Strefa rodzica » Artykuły » Jak ustanowić opiekę naprzemienną nad dzieckiem?

Jak ustanowić opiekę naprzemienną nad dzieckiem?powiększ

Jak ustanowić opiekę naprzemienną nad dzieckiem?

Opieka naprzemienna jest systemem wykonywania władzy rodzicielskiej, w której rodzice dzielą się czasem spędzanym z dzieckiem i związanymi z nim obowiązkami po połowie. W Polsce, w przeciwieństwie do krajów skandynawskich i Stanów Zjednoczonych, system opieki naprzemiennej nie  jest rozwiązaniem stosowanym standardowo.

 

Dwa tygodnie u mamy, dwa tygodnie u taty


Niemal zawsze w przypadku rozstania rodziców opiekę nad dzieckiem wykonuje jeden rodzic, zaś drugi z rodziców ma prawo do spędzania z dzieckiem czasu w ściśle określonych terminach (tzw. kontakty). Regułą jest również, że rodzic ograniczony w czasie spędzanym z dzieckiem jest również ograniczony w wykonywaniu władzy rodzicielskiej do określonych obowiązków i uprawnień. System opieki naprzemiennej opiera się na zupełnie odmiennych założeniach – pomimo rozstania rodzice wykonują władzę rodzicielską wspólnie, dzielą się obowiązkami i czasem spędzanym z dzieckiem. System opieki naprzemiennej może przybrać następujące formy:
1. dziecko spędza tydzień u jednego z rodziców, następnie tydzień u drugiego z rodziców;
2. dziecko spędza dwa tygodnie/15 dni u jednego z rodziców, następnie dwa tygodnie/15 dni u drugiego z rodziców;
3. dziecko mieszka w tym samym miejscu, zaś rodzice zmieniają się w opiece nad nim w ustalonych odstępach czasu.


Trzeci ze wspomnianych sposób ze względów praktycznych w Polsce zdarza się stosunkowo najrzadziej.

 

Opieka naprzemienna na mocy ugody


System opieki naprzemiennej co do zasady nie jest uregulowany w żadnych przepisach polskiego Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, ale też żaden z przepisów nie zakazuje stosowania takiej metody wykonywania władzy rodzicielskiej. Z tego względu – o ile trudno jest ustanowić system opieki naprzemiennej na mocy rozstrzygnięcia sądu – nic nie stoi na przeszkodzie, aby rodzice we własnym zakresie ustalili zasady wykonywania opieki naprzemiennej. Porozumienie warto zawrzeć w formie pisemnej albo w formie aktu notarialnego, przy czym rodzice mogą zwrócić się do sądu rodzinnego ze zgodnym wnioskiem o wydanie właściwego postanowienia. W porozumieniu warto uregulować następujące kwestie:

  • miejsce pobytu dziecka i terminy sprawowania opieki nad nim;
  • terminy opieki w przypadku świąt i wakacji;
  • sposób podejmowania decyzji w sprawach dotyczących dziecka;
  • sposób finansowania potrzeb dziecka i metody podejmowania decyzji w sprawach finansowych;
  • wysokość uiszczanych alimentów (mimo dzielenia opieki nad dzieckiem po 1/2 rodzice nadal mogą ustalić rentę alimentacyjną należną od rodzica na rzecz dziecka, zwłaszcza, jeśli możliwości finansowe drugiego z rodziców są ograniczone).

 

Gdy rodzic nie zgadza się na opiekę naprzemienną


Jeśli opieka naprzemienna jest propozycją tylko jednego z rodziców, zaś drugi rodzic chce wykonywać władzę rodzicielską w tradycyjny dla Polski sposób (powierzenie wykonywania władzy rodzicielskiej jednemu rodzicowi i ograniczenie władzy rodzicielskiej drugiego z rodziców plus uregulowanie kontaktów), uzyskanie orzeczenia o opiece naprzemiennej może stanowić nie lada wyzwanie. Kodeks rodzinny i opiekuńczy określa sposoby wykonywania władzy rodzicielskiej w przypadku rodziców żyjących oddzielenie i jak do tej pory opieka naprzemienna nie znalazła się w kodeksowym katalogu.


Co istotne jednakże, sąd w każdej sprawie orzeka indywidualnie i w swoim rozstrzygnięciu opiera się zazwyczaj na opinii biegłych psychologów. Jeśli biegli, po przeprowadzeniu wyczerpującego badania psychologicznego zarówno rodziców, jak i dziecka stwierdzą, że z punktu widzenia dobra dziecka opieka naprzemienna będzie najlepszym rozwiązaniem i wydana w sprawie opinia nie zostanie skutecznie zakwestionowana przez żadną ze stron, wówczas najprawdopodobniej sąd wyda postanowienie zawierające takie właśnie rozstrzygnięcie. Biegli wydają opinie o potrzebie stosowania opieki naprzemiennej wówczas, gdy dziecko jest na tyle zżyte z obojgiem rodziców, że separacja od któregoś z nich i zamiana dotychczas spędzanego czasu na standardowo regulowane kontakty byłaby dla dziecka zbyt ciężkim doświadczeniem.


Jeśli ustanowienie opieki naprzemiennej nie jest możliwe, warto spróbować maksymalnie rozszerzyć kontakty z dzieckiem. Kontakty nie muszą mieć formy tylko dwóch weekendów w ciągu miesiąca – być może możliwe będzie wyegzekwowanie kontaktów znacznie szerszych, które w praktyce będą zbliżone do systemu opieki naprzemiennej.

 

Czasem system opieki naprzemiennej może się nie sprawdzić


Krytycy systemu opieki naprzemiennej zarzucają temu rozwiązaniu przede wszystkim zagrożenie dla poczucia stabilizacji dziecka. W takim systemie dziecko nie ma zazwyczaj jednego miejsca zamieszkania i jest zmuszone do ciągłych przeprowadzek pomiędzy miejscami zamieszkania rodziców. Jednocześnie, system opieki naprzemiennej wymaga znakomitej współpracy pomiędzy rodzicami, dużej elastyczności i wzajemnego zrozumienia. W przypadku byłych partnerów, obarczonych bagażem doświadczeń z nieudanego związku, nie zawsze udaje się to osiągnąć. Może się również okazać, iż mimo początkowych założeń i planów wykonywanie władzy rodzicielskiej nie jest możliwe – rodzice nie dogadują się, dziecko jest niezadowolone i zmęczone przeprowadzkami. W takich sytuacjach konieczna jest zmiana systemu.


Każdy z rodziców dziecka może w dowolnym momencie złożyć do sądu rodzinnego wniosek o zmianę sposobu uregulowania władzy rodzicielskiej. Wniosek podlega opłacie w wysokości 40,00 zł i jest rozpoznawany po przeprowadzeniu postępowania dowodowego (przesłuchania rodziców i świadków, dowody z dokumentów, opinia biegłych psychologów, wyjątkowo również wysłuchanie samego dziecka).


Nie powinno ulegać żadnej wątpliwości, iż obowiązkiem rodziców jest możliwie jak najlepsze zadbanie o interesy dziecka i jego dobra. Opieka naprzemienna, wykonywana prawidłowo i z zaangażowaniem, może być idealnym rozwiązaniem dla wszystkich członków rodziny.

Marta Milan

Marta Milan

Adwokat
Z wykształcenia prawnik, absolwentka UAM w Poznaniu. Obecnie prowadzi portal www.legalhero.pl, w ramach którego zajmuje się udzielaniem porad prawnych i przygotowywaniem projektów dokumentów prawnych w przystępnych cenach.

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: 10 największych lęków najmłodszych więcej » x
Zobacz » Artykuły
10 największych lęków najmłodszych

10 największych lęków najmłodszych

Najmłodsi wykazują wiele lęków, dlatego trudno jest czasem przekonać je do tego, że przy nas nic im nie grozi. Dzisiaj przedstawimy wam cenne wskazówki jak pomóc dziecku wyzbyć się jego największych lęków. więcej »
Czy kolejność urodzenia ma wpływ na osobowość dziecka?

Czy kolejność urodzenia ma wpływ na osobowość dziecka?

Jak kolejność urodzenia kształtuje charakter dziecka? Czy istnieją różnice pomiędzy jedynakami, najstarszymi a najmłodszymi dziećmi? Czy ma to wpływ na osobowość? więcej »
Poznajemy świat z Biblioteczką Montessori! Kolejne tytuły już dostępne!

Poznajemy świat z Biblioteczką Montessori! Kolejne tytuły już dostępne!

Wydawnictwo Egmont po raz kolejny wychodzi naprzeciw potrzebom nauczycieli, rodziców, a przede wszystkim dzieci, tworząc trwałe i piękne materiały edukacyjne. Są one stworzone zgodnie z zasadami pedagogiki Marii Montessori, dzięki którym dzieci mogą rozwijać swoje zainteresowania, pasje i zasób słownictwa, a także poszerzać wiedzę o świecie. więcej »
Europa w Polsce

Europa w Polsce

O Centrum Edukacji Artystycznej Muzylek Moni słyszeliśmy już niejednokrotnie - nie tylko ze względu na mnogość inicjatyw, jakie podejmują, ale także z racji tego, że są nasi - z Krakowa. więcej »
Witaminy dla dzieci - które są rozpuszczalne w wodzie, a które w tłuszczach?

Witaminy dla dzieci - które są rozpuszczalne w wodzie, a które w tłuszczach?

Rozwój dzieci przebiega w zawrotnym tempie! W związku z tym, potrzebne są im odpowiednie witaminy, które wesprą nie tylko codzienne funkcjonowanie, lecz także procesy zachodzące w dojrzewającym organizmie. Stąd też warto zaczerpnąć chociaż odrobinę wiedzy - które witaminy są szczególnie ważne i jakie znaczenie ma fakt, że niektóre z nich rozpuszczają się w wodzie, a inne w tłuszczach? więcej »
Obchody Światowego Dnia Mleka

Obchody Światowego Dnia Mleka

8 czerwca 2019 r. odbyły się obchody Światowego Dnia Mleka, którego inicjatorami były Centrum Tradycji Mleczarstwa-Muzeum Mleka w Grajewie i Miasto Grajewo. więcej »
Moda xxl - przygotuj się na lato!

Moda xxl - przygotuj się na lato!

Lato zbliża się wielkimi krokami, dlatego to ostatni dzwonek, by uzupełnić letnią garderobę. Nawet sukienki, spódnice, szorty, topy i koszulki przydadzą się każdej kobiecie bez względu na wiek i tuszę. więcej »
Historyjki o tym, jak Polacy wybrali wolność

Historyjki o tym, jak Polacy wybrali wolność

Historyjki o tym, jak Polacy wybrali wolność to trzecia książka z serii, której bohaterami są dwa sympatyczne zwierzątka - Historyjka i Historyjek, narysowane przez legendarnego Bohdana Butenkę. więcej »
20 zalet posiadania rodzeństwa

20 zalet posiadania rodzeństwa

Ten kto ma brata lub siostrę dobrze wie, że posiadanie rodzeństwa jest niezwykle piękne i cenne. Wspólne dorastanie, przygody, uczenie się od siebie nawzajem i to, że jeden na drugiego zawsze może liczyć czyni taką relację jedyną w swoim rodzaju. więcej »
Po co dziecku pluszowy miś?

Po co dziecku pluszowy miś?

Okazuje się, że niepozorna miłość do pluszowych misiów przynosi wiele profitów dla rozwoju dzieci. Przytulanie ich, zabieranie ze sobą podczas podróżowania czy nawet rozmawianie z ulubioną maskotką ma spory wpływ na to jak będą się rozwijać. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Po co dziecku pluszowy miś?

Po co dziecku pluszowy miś?

Okazuje się, że niepozorna miłość do pluszowych misiów przynosi wiele profitów dla rozwoju dzieci.  

Lato!

Gdzie nad wodę?

Gdzie nad wodę?

Uff... ale upał! Trochę wody dla ochłody? Sprawdźcie gdzie! Warszawskie i podwarszawskie plaże.  
20 zalet posiadania rodzeństwa

20 zalet posiadania rodzeństwa

Wspólne dorastanie, przygody, uczenie się od siebie nawzajem i to, że jeden na drugiego zawsze może liczyć czyni taką relację jedyną w swoim rodzaju.  
Czy kolejność urodzenia ma wpływ na osobowość dziecka?

Czy kolejność urodzenia ma wpływ na osobowość dziecka?

Jak kolejność urodzenia kształtuje charakter dziecka? Czy istnieją różnice pomiędzy jedynakami, najstarszymi a najmłodszymi dziećmi? Czy ma to wpływ na osobowość?  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019