Warszawa

Świat Łemków na nowo odkryty

Świat Łemków na nowo odkryty

19 sierpnia na terenie Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla odbył się Rodzinny Piknik Poszukiwaczy Skarbów. Główną atrakcją imprezy było otwarcie ścieżek questingowych, dotyczących zaginionego świata Łemków. Gościem specjalnym był znany fizjoterapeuta, autor poradników dla rodziców – Paweł Zawitkowski.


Na gości pikniku czekały liczne atrakcje. Na terenie *** Hotelu Wierchomla Ski & Spa Resort już od godzin porannych czekali animatorzy, którzy prowadzili zajęcia dla najmłodszych. Wśród atrakcji można wymienić: malowanie twarzy,  pokaz magii, dmuchany zamek, wata cukrowa, park linowy. Dzieci wyruszyły także na ścieżkę questingową  „Skarby Wierchołka”,  przygotowaną specjalnie dla nich. Dorośli udali się na trasy dwóch questów – „Szlakiem pasterzy łemkowskich” oraz szlak rowerowy  „Wierzenia Łemków”. Turyści, prowadzeni przez narratorów opisujących swoje historie na kartach questingowych map, zapoznawali się z dawnymi zwyczajami, wierzeniami i tradycjami mieszkańców Wierchomli. Odkryli między innymi, iż Łemkowie, postrzegani jako bardzo wierzący, w przeszłości byli zabobonni, czcili ogień, wodę, i demony wiatru.


To doskonała forma spędzania czasu wraz z najbliższymi. Ścieżki są tak przygotowane, żeby mógł na nie wyruszyć każdy, nieważne ile ma lat. Zarówno my, jak i dzieciaki bawiliśmy się świetnie. Zagadki wciągały i nie raz zmuszały do wytężenia umysłu, co dodatkowo podnosiło atrakcyjność questu, a ciekawostki zawarte w teście na pewno pozostaną na długo w naszej pamięci, np. śniadanie nazywane przez Łemków „obid” – mówi Sylwia z Krakowa, jedna z uczestniczek Pikniku.


Młody mieszkaniec Wierchomli dodaje: Dzięki tym ścieżkom mogłem dowiedzieć się jeszcze więcej na temat moich przodków. Mieszkamy tu od pokoleń i tradycja jest dla nas ważna. Dobrze, że zostało to docenione i teraz także inni będą mogli odkryć kulturę Łemków, bo kto z turystów wiedział wcześniej, że ludy te buntowały się przed nowoczesnością i nie chciały budować domów z kominami?
Piknik Poszukiwaczy Skarbów cieszył się ogromnym zainteresowaniem rodzin z dziećmi, którzy chętnie oddawali się atrakcjom turystyki edukacyjno-przygodowej, a wraz z uczestnikami Pikniku na trasę wyruszył Paweł Zawitkowski.


Imprezie towarzyszyła degustacja lokalnych specjałów, można też było posłuchać tradycyjnych przyśpiewek łemkowskich w wykonaniu Macieja Jeżowskiego, który poprowadził Piknik.


Questing  zyskuje w Polsce coraz większa popularność. Podążanie nieoznakowanymi ścieżkami pozwala przeżyć przygodę, jak również zdobyć dodatkową wiedzę, przekazywaną w interesujący sposób, za pomocą wierszowanych treści wypełnionych zagadkami.


Do końca sierpnia w Wierchomli Małej zostanie oddane 5 questów, o różnym poziomie trudności. Przy ich tworzeniu wykorzystano fakty dotyczące ludności Łemkowskiej, zamieszkującej przed laty te tereny, co stanowi dodatkowy walor. Pozwala to poznać nie tylko przyrodnicze atrakcje Beskidu Sądeckiego, ale też historię i kulturę tego miejsca.  Ulotki dotyczące ścieżek można pobrać z recepcji *** Hotelu Wierchomla Ski & Spa Resort. Już teraz questy cieszą się ogromnym zainteresowaniem o czym może świadczyć fakt, iż w ciągu niespełna miesiąca w ręce turystów trafiło ok. 1500 map.


Dodatkowe informacje na temat questingu w Wierchomli można odnaleźć na stronie: http://www.wierchomla.com.pl/questing

 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Okiem CzasDzieci.pl

Warto zobaczyć