Warszawa

Już w sobotę rusza ogólnopolski festiwal Kino Dzieci!

Już w sobotę rusza ogólnopolski festiwal Kino Dzieci!

W sobotę 17 września startuje 3. Festiwal Filmowy Kino Dzieci! Co przed nami w pierwszy weekend?

 

Oczywiście wielkie otwarcie – seans z muzyką na żywo w wykonaniu Jerza Igora, wyjątkowo w sześcioosobowym składzie. Sekstet zagra przygotowaną specjalnie na tę okazję muzykę do tegorocznej sekcji krótkich metraży. Będzie można i pooglądać i posłuchać, i jak już się nie będzie dało wysiedzieć w miejscu, to nawet pobiegać. Co więcej, po koncercie będzie można sobie pograć – instrumentów do wyboru będzie cała masa. Podczas koncertu usłyszymy m.in. puzon, gitarę basową, flet poprzeczny, a nawet wibrafon i harmonium.

W sobotę przed nami również Wielka Premiera! Wspólnie ze studiem Human Ark zapraszamy na seans najnowszej, animowanej, komediowo-obyczajowej i na dodatek familijnej serii telewizyjnej na podstawie opowiadań Grzegorza Kasdepkego – „Kacperiady“. Pokażemy aż pięć odcinków! Gośćmi specjalnymi pokazu będą aktorzy, którzy użyczyli swoich głosów filmowym bohaterom. Kto? Na przykład Matylda Damięcka we własnej osobie.

 

A atrakcje sportowe? W niedzielę spotkamy się podczas pikniku sportowego pod Kinoteką, który przygotowaliśmy wspólnie z Fundacją Legii i Domem Spotkań z Historią. Będzie można potrenować pod okiem trenerów sekcji sportowych Legii i dowiedzieć się co nieco o sportowej historii Warszawy. No i wejść w posiadanie „Przewodnika po mikrosportach“. I spotkać się ze sportowcami po seansach „Kacpra i Emmy na safari“ i krótkich metraży „Sumo“ i „Szermierza“.

A kto ponad sportowe wyczyny ceni sobie francuską kulturę – filmową i kulinarną – tego zapraszamy do kina Muranów. W niedzielę otworzymy oficjalnie sekcję Voyage, voyage pokazem zestawu „Leon i cztery pory roku”. A po nim zaprosimy na wspólne śniadanie, gdzie królować będą wypieki z francuskiej mąki – z bagietkami i brioszkami na czele.

 

Miłośników przygód „Biura Detektywistycznego Lassego i Mai” na pewno zainteresuje możliwość spotkania Amandy Pajus. Filmową Maję będzie można spotkać w warszawskich festiwalowych kinach. Znajdzie się też coś dla entuzjastów dzikiego zachodu: po sobotnim seansie „Syna Winnetou“ o indiańskim sposobie na życie porozmawiamy z gośćmi – Kają i Krzysztofem Zebrzydowskimi, założycielami Wioski Oyate (www.oyate.pl). Tych, którzy cenią komiksy, czy to o superbohaterach, czy to o superprzygodach, zapraszamy na spotkania z rysownikiem Piotrem Nowackim, który po weekendowych projekcjach filmu „Ptyś i Bill“ odpowie na takie pytania jak: czy komiks się najpierw wymyśla, czy rysuje i czy trzeba rysować całkiem samemu? I co z kolorowaniem?

 

W weekend nie zabraknie też zagranicznych atrakcji – bo pamiętacie, w tym roku w ramach sekcji narodowej, zabieramy Was do Francji, a w planach jest też wyprawa do Japonii z filmami ze studia Ghibli. Francja przywita nas filmami i jedzeniem, z kolei seansom z kraju kwitnącej wiśni będą towarzyszyć warsztaty robienia wachlarzy, muzyka bębnów taiko, a nawet lekcja japońskiego.

To oczywiście nie koniec – od poniedziałku zapraszamy Was na poranne, szkolne seanse i popołudniowe projekcje rodzinne. Więcej informacji – o programie, o filmach, o atrakcjach – znajdziecie na www.kinodzieci.pl.

 

A teraz: w drogę do kina!

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Okiem CzasDzieci.pl

Warto zobaczyć