Warszawa

Jak sprawdzić autokar przed wyjazdem dziecka na obóz

Jak sprawdzić autokar przed wyjazdem dziecka na obóz

Wakacyjne wojaże w grupach zorganizowanych czas zacząć. Aby były bezpieczne, koniecznie zaopatrzcie maluchy w krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym i odpowiednią opiekę wykwalifikowanej kadry. Ale co z bezpieczeństwem na drodze? Przejazdy grupowe, obsługiwane przez autokary, powinny zostać objęte specjalną kontrolą. Jaka w tym rola rodziców?

 

1/3
1/3

Domagaj się rzetelnej informacji


Trzeźwość kierowcy oraz odpowiedni stan techniczny pojazdu to dwa filary bezpiecznej jazdy. Dlatego też, przed wsadzeniem swoich pociech do autokaru, koniecznie zleć funkcjonariuszom Policji  bądź Inspekcji Transportu Drogowego kontrolę, która będzie mieć kompleksowy charakter. Pamiętaj jednak, że podczas wysokiego sezonu, warto zamówić ją z odpowiednim wyprzedzeniem. Pierwszy krok to skorzystanie ze strony internetowej bezpiecznyautobus.gov.pl. Wpisując tam numer rejestracyjny pojazdu, możemy zapoznać się z danymi, związanymi z jego ostatnim badaniem technicznym, danych technicznych oraz potwierdzić posiadanie polisy OC. Wystarczy, że w polu, znajdującym się na stronie, wpiszesz numer rejestracyjny pojazdu. Udostępniane dane pochodzą w Centralnej Ewidencji Pojazdów.

2/3
2/3

Kontrola przed wyjazdem


Nieprawdą jest, jakoby zamówienie kontroli autobusu/autokaru przed wyjazdem leżało w obowiązku organizatorów. Oczywiście powinna to być standardowa procedura ale jeżeli nie jest wymagana literą prawa, to nie zawsze zostanie zastosowana. O sprawdzenie autokaru może wystąpić każdy! Zarówno organizator jak i rodzic dziecka. Gdzie zamówić taką usługę? Najlepiej skontaktować się z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej. To właśnie tam uzyskacie informacje, czy w danym regionie ustanowiono stałe punkty kontrolne (na czas wysokiego sezonu, Policja wraz z Inspekcją Transportu Drogowego tworzą w wielu miejscach tego typu punkty, sprawnie obsługujące podjeżdżające pojazdy). A co w przypadku, gdy stan trzeźwości kierowcy bądź stan techniczny pojazdu wzbudza nasze podejrzenia już na miejscu zbiórki? Wtedy warto skontaktować się z najbliższą jednostką Policji i poprosić o wykonanie kontroli przed wyjazdem.

3/3
3/3

Zapytaj o bezpieczeństwo z wyprzedzeniem


Jeżeli nie chcesz wprowadzać niepotrzebnie nerwowej atmosfery tuż przed wyjazdem dziecka, skontaktuj się z organizatorami i zapytaj w jaki sposób planują wykonać kontrolę pojazdu. Upominaj się o jej przeprowadzenie, a jeżeli osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo dzieci będą negatywnie podchodzić do sprawdzenia pojazdu i kierowcy, powinno to wzbudzić Twoją szczególną czujność. Jeżeli chcesz zamówić kontrolę na miejscu zbiórki, zrób to z wyprzedzeniem minimum 5 dni, żeby służby mogły wpisać ją w harmonogram.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Okiem CzasDzieci.pl

Warto zobaczyć