Warszawa

Szczurołap w Ateneum

Szczurołap w Ateneum

Bogumiła Rzymska

Szczurołap 


Sztuka Rzymskiej oparta na podaniu ludowym rozsławionym przez braci Grimm to historia dwóch skonfliktowanych ze sobą światów. Mieszkańcy zmilitaryzowanego, zarządzanego przez burmistrza miasta za swego największego wroga uważają żyjące w piwnicach i kanałach białe szczury. Te zaś nie pozostają dłużne i właśnie ludzi obwiniają o swoją dolę. Z pokolenia na pokolenie przekazują legendę, jakoby białe szczury same kiedyś były ludźmi, a odzyskać ludzką postać pomóc może pióro ptaka, będącego w posiadaniu mieszkańców nadziemnych partii miasta. I tak w mieście panuje ciągły strach i wzajemna, nieustannie podsycana wrogość.


W takim właśnie świecie rodzi się przyjaźń między synem burmistrza, a niezwykłym białym szczurem. Wspólnie wpadają na pomysł, jak zdobyć złote pióro. Czy uda im się odmienić losy mieszkańców miasta  i podziemia?

 

Inscenizacja Teatru Ateneum w reżyserii Janusza Ryl-Krystianowskiego, jednego z najbardziej znanych  twórców teatru lalek w Polsce, zwraca uwagę ciekawą scenografią, którą zaprojektowała Julia Skuratova.  Wiele scen rozgrywa się w półmroku i jedynie wyraziste akcenty świetlne wyznaczają przestrzeń sceny. Tak skonstruowana przestrzeń sceniczna wzmaga napięcie towarzyszące działaniom bohaterów.  Muzyka, łącząca klasyczne oraz nowoczesne elementy, jest dziełem Roberta Łuczaka, zaś ruch sceniczny Eweliny Ciszewskiej.

W spektaklu możemy oglądać aktorów Teatru Ateneum: Grzegorza Eckerta (Chłopiec), Katarzynę Prudło (Biały Szczur), Jacka Popławskiego (Burmistrz) oraz Martę Popławską (Sekretarka, Biały Szczur III) i Aleksandrę Zawalską (Strażnik, Biały Szczur II, Wąż).

 

Szczurołap to uniwersalna opowieść o sile lojalności i przyjaźni w podzielonym konfliktami świecie. W tle opowieści rozwija się też wątek pełnej trudności, ale i miłości relacji  pomiędzy burmistrzem, a jego synem.

 

Wrażenia 7 letniej Kingi:
Spektakl jest bardzo fajny. Chodzi o to, że białe szczury były kiedyś ludźmi i chciały być nimi z powrotem. Ludzie nie lubili szczurów, które chciały od Nich złote pióro, by stać się właśnie ludźmi. Ludzie jednak o tym nie wiedzieli. Dopiero kiedy chłopczyk zaprzyjaźnił się ze szczurkiem, ułożyli super plan...

 

EW

Czasdzieci.pl

 

 

 

 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Okiem CzasDzieci.pl

Warto zobaczyć