Strefa rodzica » Artykuły » Książki na Czasie - Kwiecień

Książki na Czasie - Kwiecień

Wielu z Was odpoczywa pewnie teraz i korzysta z uroków majowego weekendu. Mamy nadzieję, że w Waszych planach jest także miejsce na dobre książki. Piękna tegoroczna wiosna obfituje nie tylko w wielobarwne kwiaty, ale też i piękne publikacje dla dzieci!

 

Specjalnie dla Was przejrzeliśmy kwietniowe nowości i przygotowaliśmy małe zestawienie! 

 

Wszystkie nowości kwietnia znajdziecie w:

DZIALE KSIĄŻKI - czasdzieci.pl/ksiazki

 

 

NOWOŚCI:  

 

ART. Innymi słowy. Niezwykłe słowa z różnych stron świata 

Yee-Lum Mak, wyd. EGMONT

 

 

Innymi słowy - w podtytule czytamy, że to niezwykłe słowa z różnych stron świata. Okazuje się, że w każdym języku są słowa wyjątkowe, oznaczające coś szczególnego dla danej społeczności, to słowa których nie da się łatwo przetłumaczyć. Anglicy na przykład mają ogromnie dużo określeń na pogodę. Nic dziwnego. Bywa ona u nich naprawdę kapryśna. Za pomocą słów można lepiej poznać różne zakątki świata. Polecamy.

 


 

ART. Alpha, Bravo, Charlie. O kodach na morzu

Sara Gillingham

 

Alpha Bravo Charlie to książka o kodach na morzu. Czy wiecie jak na morzu powiedzieć "Mam na statku niebezpieczne ładunki?". Poznajcie znaczenie flag sygnałowych, alfabet Morse'a oraz semafor a będziecie mogli nadawać sygnały nie tylko na morzu ale też szyfrować wiadomości do kolegi z drugiego końca sali lekcyjnej lub z sąsiedniego bloku.

 

Pomoże Wam w tym zeszyt ćwiczeń.

 

 


 

ART. Zwariowany dzień. Trzydzieści zagwozdek

Walter Benjamin

 

 

Zwariowany dzień - to perełka nie tylko ze względu na fantastyczne ilustracje, ale dlatego że autorem tej niezwykłej opowieści jest słynny filozof Walter Benjamin. Postanowił zrobić nie lada psikusa i sprawdzić Waszą czujność. Celowo ukrył w tekście 15 błędów i postawił 15 trudnych pytań. Wytężcie umysły i podejmijcie wyzwanie! To nie lada zagwozdka i świetna zabawa.

 

 

 


 

Biblia. Opowiedziana i objaśniona

Jean Michel, wyd. Papilon

 

 

To najbardziej znana księga na świecie. Teoretycznie biblijne historie zna prawie każdy, ale czy… wiecie, gdzie znajdują się biblijne krainy i jak wygląda drzewo genealogiczne Jezusa? W tej Biblii znajdziecie mapy i dokładnie wyjaśnienia, gdzie znajdowały się (i znajdują) biblijne góry czy jeziora. Wszystko przedstawione na przejrzystych planszach, tabelach czy rysunkach. Do tego na marginesach umieszczono krótkie ciekawostki, a dole stron oś czasu. Dzięki temu łatwo zorientujecie się, w której części biblijnej historii jesteście.

 

Całość uzupełniają proste, ale kolorowe ilustracje.

Warto ją mieć na swojej półce.

 

 


 

Włącz DEMOkrację

Robert Biedroń, wyd. Znak

 

 

Zasady demokracji przedstawione z wykorzystaniem gry planszowej. Najważniejszą stawką w tej rozgrywce jest oczywiście władza. Każdy z nas (obywateli) ma w niej swój głos, czyli swój pionek. Zasady gry opierają się na wolności, równości i poszanowaniu prawa, jako gracze walczymy (poza władzą) o państwo i społeczeństwo obywatelskie. Wydaje się skomplikowane? Tylko na pozór.

 

Ta książka to nie zastaw suchych prawd, ale wciągająca gra! Podejmując decyzję zdobywasz punkty lub je tracisz. Idziesz dalej lub stoisz w miejscu. Do tego znajdziesz w niej ciekawostki na temat państwa i historii państwowości.

 

Do czytania, do grania, do przerobienia. Bo przyszłość naszego państwa jest w rękach naszych dzieci.

 

 


 

Księga pytań

Pablo Neruda, Isidro Ferrer; wyd. Tako

 

 

Pytania ułożone w wiersze. Na które sami musimy udzielić sobie odpowiedzi. Filozoficzna, zastanawiająca. Każdej serii/wierszowi pytań towarzyszy czarno-biała ilustracja.

 

Pytania napisał laureat Nagrody Nobla - Pablo Naruda - wybitni chilijski poeta. Ilustracje to dzieło Isidro Ferrera - artysty wizualnego, projektanta graficznego i jednego z ważniejszych twórców plakatu oraz ilustracji w Hiszpanii.

 

Pytania zawarte w „Księdze pytań” nie czekają na odpowiedź. Prawdopobnie nigdy jej nie znajdziemy. Te pytania są po to, by je zadawać i się nad nimi zastanawiać.

 


 

Teatr z Lassem i Mają 

Martin Widmark, wyd. Zakamarki

 

 

Przygody Lassego i Mai przeniesione na deski teatrów. Gotowe do wystawienia, czyli rozpisane z podziałem na role. Wstępem są praktyczne wskazówki o przygotowaniu spektaklu, czyli wyjaśnienie zadań reżysera, kostiumografa, scenografa i suflera.

 

Opisano czym są rekwizyty, jaką rolę gra światło i kurtyna. Książka ta przenosi historie rezolutnych przyjaciół w zupełnie nowy wymiar - sceny i teatralnego spotkania. Do użytku szkolnego i domowego. Jest dla każdego: stali fani Lassego i Mai będą mogli spotkać się z nimi na zupełnie nowej płaszczyźnie, nowi czytelnicy czy widzowie teatralnego przedstawienia będą mogli zauroczyć się opowieściami, które pokochało już tysiące dzieci na całym świecie.

 

 


 

Kajtek i Tosia

Jujja Wieslander, Tomas Wieslander, wyd. Zakamarki

 

 

Pierwsze wrażenie: bardzo wygodna w trzymaniu, dobrze trzyma się w dłoni, w twardej oprawie, z miękkimi kartkami. Jest to książka idealna do czytania przed senem dzieciom i razem z dziećmi. Nie tylko ze względu na cechy zewnętrzne, ale też charakter opowieści w niej przedstawionych.

 

Historie te napisane są krótkimi, prostymi zadaniami. To opowieści Kajtka, który każdego dnia, przed zaśnięciem, opowiada swojemu misiowi, co robił przez cały dzień.Przedstawione są proste czynnościach takie jak bieganie, siedzenie na leżakach, jeżdżenie na rowerze, jedzenie jajecznicy, czyli wszystko to, co Kajtek robi ze swoją przyjaciółką Tosią.

 

Należy tu zatem podkreślić jeszcze jedną ważną rzecz: w tych opowieściach ważne jest to, że dzieci wszystko robią razem.

 


 

Po prostu misja 

Maz Evans, wyd. Wydawnictwo Literackie

 

 

Kontynuacja przebojowej „Kto wypuścił bogów”. Kawał dobrej literatury, bo książka liczy aż 398 stron! Główny bohater zmaga się z wieloma problemami w szkole i w domu, ale to nic w porównaniu z brakiem przyjaciół i koniecznością opieki na ciężko chorą mamą i lękiem o to, jak będzie wyglądała jego przyszłość. Wydawać by się mogło, że taka liczba tematów wystarczy już na dobrą powieść, ale autorka dodała jeszcze greckich bogów i brytyjską rodzinę królewską.

 

Należy zaznaczyć, że nie znajdziecie w niej uwspółcześnionej wersji mitologii. To mitologia, która wtargnęła w normalne życie. Bogowie robią jajko w koszulce na śniadanie i pozbawieni boskiej mocy, jako zwykli śmiertelnicy, zmierzą się z codziennością.

 

„Po prostu misja” przedznaczona jest dla dla nieco starszych dzieci (tak od 12 roku życia), co podkreśla język książki. Dobra do czytania, do śmiechu, do zabawy oraz poważnych przemyśleń. Czytanie tej powieści to balansowanie na granicy zadumy i humoru. I jednego nie ma w niej na pewno, ta książka nie jest nudna!

 


 

Pan Trąba i wynalazki

Ziemowit Adamski, wyd. Media Rodzina

 

 

Rymowana bajeczka o przygodach szalonego wynalazcy, który tworzy niewidzialny most, leci na słońce i spotyka kosmitów. Wiersze zapisane krótkimi wersami, uzupełnione są całostronicowymi, słodkimi, ciepłymi (można by rzec „cukierkowymi”) ilustracjami.

 

Przedstawionych w tych bajkach humor odpowiadana potrzebom dzieci: wszystko może się zdarzyć, wszystko łączy się ze wszystkim, ale nic nie dzieje się strasznego: upadający z wysoka tłuką sobie tylko pupy, ludzi płynących rwącą rzeką całych i zdrowych ratują marynarze, od machania boli pacha, a nie ręka. Wiersze to taki troszkę świat na opak, świat zabawny, ale bezpieczny.

 

 


 

Afera nie z tej ziemi

Anna Onichimowska, wyd. Ezop

 

 

Skoro afera to zaczyna się niezwykle, bo od groźby więzienia dla Hani Papierek. Już tłumaczymy dlaczego? A było to tak, że Hania z panną Helenką poszły do supermarketu. Hania chciała batonika, ale kiedy pani Helenka się nie zgodziła (bo batoniki niszczą zęby) to Hania schowała batonik do kieszeni.

 

Książka porusza temat kradzieży, drobnej, niepozornej, wydaje się, że mało szkodliwej. Jednak każda kradzież to kradzież i nie można znaleźć na nie wytłumaczenia. Tak, jak nie można zmuszać kogoś do zrobienia czegoś czego nie chce. Bo „Afera nie z niej ziemi” to też książka o stawianiu granic i o wyzwaniach, których nie chcemy spełniać.

 

Powinny ją czytać dzieci i rodzice, aby móc później rozmawiać o ważnych sprawach w niej przedstawionych.

 

„Afera nie z tej ziemi” to trzecia część serii, do której należą: „Prawie się nie boję…” i „Z głową pod dywanem”.

 

 


 

Hortensja i cień

Natalia i Lauren O’Hara, wyd. Prószyński i S-ka

 

 

Baśniowa, lekka i wysmakowana opowieść o tym, co trudne w naszym życiu i konieczności pogodzenia się z samym sobą. Tytułowa bohaterka - Hortensja - boi się własnego cienia. Nie chce go tak bardzo, że w końcu udaje jej się go pozbyć. Żyje szczęśliwa do czasu, kiedy odkrywa, że cień jest integralną częścią jej samej. Całość uzupełniają delikatne rysunki. To książka, którą warto przeczytać i przemyśleć.

 


 

Głupi Funio 

Jerzy A. Wlazło, wyd. Adamada

 

 

Funio należy do plemienia małych ludzików, które żyją z ludźmi i im pomagają. Pomoc ta, to na przykład dbanie, aby kanapka zawsze spadła małem na dół (bo jak mówią ludzie „kanapki zawsze spadają masłem na dół”), sprawianie, że reklamy telewizyjne są głośne (bo jak mówią ludzie: „reklamy zawsze są głośne” czy psucie zabawek (bo jak mówią ludzie: „zabawki tak szybko się psują”). O każdą taką czynność dbają inni członkowie plemienia. Ale Funio jeszcze nie ma swojego zdania, choć bardzo tego chce. W końcu odkrywa swoje powołanie, ale… łatwo nie jest, bo plemieniu nie do końca podoba się to, co robi. Ta książka w przedziwny sposób mówi o przyjaźni i życiowym powołaniu. Choć pierwsze strony opowieści mogą wydać się niezrozumiałe, warto kontynuować czytanie by odkryć jej urok.

 


 

Ariol. P jak Petula

Emmanuel Gubert, Mac Boutavant, wyd. Adamada

 

 

Podzielony na krótkie, zabawne opowieści komiks. Każda historia toczy się wokół jednego tematu przewodniego, czasem to błahostka jak latający komar, czasem poważne zagrożenie ptasią grypą (tu należy zaznaczyć, że bohaterami są zwierzęta, więc ptasia grypa jest dla nich śmiertelnym zagrożeniem), jednak zawsze wszystko kończy się dobrze. Do tego możemy być pewni, że zawsze będzie zabawnie. Dobra do samodzielnego czytania przez dzieci - nie zniechęci trudem czytania długich tekstów, a rozbawi i spowoduje chęć poznania kolejnych historii.

 

 


 

Orzeł. Dzikie zwierzęta w naturze

Niedźwiedź. Dzikie zwierzęta w naturze

wyd. Debit

 

 

 

Ilustrowane kompendia wiedzy o orłach i niedźwiedziach. Zwierzęta w nich przedstawione nie są słodkimi zabawkami, lecz prawdziwymi zwierzętami, opisanymi z naukową precyzją. Dowiemy się gdzie żyją, co jedzą, jak polują. Książki pełne są ciekawych informacji, napisanych językiem zrozumiałym dla dziecięcych odbiorców. Całość uzupełniają szczegółowe, można powiedzieć: poglądowe, ale miłe dla oka ilustracje.

 


 

#Czytelnia

 

 

Jeżeli znacie serię "Czytam sobie", to wiecie jak duży wkład wniosło wydawnictwo Egmont w zachęcenie do nauki czytania najmłodszych. Jak się okazuje, dzieci które posiadły tę niełatwą umiejętność nie zostały pozostawione same sobie. Egmont stworzył kolejną serię, by asekurować pierwsze, a także drugie i trzecie kroki w przygodzie czytelniczej.


#Czytelnia to nowy projekt wydawniczy przeznaczony dla czytelników od 6 roku życia, w którym znalazły się znane i lubiane powieści z ulubionymi bohaterami. Został podzielony na trzy poziomy, w zależności od wieku dziecka.

Poziom pierwszy, oznaczony kolorem żółtym, skierowany jest do dzieci w wieku 6-8 lat. Są to około 100 stronicowe książki, których bohaterami są przede wszystkim Księżniczki i postaci znane z Krainy Lodu.

Poziom drugi projektu  #Czytelnia, oznaczony na niebiesko, skierowany jest do dzieci w wieku 8-10 lat. Książki z tego poziomu to głównie powieści z bohaterami znanymi z serialu „Zaplątani”, marvelowskimi superherosami czy postaciami ze świata Star Wars. Grubość każdej z książek to 100-200 stron.

Poziom trzeci #Czytelni, kolor czerwony, to książki dla czytelników powyżej 12 roku życia. Każda z nich to ponad 200 stron pasjonującej przygody, przede wszystkim z bohaterami Star Wars oraz Twisted Tales, czyli najsłynniejszymi księżniczkami Disneya w zupełnie nowym, mrocznym ujęciu.

 


 

Inne nowości wydawnicze kwietnia:  

 • Aru Shah i koniec czasu (>>)
 • Gryfony. Znak gryfa  (>>)
 • Laboratorium w szufladzie. Zoologia (>>)
 • Laboratorium w szufladzie. Anatomia człowieka (>>)
 • Paw, co ogon miał z przyjaźni (>>)
 • Bajki z dżungli i oceanu (>>)
 • Disney Uczy. Przygoda z Czytaniem. Czytam samodzielnie (>>)
 • Disney Uczy. Przygoda z Czytaniem. Czytam samodzielnie (>>)
 • Disney Uczy. Przygoda z Czytaniem. Czytam płynnie (>>)
 • Disney Uczy. Przygoda z Czytaniem. Czytam płynnie (>>)
 • Kotka Brygidy (>>)
 • Jotka. Łowca smoków (>>)
 • Bjorn Morfir (>>)
 • Listy od Feliksa - nowe przygody (>>)
 • Rok w lesie (>>)
 • Rok w ogrodzie (>>)

 

 Życzymy przyjemnej lektury! 

 


 

Wszystkie nowości kwietnia znajdziecie w:

DZIALE KSIĄŻKI - czasdzieci.pl/ksiazki

 


Lubisz CzasDzieci.pl?
Zobacz także: Od roku bezskutecznie starasz się o ciążę?... więcej » x
Zobacz » Artykuły
Od roku bezskutecznie starasz się o ciążę? Co dalej?

Od roku bezskutecznie starasz się o ciążę? Co dalej?

Po raz kolejny spoglądacie z partnerem na test ciążowy i znowu wynik jest negatywny? Spokojnie! Nie ma co tracić nadziei i najlepiej w takiej sytuacji, jak najszybciej zgłosić się do specjalisty! więcej »
Zadbaj o odporność jesienią

Zadbaj o odporność jesienią

Najbliższe miesiące niejednej rodzinie dadzą mocno się we znaki, jeśli chodzi o liczbę zachorowań, zwłaszcza najmłodszych domowników. więcej »
Ulubione programy edukacyjne dla dzieci

Ulubione programy edukacyjne dla dzieci

Tym razem postanowiliśmy stworzyć listę najlepszych edukacyjnych programów dla dzieci (i rodziców). Oczywiście nadal jednak twierdzimy, że nie powinny one zupełnie wypierać aktywności ruchowej i spotkań z rówieśnikami :-) więcej »
Jak mądre aktywności stymulują rozwój dziecka - czyli premiera nowej serii KsiążkoGry od wydawnictwa Nowa Era

Jak mądre aktywności stymulują rozwój dziecka - czyli premiera nowej serii KsiążkoGry od wydawnictwa Nowa Era

Rodzicu, od teraz Twoje dzieci już nigdy nie będą się nudzić! Mają ochotę na czytanie, grę planszową albo memo? Chcą się pobawić w rozwiązywanie zagadek? A może po prostu są w filozoficznym nastroju? Wydawnictwo Nowa Era i kultowy magazyn Świerszczyk prezentują nową serię KsiążkoGry, którą pokochają dzieci i rodzice. więcej »
Jak skutecznie wyegzekwować alimenty?

Jak skutecznie wyegzekwować alimenty?

Większość rodziców wie, że wyrok ustalający alimenty jest dopiero pierwszym krokiem w uzyskaniu alimentów. Sam wyrok - choć nakłada na osobę zobowiązaną obowiązek uiszczania alimentów - nie spowoduje niestety ich automatycznego przekazania uprawnionemu dziecku. więcej »
Jak pomalować pokój dziecka, aby zmotywować je do nauki?

Jak pomalować pokój dziecka, aby zmotywować je do nauki?

Niezależnie od tego, czy jesteśmy rodzicami maluszka, czy starszaka, kilkulatka czy nastolatka, musimy otoczyć dziecko kreatywną, przyjazną przestrzenią. więcej »
Już jest druga edycja wydania specjalnego KUKBUK Dzieciaki
Patronat CzasDzieci.pl

Już jest druga edycja wydania specjalnego KUKBUK Dzieciaki

Na rynku ukazała się druga edycja wydania specjalnego KUKBUK Dzieciaki. Jest to pierwszy magazyn przeznaczony jednocześnie dla dzieci i dorosłych oraz współtworzony przez dzieci. KUKBUK Dzieciaki to atrakcyjne wizualnie, zabawne i edukacyjne treści dla kucharzy w wieku 5-12 lat. więcej »
Jak pomóc dziecku, które łatwo się rozprasza?

Jak pomóc dziecku, które łatwo się rozprasza?

Wiele dzieci ma problem ze skupianiem się na określonych zajęciach, co skutkuje rozdrażnieniem, małą efektywnością czy ciągłym znudzeniem. Może się to odbić na wynikach w szkole oraz relacjach z innymi. więcej »
Poranna rutyna - jak zdążyć na czas?

Poranna rutyna - jak zdążyć na czas?

Nikt nie lubi porannego zamieszania, które potrafi zepsuć humor na cały dzień. Czasem ciężko połapać się w tym wszystkim, co dzieje się wokół, dlatego właśnie dobrym przyzwyczajeniem jest poranna rutyna, dzięki której łatwiej zapanować nad tym całym bałaganem. więcej »
10 pomysłów na jesienne zabawy z dzieckiem

10 pomysłów na jesienne zabawy z dzieckiem

Czy słońce, czy deszcz, czas z dzieckiem można spędzić przyjemnie i kreatywnie. Zobaczcie nasze podpowiedzi! więcej »
Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018