Warszawa

Sposoby na bezpieczny dom

Sposoby na bezpieczny dom

Wydarzenia ostatnich dni ze Świętochłowic czy Sosnowca dobitnie pokazują, iż nasze domy i mieszkania stwarzają wiele niebezpiecznych sytuacji dla najmłodszych. Błąkający się po ulicach trzylatek czy dwulatek, który wypadł z balkonu z piątego piętra, to przypadki z bieżącego tygodnia, w których pomimo sprawowania opieki przez trzeźwych dorosłych, maluchy narażone zostały na niebezpieczeństwo. Jak uchronić się przed takimi sytuacjami? Warto sięgnąć po odpowiednie akcesoria.

 

 

1/4
1/4

Niemowlaki pod specjalną ochroną


W przypadku najmłodszych, zabezpieczenia w postaci barierek przy łóżkach, niepozostawianie dziecka na przewijaku czy w otoczeniu ostrych przedmiotów jest oczywistością. Jednakże w momencie, gdy pociecha zaczyna raczkować, pojawia się znacznie więcej zagrożeń. W kontakty warto wpiąć odpowiednie zaślepki a drzwiczki szafek i szuflad zabezpieczyć blokadami. Akcesoria tego typu są powszechnie dostępne w sklepach z asortymentem wyposażenia wnętrz i nie wymagają żadnego, skomplikowanego montażu. Jeżeli posiadacie schody, zabezpieczcie je specjalną barierką na kilka pierwszych lat maluszka.

Ostre ranty szafek, stołów i innych mebli, warto okleić specjalnymi nakładkami, wykonanymi z miękkiego plaskiu. Posiadają one obłe wykończenie, dzięki czemu minimalizują skutki uderzenia się o róg np. stolika kawowego.

2/4
2/4

Substancje niebezpieczne


Kosmetyki, leki i środki czyszczące (zwłaszcza te o żrących właściwościach!) wymagają specjalnego nadzoru. Najlepiej przechowywać je w trudno dostępnych i położonych wysoko szafkach (pawlacze nadają się do tego znakomicie), dodatkowo zabezpieczonych blokadami. Rozwiązaniem godnym uwagi są także specjalne apteczki z utrudnionym systemem otwierania. Oczywiście nie jesteśmy w stanie uchronić dzieci przed wszystkimi niebezpieczeństwami ale noże kuchenne, szafkę z alkoholami czy kuwetę dla kota warto objąć dodatkowym nadzorem (wyrób sobie nawyk niepozostawiania noży i sztućców na blacie kuchennym czy stole).

3/4
3/4

Zabezpieczenia drzwi i okien


Kilkulatki, które potrafią już otworzyć sobie drzwi bądź okno są szczególnie narażone na niebezpieczeństwo. Jak go uniknąć? Okna i drzwi balkonowe warto wyposażyć w bezpieczne klamki. Posiadają one przycisk, po którego wciśnięciu nie ma możliwości otwarcia okna. Klamka przywracana jest do działania dopiero po zwolnieniu blokady kluczykiem. To najpewniejszy sposób na pomysłowych kilkulatków (pod warunkiem, że nie będą wiedzieć gdzie jest schowany klucz). Klamki z blokadą bez kluczyka są znacznie łatwiejsze do pokonania i nie polecamy ich.

W przypadku drzwi, na początek powinno wystarczyć zamykanie ich na górny zamek ale w sytuacji, gdy maluch będzie w stanie dosięgnąć tam np. przy pomocy krzesła, to konieczne okażą się kolejne zabezpieczenia. Klasyczny łańcuszek powinien sprawić dziecku trochę trudności, choć oczywiście nie jest szczelną barierą. Jeżeli obawiacie się, że potomek może opuścić dom podczas Waszego snu, zainstalujcie alarm, który będzie powiadamiał o otwarciu drzwi. Osoby posiadające system inteligentnego domu, mogą wykorzystać także jego potencjał.

4/4
4/4

Jeżeli dziecko śpi w Twoim łóżku (bądź przychodzi w trakcie nocy, postaraj się kłaść je od strony, która będzie zabezpieczona ścianą lub amortyzuj ewentulane upadki, rozkładając pod łózkiem gruby koc czy poduszki.

Dużym zagrożeniem moze być także pielkarnik (zwłaszcza jezlei jest zamontowany w dolnym ciągu szafek). Montaż odpowiedniej blokady drzwiczek, uchroni dziecko przed otwarciem ich.

Korzystanie z szafek czy drzwi balkonowych z blokadą może być kłopotliwe ale daje znacznie wyższe poczucie ochrony przed tego typu zdarzeniami. Dom bezpieczny dla dzieci będzie spokojną przestrzenią także dla nas.


A Wy jakie macie sposoby na bezpieczny dom? Podzielcie się patentami w komentarzach!

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Okiem CzasDzieci.pl

Warto zobaczyć