze” nie wystarczą. Bo jak wyjaśnić, czy będziemy kochać dziecko do końca życia. Po takim pytaniu mama z książki Astrid Desbordes przedstawia codzienne sytuacje, które pięknie wyrażają jej bezwarunkowe rodzicielskie uczucie.  

 

Zobacz gdzie kupić >

3/20
3/20
Co to jest Miłość?

 

Czy muszę się zakochać, czyli po co komu miłość

Romek Pawlak,

 • wyd. Mac Edukacja,
 • wiek odbiorców: 6-8 lat

 

Kolejna książka z serii, która przedstawia wielkie rzeczy w prostych słowach. Tym razem bohater książki - Bartek nie może zrozumieć dlaczego jego siostra szaleje z miłości. Wcale mu się nie podoba jak się ona teraz zachowuje: płacze i obraża się o każdą drobną rzecz. To zniechęciło Bartka do „miłości”, bo nie rozumiał takiego zachowania i sam nie chciał się tak czuć. Wszystko zmieniło się jednak, kiedy odkrył jak bardzo kocha Czakiego - wiernego psiego towarzysza. „Czy muszę się zakochać…” pokazuje, że miłość niejedno ma imię i każdy z nas kogoś kocha.  

 

Zobacz gdzie kupić >

 

4/20
4/20
O miłości dla najmłodszych

 

O wilku, który chciał się zakochać

Orianne Lallemand,

 • wyd. Adamada,
 • wiek obiorców: 3-6 lat  

 

Wilk nie chce być sam, wszędzie otaczają go zakochane pary, więc i on postanawia znaleźć wilczycę swojego życia. Po wysłuchaniu dobrych rad wiernych przyjaciół rusza szukać miłości. Szybko okazuje się jednak, że podpowiedzi znajomych, choć dobre, nie sprawdzają się w jego przypadku. Wniosek jest prosty: miłość najczęściej przychodzi niespodziewanie i nie patrzy na to, jak wyglądamy, ale kim jesteśmy (w środku).  

 

Zobacz gdzie kupić >

5/20
5/20
O miłości dla najmłodszych

 

Kocha, lubi, szanuje

Grzegorz Kasdepke 

 • wyd. Nasza Księgarnia
 • wiek odbiorców: 3-6 lat

 

Styl Grzegorza Kasdepke jest jedyny i niepowtarzalny: nikt w tak bezpośredni, ale też mądry i wciągający sposób nie potrafi pisać dla dzieci. W „Kocha, lubi, szanuje” w siedmiu opowiadaniach znajdziemy opowieść o tym, czym jest miłość, nienawiść, pogarda, strach, smutek, poczucie winy i szczęście. Pani Miłka i przedszkolaki, jak nikt, wprowadzą nas w zawiłości miłości. Sprawią, że się uśmiechniemy, ale i z uwagą rozważymy to, co czytamy. Sprawdzicie sami, kto się w kim zakochał i co z tego wynikło? 

 

Zobacz gdzie kupić >

6/20
6/20
O miłości dla najmłodszych

Nie trzeba słów

Armando Quintero,

 • Wydawnictwo Tako,
 • wiek odbiorców: 3-6 lat  

 

To oczywiste, że książki to krainy słów: opisują, wyjaśniają, tłumaczą… Ale czy trzeba mówić, aby powiedzieć, jak bardzo się kogoś kocha. Bohaterkami tej książki są zwierzęta (dorośli i potomstwo), które komunikują się między sobą. Każdy z nas wie, że psy szczekają, koty miauczą, ale co robią żyrafy? One się przytulają. „Nie trzeba słów” to zatem oszczędna opowieść o sile przytulania i o tym, jak wiele może wyrazić jeden gest.  

 

Zobacz gdzie kupić >

7/20
7/20
O miłości dla najmłodszych

 

Uśmiech dla Żabki

Przemysław Wecheterowicz 

 • wyd. Ezop 
 • wiek odbiorców: 2-6 lat  

 

Mama żabki poszła do pracy, a jej córka została sama w domu. Dzień jakich wiele, jednak serce rodzica czuje, że jego dziecko jest smutne. Tylko jak pogodzić obowiązek i matczyną miłość? Można prosić leśne zwierzęta o pomoc i przesłać smutnemu dziecku uśmiech. Prosta opowieść o sile matczynej intuicji oraz sile miłości. Bo dzięki miłości mała żabka wie, że nigdy nie jest sama.  

 

Zobacz gdzie kupić >

8/20
8/20
O miłości dla najmłodszych

 

W moim sercu

Jo Witek

 • wyd. Mamania 
 • wiek odbiorców: 0-3 lata  

 

Z sercem kojarzymy najczęściej uczucie miłości, jednak w naszym sercu mieszka ich przecież wiele. Prosta książeczka z okienkiem w środku pozwala odkryć, jak wiele potrafimy odczuwać. Warto przy okazji zrozumieć, że nie można dzielić emocji na „dobre i złe”, a na pożądane i niepożądane, czyli takie, które chcemy odczuwać częściej lub takie, które chcemy czuć rzadziej. Pamiętajmy jednak, że wszystkie są nam bardzo potrzebne.  

 

Zobacz gdzie kupić >

9/20
9/20
Słodkie opowieści

 

Tajemnica miłości

Martin Widmark

 • wyd. Zakamarki
 • wiek odbiorców: 6-9 lat  

 

Książki o przygodach Lassego i Mai autorstwa Martina Widmarka są znane na całym świecie. To wciągające opowieści, w których para przyjaciół rozwiązuje zagadki. Tym razem w Valleby odbywa się festiwal miłości. Na rynku odbywa się konkurs tańca, a mieszkańcu na każdym kroku okazują sobie wyrazy sympatii: przesyłają sobie całusy i przytulają się. Nagle gasną światła i… znikają pieniądze ze zbiórki dla biednych dzieci. Książki Widmarka, choć wprowadzają element niepokoju, są jak słodkie cukierki, zawsze dobrze się kończą: wygrywa sprawiedliwość i (oczywiście!) miłość!

 

Zobacz gdzie kupić >

10/20
10/20
Ważne ?bez lukru?

Na zawsze Milena

Per Nilsson

 • wyd. Zakamarki
 • wiek odbiorców: 6-9 lat  

 

Milena i Dawid są parą, ale pewnego dnia dziewczyna przestaje się odzywać do swojego chłopka. Unika go, a Dawid zastanawia się, dlaczego? Co się dzieje, że początkowe uczucia miłości, przywiązania oraz chęć bycia razem, zamieniają się w niechęć. Tak jak u jego rodziców, którzy się rozwiedli. „Na zawsze Milena” to opowieść o problemach między dwojgiem ludzi - niezależnie w jakim wieku, a także o sile rozmowy, które potrafi zdziałać cuda.  

 

Zobacz gdzie kupić >

11/20
11/20
Ważne ?bez lukru?

 

O słodkiej królewnie i pięknym księciu

Roksana Jędrzejewska-Wróbel

 • wyd. Media Rodzina
 • wiek odbiorców: 3-5 lat


Ta opowieść zaczyna się tam, gdzie kończą się baśnie o pięknych księżniczkach i dzielnych rycerzach. Po tym jak ucichnie weselna muzyka, a królestwa zostaną podzielone zaczyna się normalne życie. Czyli codzienne troski i smutki, uaktywniają się wady oraz kompleksy, a także codzienna nuda. Czy królewnie i księciu uda się przezwyciężyć te problemy? Czy miłość zwycięży? Nie ma w tej propozycji jednoznacznej odpowiedzi, bo czytelnicy mogą wybrać jedno z trzech zakończeń: bardziej optymistyczne, mniej optymistyczne oraz… napisać swoje własne, bo życie bywa przecież bardzo zaskakujące.  

 

Zobacz gdzie kupić >

12/20
12/20
Ważne ?bez lukru?

 

Mój cień

Melanie Rutten

 • wyd. Wytwórnia
 • wiek odbiorców: 5-9 lat  

 

Pewnego dnia Jeleń spotyka na swojej drodze Króliczka i od tego dnia już nic nie jest takie samo. Żyją razem, jak ojciec i syn. Lecz Króliczek pragnie przygód, poznawania świata. Ta książka opowiada o złożonych relacjach między rodzicami, a dziećmi. Bo choć mama czy tata bardzo kochają swoje pociechy i chcą dla nich jak najlepiej, czasem trudno się im pogodzić z tym, że dzieci wybierają inną drogę. Piękna, poetycka książka, o tym, że w rodzinie nie tylko rodzice wychowują dzieci, ale też dzieci wpływają na rodziców.  

 

Zobacz gdzie kupić >

13/20
13/20
Trudna miłość

 

Sezon na zielone kasztany

Barbara Kosmowska

 • wyd. Nasza Księgarnia
 • wiek odbiorców: 6-10 lat


„Sezon…”to zbiór opowiadań, w których pojawiają się ci sami bohaterowie, ale za każdym razem narracja prowadzona jest z innej perspektywy. Nic tu nie jest cukierkowe, a tym bardziej proste. Każda historia to trud codzienności i zmaganie się problemami. Jest rozwód rodziców, którzy podzielili już swoje życie na pół, tylko jakoś córki nie da się podzielić. Jest przeprowadzka i samotność w nowym miejscu. Jest miłość do rodzeństwa, które jest małe i wymaga opieki rodziców lub jest chore i konieczna jest jeszcze większa troska. Choć poruszane w książce Kosmowskiej tematy nie są łatwe, autorce udało się przedstawić je w bardzo przystępny sposób.  

 

Zobacz gdzie kupić >

14/20
14/20
Trudna miłość

Maria i ja

Miguel Gallardo

 • wyd. Egmont
 • wiek odbiorców: 7-13 lat 

 

„Maria i ja” to zapis kilku dni, jakie ojciec spędza ze swoją córką w wakacyjnym kurorcie. Nic w tej opowieści nie jest jednak typowe czy przewidywalne, ponieważ Maria jest osobą autystyczną. Ojciec i córka porozumiewają się za pomocą rysunków, co stanowi dla nich alternatywny sposób komunikacji. To książka o miłości pomimo ogromnych trudności, jakie niesie życie oraz prośba o zrozumienie przez innych, z jakimi trudnościami muszą mierzyć się rodziny z autystycznymi dziećmi.

 

Zobacz gdzie kupić >

15/20
15/20

 

Pisklak

Zuzanna Orlińska

 • wyd. Nasza Księgarnia
 • wiek odbiorców: 10-14 lat


To opowieść o Klarze, którą życie wystawia na ciężką próbę. Wyczekiwany i ukochany brat rodzi się ciężko chory, więc zrozpaczeni rodzice poświęcają mu każdą chwilę. Dodatkowo do ruin niedaleko domu Klary wprowadzają się dwaj chłopcy opuszczeni (?) przez swoich opiekunów. Wszystko komplikuje również tlące się w sercu dziewczynki zauroczenie, które zdaje się przysłaniać wszystko inne.  

„Pisklak” opowiada o wielu wymiarach miłości, o dorastaniu do tego uczucia, jak i do odpowiedzialności, ale przede wszystkim przedstawia, oczami dziecka, jak trudno pokonać przeciwności losu.  

 

Zobacz gdzie kupić >

16/20
16/20

Jeż 

Katarzyna Kotowska

 • wyd. Media Rodzina,
 • dla rodziców

 

Obecna na naszych półkach od lat książka Katarzyny Kotowskiej, to opowieść o rodzicach, którzy adoptowali dziecko. Nie przedstawia jednak tego procesu w jasnych barwach. Dziecko adopcyjne jest niczym „jeż”: nastroszone i broniące się przed nieznanym. Tylko dzięki cierpliwości i dużej dawce miłości, wszystko może zakończyć się szczęśliwie.  

 

Zobacz gdzie kupić >

17/20
17/20
Dla starszych/na poważnie

 

Dziewczyna mistrza gry

Krystyna Siesicka

 • wyd. Siedmiogród
 • wiek odbiorców: 12-15 lat  

 

Choć ta opowieść ma już 20 lat uważamy, że należy ją tu wspomnieć, ponieważ jej autorka w niezwykły sposób połączyła świat fantasy oraz świat realny, świat gier RPG oraz rodzące się uczucia. Powieść wciąga niczym gra i odkrywa przed czytelnikami czym jest pierwsza prawdziwa miłość: z całą paletą barw, ale i wielkim uczuciem.  

 

Zobacz gdzie kupić >

18/20
18/20
Dla starszych/na poważnie

 

Weronika i zombie

Marcin Szczygielski

 • Instytut Wydawniczy Latarnik
 • wiek odbiorców: 10-14 lat 

 

Tytułowi bohaterowie to dziewczynka, która po rozwodzie rodziców przeprowadziła się razem z mamą do nowego miasta oraz starszy, schorowany, utykający mężczyzna (stąd przezwisko „Zombie”).  

 

Każde z nich mierzy się ze swoją historią. Dziewczynka z ulubienicy w starej klasie, w nowym środowisku stała się ofiarą prześladowania, a mama zatopiona w nowej pracy nie widziała problemów córki. Z kolei starszy pan żył samotnie przygnieciony smutną przeszłością i chorobą. Jak ta dwójka mogła sobie pomóc? Mogła i to w wyjątkowy sposób, bo taka historia zrodzić się mogła tylko w głowie Marcina Szczygielskiego, który po raz kolejny udowodnił, iż najtrudniejsze sytuacje może rozwiązać bliskość, rozmowa i odrobina empatii.  

 

Zobacz gdzie kupić >

19/20
19/20
O miłości trochę inaczej

A niech to gęś kopnie

Marta Guśniowska

 • wyd. Tashka
 • wiek odbiorców: 5-8 lat  

 

Tej książki nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu, choć nie jest ona typową książką o miłości. Opowiada historię pewnej gęsi, która straciła radość życia oraz głodnego lisa, który chciał zjeść kolację. Co połączyło tę dwójkę? Szalona podróż do wilka, który z pewnością będzie miał ochotę, by gęś schrupać - o czym ona, powiedzmy to, szczerze marzy. Czy do ostatecznej uczty dojdzie? Uspokoimy Was - nie. Gęś nie wyląduje w żołądku wilka. Za to odnajdzie szczęście.... Jak to możliwe? Nie wiemy. Stwierdzić za to możemy, że autorka, Marta Guśniowska przesuwa wszelkie ograniczenia bawiąc do łez i ucząc najpiękniejszych prawd.  


Zobacz gdzie kupić >

20/20
20/20
O miłości trochę inaczej

Kto pocieszy Maciupka

Tove Jansson

 • wyd. Nasza Księgarnia
 • wiek odbiorców: 3-5 lat  

 

Maciupek jest małym trollem. Jest też bardzo lękliwy i samotny. Z powodu tej samotności bardzo cierpi i chce poznać przyjaciół. Pewnego dnia postanawia ruszyć w świat i znaleźć kogoś kto będzie mu bliski. Z daleka obserwuje innych, jak świetnie spędzają czas w swoim towarzystwie. Chciałby do nich dołączyć, ale strach go paraliżuje. Wszystko zmienia się, kiedy Maciupek odkrywa, że jest na świecie ktoś kto boi się jeszcze bardziej niż on.

 

Maciupek rusza na pomoc Drobince. Potem wszystko toczy się jak powinno w dobrej baśni. Maciupek nie jest już wystraszony, ale z determinacją broni Drobinki przed Buką. Wszystko zaś kończy się: „żyli długo i szczęśliwie”.  

 

Zobacz gdzie kupić >

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć