Warszawa

Uczucia, co to takiego?

Uczucia, co to takiego?

od 7 do 10 lat
ISBN: 978-83-7776-029-1
tagi: filozofia  uczucia 

Dzieci często zadają pytania mające naturę pytań filozoficznych. Dlaczego ludzie umierają? Dlaczego muszę słuchać rodziców? Dlaczego na świecie są wojny? Wobec takich pytań dorośli niejednokrotnie czują się bezradni. Nie wiedzą, w jaki sposób rozmawiać z dziećmi na trudne tematy, co im odpowiadać. Bo też czy istnieją jednoznaczne odpowiedzi?


Seria DZIECI FILOZOFUJĄ skonstruowana jest w formie rozmowy dzieci i dorosłych. Wykorzystując naturalną prostotę dziecięcych pytań i odpowiedzi, książki te otwierają drzwi do odwiecznych filozoficznych problemów, takich jak znaczenie życia, etyka, emocje, tożsamość czy świadomość.


Każdy tom zawiera sześć ważnych pytań. Każde pytanie prowadzi do sześciu możliwych odpowiedzi, których mogłoby udzielić dziecko. Z kolei każda odpowiedź prowadzi do kilku nowych pytań, które w jakiś sposób podważają wcześniejszą odpowiedź. A wszystko to w odniesieniu do codziennego życia dziecka.


Charakterystyczne ilustracje oparte na koncepcji żartu rysunkowego pomagają spojrzeć na omawiany problem w sposób humorystyczny, delikatny, poetycki czy nawet nieco wywrotowy – wszak myślenie to świetna zabawa!


Pytania w tomie UCZUCIA, CO TO TAKIEGO?:

  • Skąd wiesz, że rodzice cię kochają?
  • Czy jesteś zazdrosny o swoich braci i siostry?
  • Dlaczego kłócisz się z tymi, których kochasz?
  • Czy dobrze jest być zakochanym?
  • Czy lepiej jest być samemu, czy z przyjaciółmi?
  • Czy boisz się wypowiadać przed całą klasą?


"Ledwo oczy otworzą, już zaczynają pytać: kto, z kim, kiedy, dlaczego. Czmychamy przed tymi małymi i ich wielkimi pytaniami, odwracamy się plecami, krojąc chleb, strojąc radio. Bierzemy nogi za pas, bo są pytania, na które nie mamy jasnych, czysto brzmiących, pewnych odpowiedzi. A przecież umiejętność przyjmowania pytań jest podstawowym rzemiosłem każdego rodzica. Oscar Brenifier jest mistrzem pytań bez odpowiedzi. Podrzuca nam pytania z lekkością i inteligencją jak pingpongowe piłeczki".

Agnieszka Wolny-Hamkało

 

18 x 23,5 cm
półtwarda oprawa
96 stron

Kup teraz

Recenzje książki (Uczucia, co to takiego?)

Recenzja rodzica
Kto pyta - wie więcej

Jeśli ktoś oczekuje odpowiedzi wprost, chociażby na tytułowe pytanie z okładki – niech do tej książki nie zagląda. Jeśli natomiast zdecyduje się nie tyle na odczytanie, co na odkrywanie – z przyjemnością pozwoli działać kolejnym stronom, rozdziałom i zadawać będzie sobie (i dzieciom) dalsze pytania...
Zagłębiając się w tę książkę, doświadczyłam tego, że już samo postawienie pytania, nawet w przypadku pozornie oczywistego stwierdzenia, pokazuje, jak różne mogą być punkty widzenia, płaszczyzny spostrzegania. Już samo postawienie pytania pobudza do aktywności. Czasem nawet samo zapytanie daje odpowiedź. Mam taką refleksję, że właściwie nic oczywiste nie jest, może dlatego dzieci co chwila pytają? Może dlatego nie widać końca ich wątpliwości i nic nie jest w stanie zaspokoić ich ciekawości?
Tu nie ma dobrych ani złych odpowiedzi. Tu nie ma niepotrzebnych pytań. Książka może stać się inspiracją, podpowiedzią do rozmów z dzieckiem, w tym na trudne tematy, ale tak, by pobudzać je do myślenia, wyrażania siebie, poddawania w wątpliwość. Książka swą budową przypomina trochę segregator z odpowiednimi zakładkami, umożliwiającymi sprawne poruszanie się po niej. Owe zakładki to: dowody miłości ("skąd wiesz, że rodzice cię kochają?"), zazdrość, konflikt, miłość, przyjaźń, nieśmiałość. Tematy ważne i trudne dla osoby w każdym wieku.
Każda wypowiedź jest zilustrowana w sposób inteligentny, dowcipny i trafny. O rysunkach muszę powiedzieć właściwie "tylko" tak: genialne!
Uczmy nasze dzieci myśleć, zachęcajmy do stawiania pytań i odpowiadania na nie po swojemu. Po prostu rozmawiajmy, w tym książka może świetnie pomóc. Nie bójmy się, że czasem sami nie znamy odpowiedzi. Być może dziecko ją zna i trzeba tylko z niego spróbować ją wydobyć...


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Warto zobaczyć