Warszawa

Tłumy na Płockim Pikniku Lotniczym 2013

Tłumy na Płockim Pikniku Lotniczym 2013

W niedzielę po południu zakończył się Płocki Piknik Lotniczy – jedna z najważniejszych imprez lotniczych w Polsce. Na słynnym malowniczym Wzgórzu Tumskim i lotnisku Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej przy wspaniałych pokazach lotniczych i akrobacjach powietrznych bawiło się kilkadziesiąt tysięcy ludzi.


Rosnąca popularność pokazów lotniczych i wyjątkowa lokalizacja imprezy sprawiły, że Piknik z roku na rok przyciąga coraz więcej widzów. Miniony weekend był nie tylko świętem lotnictwa dla pasjonatów latania, ale również atrakcyjną formą spędzenia wolnego czasu dla całych rodzin. Niepowtarzalna atmosfera, malownicze widoki, maszyny latające na wyciągnięcie ręki oraz spektakularne akrobacje lotnicze – tak można podsumować Płocki Piknik Lotniczy 2013.


Aeroklub Ziemi Mazowieckiej, organizator Pikniku, przygotował dla widzów wiele atrakcji m.in. pokazy paralotni i szybowców, skoki spadochronowe, pokazy śmigłowców i samolotów Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej oraz loty widokowe nad Płockiem. Kultowa już w Polsce Grupa Akrobacyjna „Żelazny” stworzyła dla widzów niezapomniane i pełne emocji trójwymiarowe widowisko na niebie prezentując premierowy układ, a Artur Kielak na XA-41 zachwycił niepowtarzalnymi powietrznymi ewolucjami. Statki powietrzne, w tym również repliki samolotów historycznych, można było podziwiać na wystawie statycznej na lotnisku Aeroklubu. Niestety ze względu na złe warunki pogodowe na trasach przelotów na Piknik nie udało się dotrzeć mistrzowi akrobacji, Peterowi Besenyei oraz Peggy Krainz, która miała wykonać pokaz chodzenia po skrzydle.


Dzięki centralnemu położeniu Płocka na Piknik przyjechało kilkadziesiąt tysięcy osób ze wszystkich stron Polski. Wszyscy zgodnie powtarzali, że tylko w Płocku można podziwiać samoloty bez potrzeby zadzierania głowy. Wzgórze Tumskie leży bowiem ponad 50 metrów nad Wisłą, nad której nurtem odbywają się pokazy. Wszystkie pokazy komentował znany dziennikarz radiowy i telewizyjny, miłośnik lotnictwa Tadeusz Sznuk.

 

Zapraszamy na profil www.facebook.com/lotniczy.plock - tam na bieżąco pojawiać się będą zdjęcia z Pikniku oraz najświeższe informacje o kolejnej edycji, na którą organizatorzy zapraszają już teraz!

 

Fotografie poniżej autorstwa Jana Waćkowskiego

 

1/8
1/8
Fot. Jan Waćkowski
2/8
2/8
Fot. Jan Waćkowski
3/8
3/8
Fot. Jan Waćkowski
4/8
4/8
Fot. Jan Waćkowski
5/8
5/8
Fot. Jan Waćkowski
6/8
6/8
Fot. Jan Waćkowski
7/8
7/8
Fot. Jan Waćkowski
8/8
8/8
Fot. Jan Waćkowski

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Okiem CzasDzieci.pl

Warto zobaczyć