Warszawa

Weronika i zombie
PATRONAT CzasDzieci.pl

Weronika i zombie

Wyd.: Instytut Wydawniczy Latarnik im. Zygmunta Kałużyńskiego
od 12 do 14 lat
ISBN: 978-83-63841-45-4

Weronika niedługo kończy czternaście lat. Nic nie układa się jej tak jak powinno. Miała pójść do gimnazjum, jednak wciąż musi uczyć się w podstawówce – w dodatku w innym mieście. Miała z mamą zacząć nowe, wspaniałe życie w Warszawie – spotykają ją tam wyłącznie przykrości i niepowodzenia. Z nikim nie udało jej się zaprzyjaźnić, nikt jej tu nie lubi, w dodatku wpakowała się w potężne tarapaty, o których nikomu nie może opowiedzieć. Ale zaraz… Może jest jednak ktoś, komu mogłaby się zwierzyć? Ktoś, kogo nikt nigdy nie posądziłby o to, że mógłby stać się materiałem na przyjaciela dla trzynastolatki? Ktoś równie samotny jak ona – i podobnie jak ona – bezradny?

Niespodziewana znajomość stanie się dla Weroniki ekspresową podróżą do dorosłego życia, podczas której czeka ją wiele niebezpiecznych zakrętów i niejedno wstrząsające doświadczenie. 

Kup teraz

Recenzje książki (Weronika i zombie)

Recenzja bibliotekarza
Wygodnie i niewygodnie dla nastolatków

Marcin Szczygielski wbija w fotel, a Weronika – jak sama zapewne by to ujęła – WYMIATA! Jestem pod wielkim wrażeniem wyobraźni autora oraz jego subtelności i wrażliwości. „Weronika i zombie” to książka, która nie powinna się udać! Bo jakim cudem do młodych czytelników ma trafić powieść o przyjaźni zbuntowanej nastolatki i schorowanego starszego pana? Na pierwszy rzut oka nie mają ze sobą nic wspólnego… Na drugi rzut oka nadal nic ich nie łączy. A jednak! Ich wzajemne relacje stworzyły podwaliny fascynującej opowieści o… No właśnie, o czym? Szczygielski porusza w swojej książce całkiem sporo wygodnych i niewygodnych tematów, z których na pierwszy plan (moim skromnym zdaniem) wysuwa się idea, że życie to ciąg zdarzeń przyczynowo-skutkowych, a wszystkie nasze czyny mają przewidywalne/nieprzewidywalne, dobre/złe, miłe dla nas/nieprzyjemne konsekwencje.


Ale zacznijmy od początku. Kim jest Weronika? To prawie 14-letnia dziewczyna, której nie wszystko układa się tak, jak sobie wyobraziła. Jest rozgadana (żeby nie powiedzieć „pyskata”), ma zdanie na każdy temat, a do tego z przymrużeniem oka podchodzi do swoich obowiązków. Przeprowadzka do dużego miasta, która miała być nowym startem, okazała się ciągiem rozczarowań. Do trudnej sytuacji w szkole dołączyła skomplikowana sytuacja rodzinna i voilà – mamy obraz zbuntowanej i nieszczęśliwej nastolatki. Brzmi jak standardowa powieść dla młodzieży? Do czasu. W życie dziewczyny wkracza Jan – niedołężny staruszek, który wywraca wszystko do góry nogami. A może właśnie pomaga Weronice je uporządkować i ułożyć? Jedno jest pewne – ich znajomość pomaga dziewczynie dorastać. Ewoluuje, potrafi zastanowić się nad swoimi czynami oraz ich następstwem. Zaczyna rozumieć, że nic nie dzieje się bez przyczyny. I to jest wystarczający wstęp, który powinien zachęcić do lektury, nie zdradzając zbytnio fabuły.


Dla niezdecydowanych dodam tylko, że autor porusza w swojej książce kilka ważnych problemów społecznych i etycznych, z którymi powinni zmierzyć się nie tylko młodzi czytelnicy, lecz również dorośli. A na deser podrzucę informację o pięknej polszczyźnie, która charakteryzuje Marcina Szczygielskiego oraz błyskotliwym i inteligentnym humorze. Szczerze zachęcam do lektury tej niesamowitej i poruszającej powieści.

 


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Warto zobaczyć