Lato definitywnie za nami. Skończyły się długie letnie wieczory i beztroskie wakacyjne wyprawy. Czas wrócić do obowiązków i przygotować się na nadchodzącą jesień, ale... zostaną z nami książkowe owoce lata, które z dumą przed Wami prezentujemy :)
Agata Królak
wyd. Dwie Siostry
Umiejętność nazwania własnych emocji jest jedną z kluczowych w naszym życiu. Ujmując sprawę prosto można powiedzieć, że jeśli wiemy, jak się czujemy, to żyje nam się łatwiej. Słuchania samego siebie i rozpoznawania własnych emocji trzeba się nauczyć, tak jak chodzenia czy jedzenie nożem i widelcem. Naukę najlepiej rozpocząć od najmłodszych lat.
Bardzo pomocna będzie tu nowa książka Agaty Królak pt. "Czujemisie". To już trzecia taka publikacja po "Różmisiach" i "Robimisiach". Twarde strony nadają się do małych rączek młodych czytelników, wytrzymają także niejedną czytelniczą przygodę. Ciemne postaci misiów odcinają się od jasnego tła i przyciągają wzrok. Czytajmy z dziećmi "Czujemisie", a poczujecie jak wartościowa jest to książka.
Susan Martineau, Vicky Barker
wyd. Smart Books
Kiedy słyszymy słowo "tajemnica" odruchowo schylamy głowę i nadstawiamy uszu. Zaraz dowiemy się czegoś wyjątkowego i ta wiedza nie może nas ominąć. A co, jeśli mamy książkę, dzięki której rozwikłamy wiele tajemnic? Skorzystajmy z niej i czytajmy ją z wypiekami na twarzy :) Dzięki wydawnictwu Smart Books dowiemy się czy istnieją stwory nazywane Wielkimi Stopami, czy Ziemię odwiedzili kosmici i czy da się podróżować w czasie. Zachęcamy do lektury, bo choć tematy mogą wydawać się nieco śmieszne, to autorzy przedstawili wszystko w bardzo racjonalny i rzeczowy sposób.
Gunilla Bergstrom
wyd. Zakamarki
Choć jest to już kolejna publikacja opowiadająca o przygodach Alberta, za każdym razem zachwycają nas proste i jasne ilustracje oraz niezwykła treść. Tym razem są to rozważania o czasie, a dokładniej o tym, że wszystko ma swój czas i nie należy się spieszyć, bo łatwo można popełnić błąd. Polecamy do czytania małym i dużym. Na tak wartościowe książki zawsze warto znaleźć czas.
Joseph Jacobs
wyd. Dwie Siostry
Któż z nas nie zna baśni braci Grimm, Hansa Christiana Andersena czy Charles'a Perraulta? Ale czy znamy baśnie angielskie? Czy odnajdziemy w nich znane wątki lub odkryjemy zupełnie niespotykane opowieści? Teraz możemy się o tym przekonać czytając nową publikację wydawnictwa Dwie Siostry. Całość uzupełniają grafiki Bogdana Zielenieca, który stworzył między innymi ilustracje do powieści o Ani z Zielonego Wzgórza.
Zapraszamy do świata Jasia i łodygi fasoli, Kuby i jego ojca czy głupca, który kupował rozum. Jakie życiowe przesłania niosą te opowieści? Przekonajcie się sami, bo baśnie zawsze warto czytać.
wyd. Egmont
Dzieci są najlepszymi obserwatorami otaczającego ich świata. Dlaczego? Bo posiadają ogromne pokłady ciekawości, energii i chęci do nauki. Chłoną świat wszystkimi zmysłami, a wszystko, czego doświadczają, buduje ich późniejszą osobowość. Celem pedagogiki Montessori jest zapewnienie dziecku optymalnego rozwoju poprzez stworzenie otoczenia, w którym może samodzielnie wybierać aktywność, działać, doświadczać, bawić się i uczyć...
Wydawnictwo Egmont przygotowało serię materiałów, które z pewnością mogą pomóc rodzicom i nauczycielom, a przede wszystkim dzieciom w zaspokojeniu potrzeby doświadczania i poznawania świata.
Terry Deary
wyd. Egmont
Miłośnicy historii nie mogą przejść obok tej informacji obojętnie! Do rąk czytelników ponownie trafia kultowa seria "Strrraszna Historia". Nie znajdziecie w niej nudnych spisów dat i imion władców, ale wartką, bezpośrednią narrację przeplataną komiksowymi rysunkami. Historia, jaką poznamy dzięki tym publikacjom pełna jest krwawych podbojów i okrutnych opisów walk czy rytuałów. Zdecydowanie nie jest to lektura dla osób wrażliwych. Jeśli jednak zdecydujecie się je przeczytać, zdobędziecie wiedzę, która na zawsze zmieni Wasze myślenie o dziejach świata. Polecamy miłośnikom historii ponieważ sprawi im wiele przyjemności oraz tym, dla których wcześniej zgłębianie tajemnic przeszłości nie sprawiało przyjemności - jesteśmy pewni, że zmienią zdanie i staną się fanami niewiarygodnych Inków oraz nieznośnych Wikingów.
Sprawdź się w QUIZACH o Strrrasznej Historii!
Artur Andrus
wyd. Nasza Księgarnia
Bajki lubi każde dziecko, bo dzięki bajkom można przenieść się w niezwykły świat, w którym wszystko jest możliwe. W świecie bajek Artura Andrusa pojawiły się na przykład rzodkiewkowe królestwa, w których z rzodkiewki jest król, królowa a nawet tort (!), a dzieci potrafią czarować i leczyć bolące zęby dentystów. Autorowi poza wciągającą małych czytelników fabułą udało się zawrzeć w "Bzdurkach..." wiele szczegółów, które zaciekawią dorosłego czytelnika, a odnoszą się na przykład do współczesnej sytuacji społecznej. Polecamy do wspólnego czytania, bo bardzo lubimy takie opowieści, które jednocześnie bawią dzieci i dorosłych!
Agnieszka Mielech
wyd. Wilga
Trening dobrej organizacji czasu wyznacza dziecku pewne ramy, dzięki którym mały człowiek uczy się odpowiedzialności. Wie, że ta i ta pora to czas na naukę. Inna – na swobodną zabawę. Dzięki temu w szkole nie rozprasza się, myśląc o grze komputerowej, ponieważ wie, że i na nią przyjdzie czas. A w dorosłości nauka dobrej organizacji czasu bardzo procentuje – na przykład na studiach czy w pracy.
Ten niezwykły planer autorstwa Agnieszki Mielech, twórczyni bestsellerowej serii „Emi i Tajny Klub Superdziewczyn”, pozwoli dziecku samodzielnie dysponować swoim czasem! I to w naprawdę atrakcyjny sposób! W SIEDMIU KROKACH SUPERDZIEWCZYNY DO SUPERORGANIZACJI autorka podpowiada, jak znaleźć więcej czasu na zabawę, relaks i, oczywiście, czytanie.
Marta Altés
wyd. Tako
Ta książka nas po prostu urzekła! Nie chcemy Wam psuć zabawy czytania, więc napiszemy tylko, że jej bohaterami są chłopiec i jego mama. Chłopiec, jak to dziecko ma głowę pełną szalonych pomysłów: maluje po ścianach, moczy misie w wodzie. On to nazywa sztuką, a jego mama, cóż... patrzy na świat nieco inaczej. Czy uda im się dogadać? Czy jego mama już nie będzie zła? I czy jej syn zostanie wielkim artystą ? Tego nie wiemy, ale zachęcamy was do czytania. "Jestem artystą" to tylko 32 strony, czyli jakieś 3 minuty czytania. Ale gwarantujemy, że uśmiech po skończonej lekturze na Waszej twarzy zostanie na dłużej. A kto wie, może i Wy odkryjecie w sobie artystę?
Marzena Sowa, Sylvian Savoia
wyd. Egmont
Dla współczesnych dzieci lata 80 są tak odległe jak prehistoria. Rzeczywistość bloków, kolejek, zapisów na zakupy zupełnie nie przystaje do ich doświadczenia życiowego. Jest to jednak część życia ich rodziców. Dzięki wspólnej lekturze możliwe stanie się międzypokoleniowe porozumienie. "Marzi" w doskonały sposób odtwarza czas wielkich zmian w Polskiej historii. Nie ma jednak w tej opowieści wielkiej polityki czy nadmiernego patosu. Jest codzienne życie, z jego radościami i smutkami. To sprawia, że przedstawiona w niej historia staje się nam tak bliska, prawie namacalna.
Polecamy dzieciom, bo warto wiedzieć jak kiedyś było. Rodzicom, by zobaczyli czym różni się ich dzieciństwo od dzieciństwa współczesnych dzieci.
Katarzyna Dowbor, Marcin Kozioł
wyd. Pruszyński i S-ka
Czy zwierzęta potrafią... stroić miny? A może nawet robią to lepiej niż ludzie? Weźmy - na przykład - konie ze Stajni Pod Tęczą... Słyszeliśmy, że te czworonogi stanęły w konkursie na najgłupszą i najzabawniejszą minę! I, by wypaść jak najlepiej, do strojenia min używały uszu i ogona! Czy zwyciężyły?
Tego i wielu innych rzeczy dowiecie się z wyjątkowej książki Katarzyny Dowbor i Marcina Kozioła pt. "Wojna na miny". To już trzeci tom przygód zabawnych zwierzaków mieszkających w Stajni Pod Tęczą. Tym razem autorzy książki poruszają ważny temat, jakim są emocje, i zapraszają do swojej opowieści niezwykłych gości. Jesteście ciekawi, kto to taki? Możemy zdradzić tylko tyle, że goście ci noszą suknie i dobrze znają się na modzie, mimo że... wcale nie są ludźmi!
Małgorzata Ceremuga
wyd. ZNAK
To prawdziwa gratka dla miłośników metody Montessori oraz dla tych, którzy trochę o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą, „czym to się je”. Dlaczego wychowanie bez kar i nagród jest możliwe? Czy małe dzieci potrafią zachować ciszę? I kto powiedział, że maluchy nie lubią się uczyć?
Obawiacie się, że to zwykłe zadania, które znajdziecie w pierwszej lepszej kolorowance? Nic bardziej mylnego! Ćwiczenia są naprawdę ciekawe i bardzo kreatywne. Przykład? Szukanie szorstkich i gładkich przedmiotów w domu i dopasowywanie ich do specjalnego „koszyka”. Albo: składanie origami. Albo: zgadywanka, czym się różni kura od góry, a kot od kosza? Nuda nie ma szans!
Paul Bright, Jeanne Sibley , Willis Jeanne, Kate Saunders
wyd. ZNAK
Któż z nas nie kocha Kubusia Puchatka i jego przyjaciół? Nam zawsze robiło się smutno, kiedy trzeba było skończyć czytanie i rozstać się z bohaterami Stumilowego Lasu. Teraz, dzięki czwórce pisarzy, znów możemy tam powrócić, ponieważ stworzyli oni nowe opowiadania o Kubusiu, Krzysiu, Sowie, Kłapouchym.... Co ważne, uważnie wczytali się oni w oryginał i dzięki temu znów możemy poczuć się tak, jakbyśmy sięgali po dzieło Alan Alexander Milne. Znów drobne nieporozumienia wpędzają wszystkich bohaterów w stan niepokoju, bo cóż się stanie, jeśli spotka się smoka (?), ale jak zawsze wszystko kończy się dobrze, czyli zjawia się Krzyś i tłumaczy, że nie nadciąga żadne niebezpieczeństwo.
Polecamy małym i dużym czytelnikom, bo między domem Puchatka, ponurym zakątkiem Kłapouchego, a domkiem sowy, każdy znajdzie swoje miejsce.
Sprawdźcie nasze zestawienia nowości z ostatnich miesięcy - może coś przypadnie Wam do gustu ;)
Zapraszamy do subskrypcji naszego kanału na YouTube!
Znajdziecie tam m.in. wideorecenzje książek, inspiracje oraz nasze programy o książce dziecięcej!