Warszawa

Mamo i tato, warto wspierać rozwój e-kompetencji dzieci

Mamo i tato, warto wspierać rozwój e-kompetencji dzieci

Świata bez Internetu już nie będzie. Jeśli XIX stulecie zostało nazwane wiekiem pary, a XX atomu, to XXI zapewne otrzyma miano wieku rewolucji cyfrowej. Dla młodych Internet to naturalne środowisko, choć nie zawsze potrafią wykorzystywać jego możliwości w sposób użyteczny i bezpieczny.  Fundacja Orange wskazuje, że najwyższe kompetencje cyfrowe ma młodzież, która otrzymuje w tym obszarze wsparcie ze strony swoich opiekunów.


W 2005 roku Facebook miał „tylko” 6 mln użytkowników, na YouTube pojawił się pierwszy film, nie było Twittera i smartfonów w powszechnym użyciu. Dziś do największego społecznościowego serwisu video trafia co minutę 300 godzin materiału, dziennie publikowanych jest ok. 800 mln tweetów, a Facebooka używa 1,5 mld ludzi. W 2005 roku polski internauta spędzał w sieci niemal 20 godzin miesięcznie, a w 2014 - prawie 73. Aby w pełni korzystać z możliwości nowych technologii potrzebujemy kompetencji cyfrowych - umożliwiających sprawne wykorzystanie technologii w życiu codziennym, w edukacji i zdobywaniu wiedzy. Nie chodzi tu tylko o  techniczną obsługę urządzeń. Wysokie kompetencje cyfrowe pozwalają z technologii korzystać bezpiecznie oraz z pożytkiem dla naszych potrzeb i rozwoju. Ważne, aby dzieci wiedziały, że technologie to nie tylko rozrywka i gry.


Z badań Fundacji Orange „Kompetencje cyfrowe młodzieży w Polsce” zrealizowanych wśród nastolatków (14-18 lat) i ich rodziców wynika, że na poziom e-kompetencji wpływają: miejsce zamieszkania, liczba dostępnych w domu urządzeń, wykształcenie rodziców oraz główne źródło informacji o technologiach.  Młodzież czuje się pewnie w cyfrowym świecie i wysoko ocenia swoje kompetencje, ale nie zawsze potwierdza się to w praktyce. Na przykład  38 proc. nastolatków deklarowało sprawne posługiwanie się zaawansowanymi opcjami wyszukiwania, jednak w wyniku testu okazało się, że tylko 2 proc. potrafiło je stosować.


- Nawet jeśli dorośli, czują, że są mniej sprawni technicznie od młodych, to mają też coś do zaoferowania na tej drodze. Bo umiejętności techniczne to nie wszystko. Ważne są także odpowiednie postawy i nawyki w korzystaniu z technologii – ostrożność, rozwaga, znajomość zasad bezpieczeństwa, ochrony prywatności i kreatywne podejście. Takie wsparcie mogą dać dorośli – mówi Ewa Krupa, prezes Fundacji Orange.


Rozwój kompetencji cyfrowych to inwestycja w przyszłość. Już dziś według szacunków Komisji Europejskiej, 90 proc. zawodów wymaga podstawowych e-kompetencji. 


Umiejętne korzystanie z nowych technologii sprawia, że nauka jest ciekawsza, bardziej atrakcyjna dla dzieci, które otaczają się nimi na co dzień. Dlatego rodzice mogą wykorzystywać edukacyjną moc Internetu, używając  odpowiednich stron czy aplikacji. Pokazywać i zachęcać do poszukiwań rozwijających funkcjonalności, np. edycji zdjęć, czy tworzenia video. Wspólnie spędzony czas w Internecie będzie wartościową i angażującą nauką, a dodatkowo – szansą na wzmacnianie relacji z dzieckiem.


- Fundacja Orange od 10 lat działa na rzecz edukacji cyfrowej najmłodszych – mówi Ewa Krupa, prezes Fundacji Orange. - Umiejętności cyfrowe są niezbędne nie tylko w życiu zawodowym. Sprawność w korzystaniu z nowych mediów umożliwia pełniejsze uczestnictwo w życiu społecznym, kulturze i inicjatywach obywatelskich, czy rozwijaniu pasji. W naszych projektach dzieci budują wirtualne mapy miast, tworzą teledyski do pieśni ludowych, filmy animowane, audiodeskrypcje bajek i uczą się podstaw programowania. Jednocześnie zdobywają wiedzę o historii, swoim regionie, czy architekturze, a także rozwijają kreatywne myślenie – dodaje.


Badania Fundacji Orange pokazały, że inspirowanie dziecka i wspólnie spędzony z nim czas w wirtualnym świecie procentuje. Dzieci i młodzież, które posiadały wysoki poziom e-kompetencji, podkreślały rolę rodziców w ich rozwijaniu.
Kampanię Świat #w10lat prowadzi Fundacja Orange w związku z jubileuszem 10lecia, aby pobudzić debatę na temat wpływu nowych technologii na potrzeby społeczne. Na stronie www.w10lat.pl zebrano dane i ciekawostki pokazujące tempo rozwoju wybranych aspektów cyfryzacji. Rodzice wspólnie z dziećmi mogą wziąć udział w konkursie połączonym z akcją charytatywną na www.w10lat.pl/konkurs. Wystarczy do 13 listopada przesłać zdjęcie, które nawiązuje do zmiany #w10lat i kreatywnie przerobić je przy pomocy aplikacji. Autorzy najciekawszych prac mogą wygrać tablet. Za każde 100 zgłoszeń Fundacja zorganizuje jeden warsztat druku 3D dla dzieci z małych miast i wsi we współpracy z FabLab Trójmiasto.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Okiem CzasDzieci.pl

Warto zobaczyć