Warszawa

Questing - twórczy sposób na nudę

Questing - twórczy sposób na nudę

Questing, czyli turystyka z zagadkami, polega na nietypowym odkrywaniu dziedzictwa regionalnego (m.in. kulturowego, przyrodniczego i historycznego). Choć samo słowo nie znalazło jeszcze polskiego odpowiednika, to definiować je można poprzez zabawę mającą coś z harcerstwa i podchodów.W Polsce istnieje już 100 ścieżek edukacyjnych. A wszystko, dzięki przygotowanym nieoznakowanym szlakom turystycznym – questom.


Questing, jako forma turystyki, rozpropagowany został przez amerykańską organizację Vital Communities, działającą na terenie stanu Vermont w USA. W ramach realizowanego przez nią programu "Valley Quest", do stworzenia ponad 200 questów zaangażowano m.in. uczniów szkół, skautów, stowarzyszenia historyczne oraz przedstawicieli branży turystycznej.
 

Największym polskim projektem questingowym, realizowanym na terenie województwa świętokrzyskiego, jest Bałtów - polska stolica questingu. W Bałtowie powstało ponad 10 ścieżek edukacyjnych, w które zaangażowanych było 10 gospodarstw agroturystycznych i 10 młodych osób - wolontariuszy.

Jeden z najnowszych trendów światowej turystyki cieszy się coraz większą popularnością. Już wkrótce na mapie polskich questów pojawi się Park Etnograficzny w Tokarni. Powstanie 5 nowych ścieżek, które będą uzupełnieniem bogatej oferty turystycznej największego skansenu w Polsce.


Dotyczyć one będą m.in. magicznych zabiegów, które przeprowadzane były w chłopskich zagrodach, tradycji ludowych, zapomnianych zawodów i cechów, a także opowieści ukazujących codzienne życie mieszkańców wsi w XIX wieku.

Nietypowa zabawa odświeży spojrzenie na tradycyjną kulturę ludową, a także pozwoli na ponowne odkrycie "ducha tego miejsca".

Jest to propozycja skierowana przede wszystkim dla całych rodzin, doskonale wpisująca się w trend turystyki rodzinnej. Ważne, że nie wymaga dużych nakładów finansowych. Wystarczą wcześniej nabyte foldery, mapy ze szlakami i wierszowanymi wskazówkami, których rozwiązanie prowadzi do określonego celu – skarbu w postaci skrzyneczki z pieczątką, świadczącą o rozwiązaniu questu.
 

Więcej informacji o questingu dostępne na:
www.questing.pl oraz www.vitalcommunities.org

 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Okiem CzasDzieci.pl

Warto zobaczyć