Warszawa

Książki na Czasie - Czerwiec

Ciepły czerwiec przyniósł wiele książek o ważnych sprawach: trudnych kartach historii Polski, prawach dzieci czy pierwszej pomocy. Wybraliśmy dla Was te najlepsze z najlepszych.


My przeczytaliśmy je z dużą przyjemnością, jakiej i Wam życzymy!

 

Wszystkie nowości książkowe znajdziecie w:
DZIALE KSIĄŻKI - czasdzieci.pl/ksiazki


NOWOŚCI CZERWCA: 

 

Wysiedleni

Dorota Combrzyńska-Nogala

 


Historia drugiej wojny światowej jest już dość dobrze opisana w polskiej literaturze dla dzieci, podobnie jak wydarzenia dziejące się niejako na naszych oczach: kryzys migracyjny, czy współczesne konflikty zbrojne. Jednak nasza historia ma jeszcze wiele tematów, które mogą stać się kanwą opowieści dla dzieci.


Z niezwykłą subtelnością sięga po nie Dorota Combrzyńska-Nogala. W książce „Syberyjskiej przygody Chmurki” opowiadała o historii rodzin zesłanych na Syberię, w „Wysiedlonych” o niełatwej powojennej wędrówce w poszukiwaniu nowego domu. Autorka udowadnia, że nie ma za trudnych tematów - trzeba je tylko umiejętnie opowiedzieć.


Polecamy do czytania i do przemyślenia!

 



Ambaras

Tomasz Samojlik

 


Wilki - zwierzęta niebezpieczne i fascynujące. O ich życiu i zwyczajach powstało wiele opowieści. Jakie są? Co robią? Czym się kierują? O tym wszystkim przeczytacie w nowej książce Tomasza Samojlika - "Ambaras".


Tytułowym bohaterem jest młody wilczek - surowo oceniony przez ojca tuż po narodzinach - przez przypadek nazwany został Ambarasem. Głowa rodziny jest pewna, że z małym i słabowitym potomkiem będą same problemy, ale czy w życiu liczy się tylko siła?


My już wiemy, czy Ambaras wady zamieni na zalety i jak poradzi sobie w trudnej wilczej rzeczywistości. Zachęcamy też i Was do przeczytania tej książki podczas wakacyjnych wędrówek. Wrócicie z nich mądrzejsi o garść solidnej wiedzy o życiu wilczej watahy.

 



Nic o nas bez nas! Dzieci i ich prawa

Artur Maciak

 


To czternaście opowiadań o prawach dzieci. Ich treść oparta jest na „Konwencji o prawach dziecka”. Młodzi czytelnicy dowiedzą się z nich, że mają prawo do własnych wyborów i nikt nie może ich do niczego zmuszać, mają prawo do własnej wiary i swoich prywatnych spraw, w które nikt nie powinien się wtrącać.


Najważniejszym prawem dzieci, o jakim dowiemy się z tej książki, jest prawo do bycia dziećmi.


„Nic o nas bez nas” to książka, którą powinien przeczytać każdy rodzic i każde dziecko, bo tylko z mądrych i świadomych swoich praw dzieci, wyrosną odpowiedzialni dorośli.

 


 

Medal za uśmiech ... czyli dzieci mają głos

Anna Czerwińska-Rydel

 


Jedynym odznaczeniem przyznawanym wyłącznie przez dzieci dorosłym jest Order Uśmiechu. W ciągu 50 lat istnienia tego odznaczenia przyznano je zaledwie 1024 osobom. Czy wiemy kim są? Dlaczego otrzymali to wyjątkowe wyróżnienie?
Ta książka to pierwsza książka o tej ważnej nagrodzie napisana specjalnie dla dzieci.


Młodzi czytelnicy przeczytają w niej historie setki nagrodzonych. Są wśród nich sportowcy, aktorzy, dziennikarze, twórcy piszący dla dzieci czy…. święci. Przeczytamy zatem o Jakubie Błaszczykowskim, Piotrze Fronczewskim, Agacie Młynarskiej, Astrid Lindgren czy Matce Teresie z Kalkuty. Osoby odznaczone Orderem Uśmiechu mogą być znane na całym świecie - jak Oprah Winfrey lub znane tylko lokalnie. Zasięg ich działalności nie jest istotny. Ważne jest, że robią coś dobrego dla dzieci.


A uśmiech dziecka jest najważniejszy na świecie :)

 


 

Pierwsza pomoc nie tylko dla przedszkolaków

Joanna Krzyżanek

 


To kolejna w tym zestawieniu książka na ważny temat. Tym razem o pierwszej pomocy. Wiedzy o tym, co zrobić, gdy ktoś się skaleczy lub poparzy nigdy dosyć, a naukę rozpocząć trzeba od najmłodszych lat. Jesteśmy pewni, że zaprocentuje w przyszłości, kiedy bezcenne sekundy mogą zadecydować o czymś zdrowiu czy życiu.
„Pierwsza pomoc…” nie jest jednak suchym zbiorem rad, to zabawna opowieść, o przygodach kochanej przez dzieci Cecylki Knedelek.


Dodatkowo duże litery i kolorowe obrazki ułatwią samodzielne czytanie.
 



Dzielna małpka

Marta Altes

 


Przepięknie kolorowa książka o małej małpce, którą zawsze coś omijało, bo… była za mała, a woda była za głęboka lub coś wisiało za wysoko. Aż do dnia, w którym małpka, mimo że była bardzo mała, podjęła ważną (wielką) decyzję. Tego dnia zmieniło się wszystko, a co - przeczytajcie sami!


Bardzo dobra do wspólnego czytania przed sem. Kolorowe ilustracje przykują wzrok, a niewielka ilość tekstu i duże litery zagwarantują, że nawet początkujący czytelnicy przeczytają ją przyjemnością.


Ta ciepła opowieść ma też niewątpliwe właściwości terapeutyczne - każde dziecko dowie się z niej, że ograniczenia można pokonać. To cenna nauka - przyda się im w przyszłości.

 



Wielkie sprawy małych dzieci. Mali bohaterowie

Artur Maciak

 


Aby zostać bohaterem nie trzeba być dorosłym. Przekona się o tym każdy, kto przeczyta choć jedną z osiemnastu historii dzieci, które zmieniły świat. Znajdziemy wśród nich Jaśka Melę - niepełnosprawnego zdobywcę biegunów Ziemi, inspirującego innych do aktywnego działania i pokonywania własnych trudności, najmłodszej noblistki, walczącej o prawo do nauki - Malali Yousafzai czy Francii Simon, która na Dominikanie walczy o prawo dzieci do własnego imienia.


Dzięki tej książce młodzi czytelnicy poznają opowieści o niezwykłej odwadze, sile i determinacji, które potrafią pokonać największe przeciwności - siły natury i niechęć dorosłych.


Opowieść o małych bohaterach powinna stać się również początkiem rozmowy o trudnym losie dzieci na całym świecie, a być może stanie się inspiracją do działania, by ten trudny los zmienić.

 



Wielka księga wartości

Teresa Blanch, Anna Gasol

 

Tolerancja, życzliwość, solidarność, wspólnota, empatia to abstrakcyjne pojęcia, które, choć trudne, małym dzieciom wyjaśnić można na konkretnych przykładach, tak jak zrobili to autorzy „Wielkiej księgi wartości” - bez patosu, prosto i z wyczuciem.


Czym skończy się spotkanie z małym Marokańczykiem i jak może skończyć się opowieść o ojcu dziewięcioosobowej rodziny, który stracił pracę - przeczytajcie sami.


„Wielka księga wartości” choć duża i w twardej oprawie, nie jest ciężka. Łatwo będzie można utrzymać ją w dłoni i czytać przed snem.

 



Laboratorium Slime

 


Podręcznik eksperymentów z slime - potocznie nazywanych „glutkami”.
Zaczynamy od postaw, czyli jak bezpiecznie i szybko zrobić plastyczną masę, następnie zmienić jej kolor, a potem połączyć z innymi składnikami, na przykład piaskiem kinetycznym. Podręcznik wypełniony jest rysunkami, ale zawiera też solidną porcję potrzebnej wiedzy, na przykład o tym, że przez przystąpieniem do pracy, czy zabawą z slime zawsze trzeba umyć ręce.


Niby oczywiste, ale czasem o tym zapominamy, prawda?
Polecamy „Labolatorium slime” fanom masy plastycznej, ale także i tym, którzy nigdy nie mieli jej w dłoni. Dobrej zabawy!

 


 

Pozostałe nowości czerwca:

 

  • Cykada >>
  • Jane, lis i ja >>
  • Pszczółka >>
  • Drzewa >>
  • 8 + 2 i Promenada Babci >>
  • Niki i Tesla. Magiczna rękawica supercyborga >>
  • Misia i jej mali pacjenci. Wyjazd na Mazury >>
  • Bajdy Bajbary >>
  • Jak to działa? Ciało człowieka >>
  • Tycio i Pajda nad morze >>
  • Disney Uczy. Przygoda z Czytaniem. Będę czytać >>
  • Disney Uczy. Przygoda z Czytaniem. Będę czytać >>
  • Maść na maść >>
  • Wielka księga prawdziwych tropicieli >> 

 

 


 

 

Sprawdźcie nasze zestawienia nowości z ostatnich miesięcy - może coś przypadnie Wam do gustu ;)

 

 


 

Zapraszamy do subsktybcji naszego kanału na YouTube!

Znajdziecie tam m.in. wideorecenzje książek, inspiracje oraz nasze programy o książce dziecięcej!

ZOBACZ >>

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły książkowe

Warto zobaczyć