Warszawa

Rusinek też bazgrze i wspiera fundację „Mówimy obrazami”

Rusinek też bazgrze i wspiera fundację „Mówimy obrazami”

Sekretarz Wisławy Szymborskiej, literaturoznawca i tłumacz. Zainteresowania Michała Rusinka są wszechstronne, jednak niewiele osób wie, że jest on także autorem wyjątkowej bajki dla dzieci, po której można legalnie bazgrolić.

Bazgrajka „Żółty świat Ryska” - bo to o niej mowa, to pierwsza z serii niezwykła bajka z dołączoną kredką, którą napisał Michał Rusinek.  Autorką ilustracji jest Joanna Młynarczyk. Jest to niezwykła książeczka, w której dziecko za pomocą dołączonej żółtej kredki, może dorysować i kolorować wybrane elementy ilustracji. Nie musi jednak rysować i malować w klasyczny sposób, „bez wyjeżdżania poza linię”. Wręcz przeciwnie, w „Bazgrajce” wszystko jest dozwolone. Autorzy zachęcają swoich najmłodszych czytelników do tego, by wychodzili poza schematy, bazgrali, odkrywali nowe możliwości, jakie daje im kredka i miejsce do rysowania, w tym przypadku właśnie książeczka. Dzięki temu dziecko rozwija wyobraźnię, kreatywność i  jest w pewnym sensie współtwórcą bajki. To również coś niezwykłego, bowiem zwykle jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że po książkach przecież… się nie pisze. A po Bazgrajce można legalnie ... rysować!

 

Rysuj z Ryskiem…


Wraz z kredkowym bohaterem książeczki – Ryskiem – dziecko przeżywa przygody i lepiej zapamiętuje opowiedzianą przez Michała Rusinka historię. Opowieść jest niezwykle barwna, choć wszystkie przygody mają żółty kolor: znajdziecie tu m.in. żonkile, cytrynę, kanarki, banany i ... żółte sny Ryska.
- Wreszcie coś dla ludzi, którzy lubią bazgrać po zeszytach! Bazgroszyt, czyli zeszyt do bazgrania, to nie to samo co grzeczna kolorowanka. Tu można poszaleć z wyobraźnią i kreatywnością, na przykład wymyślając, jakie zwierze mogło zostawić wielkie, czarne ślady, albo narysować coś, co pięknie pachnie. Pomoże nam w tym kilka kredkowych postaci: pies Rysek, mysz Bazgrotka i żyrafa Kredzia. Na dodatek, całe mnóstwo ciekawostek i naklejki z kredkowymi postaciami!- mówi Michał Rusinek.

 

…oraz wspieraj dzieciaki


Wszyscy wiemy, że pomimo próśb, a czasem i gróźb, nasi mali artyści nanoszą swoje „poprawki” w prawie każdej książce. I choć nam nie wydają się one atrakcyjne, z jakichś względów maluchy ich potrzebują. Dlatego może zamiast zakazów podarujmy im „Bazgrajkę”, w której mogą bazgrać do woli?
Dzięki tak prostej czynności, jaką jest rysowanie, możecie dowiedzieć się, jak wasza pociecha postrzega świat i pomóc jej wyrazić słowami i obrazami to, o czym w danej chwili myśli. Jeśli dodatkowo dziecko ma możliwość rysowania w bajce z ilustracjami, a nie w zwykłej kolorowance, robi to jeszcze chętniej.
Bazgrajkę „Żółty świat Ryska” można kupić w sklepie internetowym Bazgroszyt.pl.  Dochód ze sprzedaży „Bazgrajki” przeznaczony jest na wysokiej jakości kredki wręczane dzieciom w całej Polsce w ramach działalności Fundacji Mówimy obrazami. Dzięki pomocy i zaangażowaniu znanych osób, w tym przypadku Michała Rusinka, Fundacja może prowadzić działania na większą skalę i docierać do jeszcze większej liczby dzieci. Do tej pory jej wolontariusze wręczyli ponad 30 tysięcy kredek – otrzymało je dwa i pół tysiąca dzieci. Więcej o działalności fundacji można dowiedzieć się na profilu Mówimy obrazami na FB, który zrzesza ponad 12 tysięcy fanów. Pokolorujmy razem całą Polskę!


Michał Rusinek, osobisty sekretarz Wisławy Szymborskiej i wykonawca testamentu noblistki.


Jak sam pisze o sobie na stronie internetowej: wykłada (literaturoznawstwo na UJ), przekłada (książki dla dzieci i dorosłych) i układa (wierszyki, piosenki itp.)

 

www.mowimyobrazami.pl
www.facebook.pl/mowimyobrazami
www.bazgroszyt.pl
 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Okiem CzasDzieci.pl

Warto zobaczyć